MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awanse, odznaczenia i całe mnóstwo podziękowań. Strażacy z Rybnika świętowali Dzień Strażaka. Uroczysty apel odbył się w kopalni "Ignacy"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Apel rybnickich strażaków był bardzo uroczysty, a zarazem nie trwał zbyt długo. Zakończył się w ciągu ok. 30 minut.
Apel rybnickich strażaków był bardzo uroczysty, a zarazem nie trwał zbyt długo. Zakończył się w ciągu ok. 30 minut. Piotr Chrobok
W Szybie Kościuszko Zabytkowej Kopalni "Ignacy" w Rybniku-Niewiadomiu odbył się uroczysty strażacki apel. Zorganizowano go z okazji niedawnego Dnia Strażaka. W trakcie ich oficjalnych obchodów strażaków z Rybnika awansowano na wyższe stopnie, a także wyróżniano różnego rodzaju odznaczeniami. Nie zabrakło też słów podziękowań za ich służbę.

Spis treści

Święto strażaków z Rybnika. Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka na kopalni "Ignacy"

Może nieco po terminie, ale za to bardzo uroczyście obchodzili swoje święto strażacy z Rybnika. Z okazji przypadającego na 4 maja, świętowali oni Dzień Strażaka. Uczcili go uroczystym apelem. Podobnie, jak w poprzednich latach odbył się on na terenie Zabytkowej Kopalni "Ignacy" w rybnickiej dzielnicy Niewiadom.

W tym roku, uroczystości ze względu na obawy o niepogodę zostały jednak przeniesione do kopalnianych wnętrz, a dokładnie do Szybu Kościuszko. Zgromadzili się tam strażacy PSP, część jednostek OSP z Rybnika i powiatu rybnickiego, a także władze komendy w Rybniku oraz komendy wojewódzkiej. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych.

Uroczysty strażacki apel rozpoczął się od złożenia meldunku zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Już w jego trakcie, dziękowano strażakom za ich codzienną służbę.

- Składam serdeczne podziękowania za trud, poświęcenie i codzienne zaangażowanie. Dziękuję za służbę, w której akcje ratownicze przeplatają się z ciągłym doskonaleniem zawodowym, wykonywanymi pracami gwarantującymi utrzymanie odpowiedniej gotowości bojowej oraz podnoszenie komfortu pełnienia służby - zwrócił się do strażaków mł. bryg. Zbigniew Dyk, komendant PSP w Rybniku.

Podziękowania rybnickim strażakom złożył też zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, który podkreślał wyjątkowość święta strażaków. Strażakom dziękował również za ich pracę, której najlepszym odzwierciedleniem jest największe spośród wszystkich zawodów, zaufanie społeczne.

- W tym wyjątkowym dniu składam wyrazy najwyższego uznania. Bardzo dziękuję za dotychczasową pracę, za to, że wspólnie z druhami ramie w ramie prowadzicie działania ratownicze. To wy wpływacie na pozytywny wizerunek strażaka - zaznacza st. bryg. Roman Klecha, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika do strażaków: Jesteście żywym dowodem poczucia bezpieczeństwa

Za strażacką służbę dziękował także Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Jak zaznaczył włodarz miasta, dzięki strażakom, mieszkańcy czują się bezpieczni.

- Chciałem podziękować za pracę na rzecz mieszkańców. Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na komfort życia. Państwo jesteście tego żywym dowodem. Zaufanie społeczne dla straży pożarnej jest gigantyczne - podkreślił Piotr Kuczera, który zabrał głos w imieniu samorządowców i który strażakom dziękował za ich współpracę ze strażakami-ochotnikami.

Awanse i odznaczenia dla rybnickich strażaków

W trakcie apelu na zabytkowej kopalni w Niewiadomiu nie zabrakło też miejsca na uhonorowanie strażaków. Poza słownymi podziękowaniami, dziękowano im również nadając im wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia i wyróżnienia.

Wśród odznaczeń, które trafiły do strażaków, znalazły się m.in: srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę, medale za zasługi dla pożarnictwa czy odznaki św. Floriana. Niektóre z odznaczeń trafiły również do druhów z OSP.

W ubiegłym roku prawie 1900 interwencji strażaków z Rybnika

Przy okazji strażackiego apelu, podsumowano również miniony rok. Pod uwagę wzięto ilość interwencji, do których dysponowano rybnickich strażaków.

- W rybnickiej komendzie zakończył się on (ubiegły rok - przyp. red) udziałem jednostek ochrony przeciwpożarowej w 1870 interwencjach. 17 proc. spośród nich związana była z pożarami - wylicza mł. bryg. Zbigniew Dyk, dodając, że to mniej niż we wcześniejszym roku.

Jednocześnie, wskazywano, że nie oznacza to, iż strażacy mają mniej pracy. Zwrócono uwagę, że rośnie liczba wyjazdów do innego rodzaju zdarzeń.

- Nasza służba stawia przed nami ciągle nowe wyzwania w związku z rozwojem cywilizacyjnym, zmianami klimatycznymi czy też zadania pomocowe. Przekłada się to na wzrost interwencji w grupie tak zwanych miejscowych zagrożeń, których liczba na naszym terenie w ostatnich latach zwiększyła się niespełna dwukrotnie - wskazuje komendant PSP w Rybniku, dodając, że również obecne pożary są inne niż jeszcze niedawno.

- Przyjmują one nowy, niebezpieczny charakter. Jak pożary środków transportu o napędzie elektrycznym czy pożary składowisk odpadów - zauważył mł. bryg. Zbigniew Dyk, przypominając niedawny pożar składowiska w Siemianowicach Śląskich, z którym walczyli także strażacy z Rybnika.

Rybnicka PSP ma nowe wozy strażackie. Podobnie, jak OSP

We wszelkiego rodzaju akcjach, strażacy mogą liczyć na nowy i nowoczesny sprzęt. Podczas apelu prezentowano sześć nowych aut, które trafiły w ostatnim roku do jednostek. Wzbogaciły się o niego zarówno jednostki OSP, jak i rybnicka PSP.

- Jeżeli chodzi o samochody, które w minionym roku wprowadziliśmy do podziału bojowego, to jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy pierwszowyjazdowy, czyli doposażony w specjalistyczny sprzęt i dwa samochody operacyjne, które będą służyć strażakom do codziennej pracy - informuje mł. bryg. Zbigniew Dyk, który dodaje, że na tym nie zakończą się zakupy strażaków.

- Mamy zaplanowane kolejne wymiany sprzętu, jeżeli chodzi o samochody ratowniczo-gaśnicze, ale też wymianę tego podstawowego sprzętu ratowniczego, z którego strażacy korzystają na co dzień - zapowiada komendant PSP w Rybniku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni