MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższy Urząd Górniczy ma nowego prezesa – stanowisko objął Piotr Litwa

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
PAP
PAP
Piotr Litwa prezesem WUG
Piotr Litwa prezesem WUG arc DZ
Premier Donald Tusk powierzył funkcję prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Piotrowi Litwie, który już wcześniej obejmował to stanowisko. - Prezes Rady Ministrów (…) powołał Piotra Litwę na stanowisko Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Minister Marzena Czarnecka wręczyła dziś akt powołania nowemu Prezesowi, który obejmie stanowisko od 5 czerwca 2024 r. – przekazano 4 czerwca na profilu resortu przemysłu na portalu X.

Piotr Litwa prezesem Wyższego Urzędu Górniczego

Piotr Litwa pochodzi z Katowic, ma 60 lat. Jest absolwentem wydziału górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, podyplomowo ukończył studia problemów prawnych górnictwa na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ma tytuł naukowy doktora nauk technicznych.

- Pracę w organach dozoru górniczego rozpoczął w 1992 r. - najpierw w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Katowicach, a potem w Okręgowym Urzędzie Górniczym. W 1995 r. przeszedł do Wyższego Urzędu Górniczego, od 1997 r. był wicedyrektorem kilku kolejnych departamentów tej instytucji. Od 2000 r. był dyrektorem okręgowych urzędów górniczych w Bytomiu, a potem w Gliwicach. Od stycznia 2005 r. pełnił funkcję wiceprezesa WUG, a prezesem Urzędu został z początkiem listopada 2008 r. - przekazuje PAP.

Za kadencji Litwy Wyższy Urząd Górniczy zaczął wprowadzać zasadę braku tolerancji dla łamania przepisów. W kopalniach wytypowane zostały szczególnie niebezpieczne rejony pozostające pod wzmożoną kontrolą nadzoru górniczego. Ponadto Piotr Litwa był również zwolennikiem wprowadzenia tzw. „czarnych skrzynek” rejestrujących parametry w rejonach zagrożenia.

Piotr Litwa stanowisko szefa WUG piastował do marca 2014 r. W latach 2014–15 był wojewodą śląskim.

- Zatrudniający prawie pół tysiąca osób nadzór górniczy w Polsce tworzy dziś Wyższy Urząd Górniczy z siedzibą w Katowicach oraz sieć 10 okręgowych urzędów górniczych: w Rybniku, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Krośnie, Lublinie, Poznaniu i Gdańsku. Kontroli i nadzorowi WUG oraz okręgowych urzędów górniczych podlega zarówno górnictwo tzw. kopalin podstawowych (m.in. węgiel kamienny, węgiel brunatny, gaz ziemny, ropa naftowa, rudy metali, siarka) jak i pospolitych, jak np. piasek i żwir – przypomina PAP.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni