MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: budynki na osiedlu Zandka zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Zabrze, osiedle Zandka
Zabrze, osiedle Zandka Mikołaj Suchan/ARC Polska Press
Osiedle Zandka zostanie podłączone do zabrzańskiej sieci elektrociepłowniczej. W siedzibie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podpisana została umowa z głównym wykonawcą inwestycji, dzięki której pięć budynków przy ulicy Krakusa zostanie podłączone do sieci.

Osiedle Zandka zostanie przyłączone do sieci ciepłowniczej

Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało w piątek 19 czerwca umowę z firmą ELEKTROTERMEX Sp. z o.o. z Ostrołęki, która została wyłoniona w przetargu na podłączenie osiedla Zandka do sieci elektrociepłowniczej.

Inwestycja będzie przeprowadzona w ramach projektu „Uciepłownienie centrum Zabrza obejmujące obszar w obrębie Elektrociepłowni Fortum Zabrze S.A., ul. Wolności , Bytomską i Powstańców Śląskich w tym osiedle Zandka”.

Jak informuje Urząd Miasta, w tym wypadku „Chodzi o część II zadania nr 3, czyli zabudowę węzłów cieplnych w pięciu budynkach mieszkalnych na os. Zandka - przy ul. Krakusa 10, 12, 14, 16 i 18”.

Musisz to wiedzieć

To kolejna część miasta, która zostanie podłączona do sieci ciepłowniczej. Na początku 2020 roku Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, na dofinansowanie budowy sieci w dwóch kolejnych dzielnicach Zabrza – Rokitnicy i Helenki.

- W ramach tego projektu zlikwidowane zostaną dwie stare, lokalne kotłownie, które już od dawna nie spełniają norm emisji, a mieszkańcy prawie 3000 gospodarstw domowych na terenie dwóch zabrzańskich dzielnic Rokitnicy i Helenki zostaną podłączeni do sieci ciepłowniczej – mówił w styczniu 2020 roku Tomasz Bednarek, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Ta sytuacja pozwoli przede wszystkim na poprawę jakości powietrza w mieście, ponieważ do atmosfery przedostanie się od kilku do nawet kilkunastu procent mniej pyłów niż obecnie.

Zobacz koniecznie

Budowa sieci ciepłowniczej na terenie Helenki oraz Rokitnicy zakłada budowę infrastruktury o długości 9,22 km. To największe zadanie, z jakim mierzyć się będzie Zabrzańskie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Nie tylko pod względem trudności projektu, ale również jego wartości.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

Cała inwestycja budowy sieci w Rokitnicy i Helence kosztować będzie 40 799 555,10 zł, z czego 14 300 000 zł pochodzi z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni