Zalecenia PAN na rok szkolny 2021/22: W szkołach tylko zaszczepiony personel. Niezaszczepione dzieci w szczycie zachorowań uczą się w domach

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Niezaszczepieni uczniowie zostaną w domach? To jeden z pomysłów ekspertów Polskiej Akademii Nauk na czas szczytu zachorowań w roku szkolnym 2021/2022. Naukowcy opublikowali kolejne stanowisko w sprawie zbliżającego się powrotu uczniów do szkół. Apelują w nim o szczepienie uczniów, obowiązkowe zaszczepienie personelu szkolnego i przestrzeganie zasad sanitarnych, tj. zachowania bezpiecznego dystansu, przestrzegania obowiązku dezynfekcji i noszenia maseczek. Tylko w ten sposób, zdaniem ekspertów, unikniemy nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022.

"Apelujemy ponownie, aby szkoły otwierać mądrze" - napisali w swoim najnowszym stanowisku eksperci Polskiej Akademii Nauk.

To nie pierwszy apel naukowców odnoszący się do zasad, jakie powinny zostać wprowadzone w szkołach. W sierpniu minionego roku sugerowali wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci. Apelowali też o „oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas, podział uczniów na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu oraz wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcję”. Postulaty te jednak spotkały się z niechęcią. Budziły wątpliwości, czego efektem było przejście jesienią szkół na zdalne nauczanie.

Musisz to wiedzieć

Naukowcy interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 działającego przy prezesie PAN opracowali w lipcu kolejny zestaw wytycznych. Podtrzymują w nim konieczność:

  • noszenie maseczek,
  • wietrzenia pomieszczeń
  • dezynfekcji i oddelegowania nauczycieli do konkretnych klas
  • podział uczniów na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu.

Zalecenia PAN na rok szk. 2021/22. W szkołach tylko zaszczepiony personel

Zwracają uwagę, że minione miesiące przyniosły nowe możliwości zadbania o to, aby szkoła w czasie pandemii nie była wielkim zagrożeniem dla uczniów i ich bliskich.

"Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów" - czytamy w dokumencie ekspertów Polskiej Akademii Nauk.

Zwracają uwagę na to, że już w tej chwili dostępne są już szczepienia dla osób od 12. roku życia. Wyrażają też nadzieję, że niedługo Europejska Agencja Leków dopuści stosowanie preparatów przeciw COVID także u młodszych dzieci.

"W przypadku, kiedy dziecko nie może zostać zaszczepione należy stworzyć wokół niego bufor bezpieczeństwa, zastosować „szczepienie pierścieniowe”, to jest zaszczepić powinni się rodzice oraz osoby, z którymi dziecko się spotyka na co dzień" - radzą naukowcy.

W szczepieniach dzieci i młodzieży upatrują także szansę na bezpieczniejszą i przede wszystkim normalnie funkcjonującą szkołę. "Jeżeli kolejna fala zachorowań stanie się wysoka i konieczne będzie wdrożenie nauczania hybrydowego (częściowo tradycyjnego, a częściowo on-line), w domach powinni pozostać przede wszystkim uczennice i uczniowie niezaszczepieni" - dodają.

Wyliczają także, że obecnie w grupie wiekowej 12-18 lat podano dotąd 900 tys. dawek szczepionki, podczas gdy grupa ta liczy 2,2 mln osób, co oznacza, że "do satysfakcjonującego poziomu zaszczepienia tej grupy wiekowej brakuje jednak bardzo dużo".

Regularne testowanie na obecność koronawirusa

Eksperci postulują także o regularne wykonywanie testów na obecność SARS-CoV-2. Jak czytamy, "nie muszą być one zbyt uciążliwe dla uczniów i personelu szkoły. Należy umożliwić szybkie i szerokie testowanie na terenie szkół rekomendowanymi testami antygenowymi osób z jakimikolwiek objawami przeziębienia lub grypopodobnymi. Testy te są stosunkowo tanie, a pozwolą wyłapać większość przypadków zakażenia".

Na koniec apelują do rodziców dzieci: szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy w szkołach według opisanych wyżej zasad. Tylko w ten sposób mamy szansę uniknąć nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 i ochronić dzieci i młodzież przed jego długoterminowymi, niekorzystnymi konsekwencjami, a za rok nie będziemy musieli po raz trzeci rozważać, jak zapewnić naszym dzieciom i młodzieży bezpieczną szkołę - przekonują.

Nie przeocz

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 lipca, 22:59, Adam Szwed:

Czyli teraz należy chronić osoby zaszczepione przed możliwą infekcją.

Masz na myśli "efekt ADE"?

G
Gość
23 lipca, 14:53, Gość:

Eksperci, naukowcy. Bezimienni....

Posiedzenia "rady medycznej" też nie są protokołowane, nikt pod niczym nie podpisuje się...

G
Gość
23 lipca, 15:31, Gość:

Miałem PAN za poważną instytucję, a widzę że to zbieranina przekupnych lub pustych przygłupów

Raczej to pierwsze...

G
Gość
Orwell nie fantazjował, on znał plan...
G
Gość
23 lipca, 15:31, Gość:

Miałem PAN za poważną instytucję, a widzę że to zbieranina przekupnych lub pustych przygłupów

To pisowscy funkcjonariusze.

G
Gość
W cywilizowanych krajach nie ma takiego celowego segregowania ludzi. U nas stosuje się zasadę "nie zaszczepiłeś się, zostaniesz ukarany lockdownem, choć byś był zdrowy". Nie bierze się pod uwagę poziomu zakażeń, tylko poziom zaszczepieiń.
G
Gość
23 lipca, 15:31, Gość:

Miałem PAN za poważną instytucję, a widzę że to zbieranina przekupnych lub pustych przygłupów

Zgadza się

G
Gość
Miałem PAN za poważną instytucję, a widzę że to zbieranina przekupnych lub pustych przygłupów
G
Gość
Eksperci, naukowcy. Bezimienni....
G
Gość
Polecam twitter Wielguckiego. I wszystko jasne.

https://twitter.com/MatkaPiotr
G
Gość
Głos rozsądku pośród koronawirusowej paniki

🔴Ryszarda Chazan odzyskała konto po facebookowej blokadzie. Od razu podzieliła się swoimi przemyśleniami dotyczącymi sytuacji wokół pandemii koronawirusa.

Chazan przemawia głosem rozsądku. Zwraca uwagę na podstawowe fakty:

1) koronawirusy istnieją od dawna i będą z nami od zawsze,

2) COVID-19 zdominował rozmowy o zdrowiu, pomija się inne choroby

3) infekcje wirusowe wiosną i jesienią są naturalne, jak opisuje to Chazan: ,,Każdego roku kilka milionów osób chorowało na infekcje wirusowe, pacjenci leżeli w szpitalu, często na korytarzach (zawsze brakowało łóżek), niektórzy z nich, zwłaszcza osoby z chorobami współwystępującymi również umierały (nikt w przeszłości nie wykonywał testów, nie zamykano szkół, czy zakładów pracy, nie wysyłano na kwarantannę)’’,

4) statystyki zgonów podbito na mocy decyzji WHO z kwietnia 2020 roku, gdy zalecono by wpisywać COVID-19 jako przyczynę każdego zgonu, który nastąpił do 60 dni od pozytywnego wyniku testu, niezależnie od rzeczywistej przyczyny zgonu,

5) wirusy nieustannie mutują, co jest naturalnym i normalnym procesem biologicznym; często nowe wariacje są bardziej zakaźne, ale mniej śmiercionośne – ewolucja popycha wirusy do maksymalnej reprodukcji, a szybkie zabicie nosiciela wstrzymuje powielanie patogenu.

🔴Chazan stanowczo krytykuje też cały proces promocji szczepień na COVID-19. Według niej istnieją pewne przesłanki wskazujące, że szczepionki wcale nie są szczególnie skuteczne (w krajach o wysokim wyszczepieniu, jak Izrael czy Wielka Brytania odnotowywane są wysokie wzrosty zakażeń). Zamiast wciąż badanych szczepionek, Chazan proponuje używanie skutecznych leków przeciwwirusowych, np. Sotrovimab, który pomógł 97% pacjentów.

🔴Esencją problemu jest więc pandemia strachu, napędzana przez ,,pseudoekspertów, politykierów i dziennikarzy’’. To te działania i umotywowane nimi decyzje rządzących prowadzą do problemów społecznych, do zapaści systemu ochrony zdrowia, do zapaści systemu edukacji, do zapaści gospodarki. Działania rządzących popierane przez celebrytów i pseudoekspertów obliczone na wprowadzenie dyskryminacji sanitarnej są pochodną opierającej się na fałszywych założeniach narracji.

NIE dla dyskryminacji sanitarnej❗️
G
Gość
Dane z Izraela - 21.07.2021

1) Nowy rekord zakażeń: 1411 osób

2) Hospitalizowani:143 osoby

a) zaszczepieni II dawki: 58%

b) niezaszczepieni: 39%

c) zaszczepieni I dawka: 3%

3) Zgony w lipcu: 20 osób

a) 15 osób zaszczepieni

b) 5 osób niezaszczepieni

Szczepcie się przeszczepy!

https://www.jpost.com/health-science/coronavirus-in-israel-what-do-we-know-about-the-143-hospitalized-people-674508
w
wyrazenie naukowe JPII
Owszem slyszałam wielokrotnie, zdanie że celem operacji szczeRNA jest zidentyfikowanie mniej zdolnych, którzy nie posiadając większych zdolności się nie zorientowali w C19. jest o tym socjologiczny raport na wrocławskiej stronie www.experientia.wroclaw.pl, ale chyba to zbyt trudne dla "ludzkiej miernoty" (JPII)
A
Andy
22 lipca, 17:03, Gość:

PISoBOLSZEWICKIE miernoty nie posłuchają.

odwrotnie - posłuchaja oszustów z PAN.

W
Wroclawianka
22 lipca, 22:59, Adam Szwed:

Czyli teraz należy chronić osoby zaszczepione przed możliwą infekcją.

23 lipca, 8:42, Ret:

Raczej nie. W dalszym ciągu chronimy niezaszczepionych albo tych którzy ze względów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić.

Raczej tak. Pomyliłes się po raz trzeci. Ufff, jestes mało zdolny

Dodaj ogłoszenie