Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskid Śląski zaprasza: gdzie wybrać się na weekend w góry? Mamy 5 propozycji malowniczych miejsc

KL
Czantoria Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czantoria Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kolej Linowa Czantoria
Trudne, zimowe warunki panują już na szlakach turystycznych w Beskidach, a zwłaszcza w wyższych partiach gór, gdzie leży mniejsza lub większa warstwa śniegu. Pamiętając o odpowiednim przygotowaniu i zachowaniu bezpieczeństwie, warto jednak zobaczyć z bliska Beskidy w zimowej odsłonie, m.in. podczas wycieczki na Skrzyczne czy Baranią Górę. Tutaj znajdziecie pięć propozycji miejsc z Beskidu Śląskiego.

Góry w zimowym wydaniu. Zobaczcie, pięć propozycji miejsc z Beskidu Śląskiego

Beskidy zimą wyglądają niezwykle malowniczo, o czym zdecydowanie warto się przekonać, m.in. podczas rodzinnej wycieczki. Wśród propozycji z Beskidu Śląskiego, znajdziecie tutaj szczyty, takie jak Skrzyczne, Barania Góra, Czantoria, Klimczok i Szyndzielnia.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

  • Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

    Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, który wznosi się nad Szczyrkiem i mierzy 1257 m n.p.m. Popularne dwa szlaki prowadzące na wierzchołek Skrzycznego mają swoje początki w Szczyrku i Lipowej Ostre, częściej turyści korzystają z tej pierwszej opcji. Schronisko położone jest na wysokości 1250 m n.p.m. Dla turystów korzystających z kolejki - dobra informacja jest taka, że znajduje się ono w odległości 200 m od jej górnej stacji.

  • Barania Góra i piękne widoki w Beskidzie Śląskim

    To doskonały punkt widokowy w sam raz na jesienny spacer. Barania Góra wznosi się na wysokość 1220 m n.p.m., będąc najwyższym szczytem Wisły. Przy okazji może pochwalić się 15-metrową wieżą widokową, z której rozciąga się jeden z piękniejszych widoków w Beskidzie Śląskim. Zwłaszcza zimą robi wrażenie. Z ogólnodostępnej, stalowej wieży widokowej na Baraniej Górze można podziwiać rozległą panoramę gór Polski, Czech i Słowacji: Tatry, Beskid Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki na czele z Babią Górą, Małą Fatrę, Góry Choczańskie, Góry Strażowskie, Jaworniki, Beskid Śląsko-Morawski, a przy bardzo dobrej widoczności nawet sudeckie Jesioniki.

  • Czantoria (Beskid Śląski)

    Czantoria Wielka to szczyt na granicy między Polską a Czechami, mierzy 995 m n.p.m. Czesi nie mają w Beskidzie Śląskim wyższego szczytu. Bezpiecznym i dość łatwym szlakiem, który prowadzi na szczyt Czantorii, jest szlak czerwony (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego), który przebiega przez lasy bukowe oraz świerkowo-jodłowe. Szlak ma swój początek przy dolnej stacji kolejki linowej w Ustroniu. Dojdziemy nim do Polany Stokłosica, która rozciąga się na wysokości od 770 do 850 m n.p.m., a po przejściu jeszcze 1 km zdobędziemy Czantorię.

  • Klimczok (Beskid Śląski)

    Klimczok, wznoszący się na 1117 m n.p.m., to szczyt należący do pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim oraz najwyższy szczyt Bielska-Białej. Przez wierzchołek biegnie też historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską. Najkrótszy, wygodny szlak na Klimczok prowadzi ze Szczyrku – czas wejścia to 1 godzina i 40 minut. Teoretycznie dłuższy spacer czeka nas przy wyborze trasy turystycznej prowadzącej z parkingu pod Dębowcem. Jednak w tym przypadku można przejść przez inne beskidzkie wierzchołki, takie jak Dębowiec oraz Szyndzielnia. Oba szlaki sprawdzą się bardzo dobrze na szybki wypad w weekend.

  • Szyndzielnia (Beskid Śląski)

    Na Szyndzielnię, która wznosi się na wysokość 1028 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim warto wybrać się szlakiem czerwonym z parkingu pod Dębowcem. Jest to jedna z dłuższych tras w Beskidach, według oznaczenia spacer zajmie 2 godziny. Jednak nudy nie będzie, po drodze wejdziemy na popularny Dębowiec (686 m n.p.m.), można też odbić na żółty szlak, prowadzący do stacji kolejki, która znajduje się tuż obok wieży widokowej na Szyndzielni.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty