Zabrze. W Kończycach powstanie Centrum Zarządzania Ruchem. GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę firmy, która je zbuduje

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Inteligentny, elektroniczny system zarządzania ruchem przekieruje na objazdy w razie wypadku, poinformuje o warunkach na drodze czy pędzącym akurat pod prąd kierowcy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę na zaprojektowanie, wdrożenie i uruchomienie systemu zarządzania ruchem na drogach A1, A4, S1 i DK1 oraz budowę Centrum Zarządzania Ruchem w Zabrzu Kończycach. Co to za system? Podpowie kierowcom jak objechać korek i poinformuje np. o jadącym pod prąd kierowcy. Centrum zarządzania w Zabrzu będzie jednym z czterech takich w Polsce.

Jest najkorzystniejsza oferta

Jak informuje GDDKiA, najkorzystniejszą ofertę na zabrzańskie centrum - złożyła firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima, która jest również wykonawcą Centralnego Projektu Wdrożeniowego. CPW to kluczowy element Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na europejskiej sieci TEN-T (sieć dróg między Morzem Adriatyckim i Bałtyckim), budowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach wieloletniego przedsięwzięcia wdrażania Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS) na sieci dróg krajowych. Celem CPW jest wykonanie oprogramowania centralnego wraz niezbędną infrastrukturą sprzętową, który będzie sterować całością systemu w kraju.

Oferta złożona przez firmę Alumbrados Viarios Sociedad Anonima na regionalne centrum zarządzania w Zabrzu Kończycach jest warta 272,8 mln zł.

Po co nam zintegrowany system zarządzania ruchem?

Tak zintegrowany, posługujący się elektronicznymi tablicami system bardzo się przyda w aglomeracji. Poinformuje o warunkach ruchu i utrudnieniach, wyznaczy objazd, ostrzeże przed pojazdem poruszającym się pod prąd, wyznaczy optymalną prędkość, czy poinformuje o zajętości miejsc parkingowych na MOP-ach.

Nie przeocz

System wesprze również GDDKiA w egzekwowaniu odpowiedniego standardu utrzymania drogi, zapewni narzędzia do koordynacji prac wykonawców remontów, czy innych prac utrzymaniowych.
To wszystko przełoży się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i komfortu podróży po polskich drogach.

Tak powstawały najważniejsze drogi województwa śląskiego: A4...

Jak ma wyglądać centrum zarządzania ruchem w Zabrzu Kończycach?

Inwestycja nie jest mała. Składa się na nią budowa Centrum Zarządzania Ruchem w zabrzańskiej dzielnicy Kończyce oraz rozmieszczenie w pasie drogowym urządzeń służących m.in. zarządzaniu ruchem oraz przekazywaniu aktualnych informacji kierowcom.

Pobieraniu danych o sytuacji na drogach służyć będą:

 • stacje pomiarowe ruchu drogowego,
 • kamery,
 • urządzenia do pomiaru czasu przejazdu,
 • stacje meteorologiczne.

Informowaniu kierujących o sytuacji na drodze służyć będą:

 • znaki zmiennej treści,
 • znaki wskazujące trasy objazdu,
 • urządzenia do nadawania komunikatów radiowych CB oraz zapewniające łączność kierowców z operatorem Centrum Zarządzania Ruchem.

Na A1 powstają Miejsca Obsługi Podróżnych i ostatni wiadukt ...

System zarządzania ruchem w Śląskiem

Jak obecnie funkcjonuje system zarządzania ruchem w województwie śląskim? Oto kilka liczb, co wchodzi w jego skład.

 • około 240 znaków zmiennej treści,
 • 13 nadajników radiowych do informowania kierowców poprzez radia CB,
 • około 130 kamer do podglądu sytuacji na drogach,
 • 19 stacji pogodowych do zbierania danych pogodowych,
 • 13 stacji ciągłego liczenia pojazdów, aby pozyskiwać informacje o ruchu (natężenie ruchu, płynność ruchu),
 • 330 innego typu urządzeń służących wykrywaniu zdarzeń drogowych takich jak zator, nagła zmiana warunków ruchu, pojazd jadący pod prąd,
 • 27 zestawów urządzeń służących pomiarowi czasu przejazdu z punktu A do punktu B.

Unijne dofinansowanie na projekt

Projekt - Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - Etap I uzyskał dofinansowanie ponad 123 mln euro, ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”. Jest on prowadzony pod nadzorem Komisji Europejskiej poprzez agencję wykonawczą INEA. Na poziomie krajowym nadzór sprawuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Nieletni za kółkiem? Są warunki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie