Zasada: Zadbajmy w końcu o Kutza, bo przez dwa lata umarł jeszcze bardziej. Kiedy ta wielka, porządna wystawa w Muzeum Śląskim?

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia 2018 roku
Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia 2018 roku Arkadiusz Gola / Polskapresse
Najnowszy rozdział historii pt. „Co zrobić na Śląsku z Kazimierzem Kutzem?” jeszcze wyraźniej pokazuje, jak i dlaczego mamy do czynienia z kłopotliwym dziedzictwem. A przecież to takie proste, wystarczy się rozejrzeć.

W skrócie: Iwona Świętochowska-Kutz, wdowa po słynnym reżyserze, proponowała Muzeum Śląskiemu odtworzenie jego gabinetu, w formie wystawy stałej. Muzeum nie chce, nie może, nie jest zainteresowane (wszystko jedno) i obiecuje ekspozycje czasowe. Gratuluję zręczności i talentów dyplomatycznych tymczasowym władzom tej instytucji. A jeśli połączymy tę sytuację np. z nieobecnością nazwiska Kutza na pierwszej liście bohaterów Panteonu Górnośląskiego, czy administracyjne fikołki wojewody podczas pogrzebu reżysera, to wniosek jest oczywisty i banalnie prosty do przewidzenia. Gorliwi funkcjonariusze PiS w regionie boją się dotykać Kutza, starając się wyprzedzać myśli swoich zwierzchników i tak ta machina samodzierżawia funkcjonuje od dziurki od głównego klucza w centrali po małe trybiki w regionach.

Oczywiście, to nie takie proste. Czy Kutz powinien mieć swój gabinet w Muzeum Śląskim? Jeśli tak miałaby wyglądać istota upamiętnienia najwybitniejszego śląskiego artysty XX wieku w najważniejszej śląskiej instytucji kultury, to jednak chyba lepiej się rozejść i ochłonąć. Zobaczenie na własne oczy, gdzie reżyser „Soli ziemi czarnej” trzymał okulary, z jakiego kubka pił herbatę i jakie obrazki miał na biurku jest oczywiście ciekawe, ale „ciekawostkowo” ciekawe. Uzupełniająco ciekawe. Kutz po prostu zasługuje na więcej i od tego „więcej” należałoby zacząć.

W piątek moje refleksje i wątpliwości potwierdził Olgierd Łukaszewicz, aktor odkryty przez Kutza, dziś prezes Związku Artystów Scen Polskich i w pewnym sensie najbardziej oddany powiernik pamięci o Kutzu-artyście. Łukaszewicz wspomniał o wielkiej monograficznej wystawie poświęconej życiu i twórczości Andrzeja Wajdy, przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Ja dodam fenomenalną wystawę „Stanley Kubrick”, która, również w Krakowie, była prezentowana bodaj 5 lat temu.

Czy Muzeum Śląskie w Katowicach byłoby w stanie podjąć się podobnego wyzwania, czy od razu lepiej pisać i lobbować w Krakowie? Może nowy dyrektor, gdy już w Muzeum się objawi, potraktuje tę sprawę poważnie? Bo na razie, przez 2 lata Kutz na Śląsku głównie umierał bardziej, przy bierności albo co najwyżej: niewystarczającej uwadze decydentów, którzy utrzymują kulturę z publicznych pieniędzy.

I jeszcze jedno. Dziś wniosek: działacze PiS mają problem z Kutzem jest jak najbardziej uprawniony i smutny jak generalne podejście władzy do śląskiej tożsamości. Ale to już tylko żniwo słabego plonu. Szczególnie dziś widać, że Kutz, jak i np. też Kilar czy Riedel, byli na Śląsku, jak przybysze z innego wymiaru, wręcz nienaturalnie wyrastający ponad lokalną przeciętność.

Dlaczego ta sama przeciętność miałaby teraz dokonać cudu w upamiętnieniu nieprzeciętności, której najwyraźniej w ogóle nie rozumie? Gdy ta wystawa o Kutzu w końcu powstanie (w Krakowie albo Warszawie), ktoś zrozumie ją za nas, ale wtedy stracimy szansę na dołożeniu do tej opowieści wątków naszej historii.

Zrozumcie, gorliwi panowie kalkulujący swoje decyzje w myśl doraźnego politycznego interesu i z trzęsącymi portkami przed telefonem z góry: bez pielęgnowania pamięci o Kutzach, następnych Kutzów nie będzie. Nawet takich, którzy o władzy nie powiedzą złego słowa. I bez obaw, wam panowie gorliwi też nigdy nie wyrosną skrzydła.

A gabinet reżysera to świetny pomysł dla Katowic i Muzeum Historii Katowic.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie