Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieruń. LO im. Powstańców Śląskich: zasłużony dla miasta Bierunia i profesor oświaty. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Uroczysta sesja rady miejskiej w Bieruniu. Przyznanie tytułu "Zasłużony dla miasta Bierunia" LO im. Powstańców Śląskich
Uroczysta sesja rady miejskiej w Bieruniu. Przyznanie tytułu "Zasłużony dla miasta Bierunia" LO im. Powstańców Śląskich Jolanta Pierończyk
LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu zostało uhonorowane tytułem "Zasłużony dla miasta Bierunia", zaś dyrektor Romuald Kubiciel otrzymał tytuł profesora oświaty. Tytuł "Zasłużony dla miasta Bierunia" został przyznany podczas uroczystej sesji rady miasta, która stała się też okazją do ogłoszenia, że dyrektor bieruńskiego liceum otrzymał wspomniane najwyższe wyróżnienie przewidziane dla polskiego nauczyciela. Wszystko to dzieje się w 75. roku (brylantowy jubileusz!) istnienia LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu.

- Brylant to diament, a diament - to najczystsza postać węgla. Ale żeby ten szlachetny w swej odmianie węgiel roziskrzył się w świetle promieni słonecznych brylantowym blaskiem, trzeba wiele pracy i zaangażowania. Potrzeba fachowości, intuicji, doświadczenia i wrażliwości. Na drodze do stworzenia klejnotu, czasem trzeba stracić połowę masy kryształu, by stworzyć godny oprawy w najcenniejsze kruszce brylant. Ale w liceum w Bieruniu nigdy nie byliśmy wyłącznie kolekcjonerami klejnotów. Zawsze chodziło o to, aby nie zmarnować żadnego okruch, bo i diamentowy pył jest wartościowy i potrzebny. I z tym zadaniem, aby nie zmarnować ni okrucha mierzymy się, z dobrymi efektami, od 75 lat - powiedział Romuald Kubiciel, dyrektor LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, po odebraniu w imieniu szkoły tytułu "Zasłużony dla miasta Bierunia".

Do tej pory tytuł "Zasłużony dla miasta Bierunia" otrzymało 20 osób oraz 16 instytucji. Od września 2022 w tym gronie znalazło się LO im. Powstańców Śląskich, które w tym roku świętuje 75. urodziny, czyli brylantowy jubileusz. Uroczyste obchody zaplanowano na koniec roku szkolnego 2022/23 - 16 czerwca 2023 r.

Tradycją jest wygłaszanie laudacji na temat "Zasłużonego". Została o nią poproszona prof. Anna Kucz, filolog klasyczny, enolog, tłumacz, literaturoznawca i pracownik badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego, do tego jeszcze absolwentka LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu i, przez kilka lat, nauczycielka łaciny w tej szkole (z sukcesem w postaci finalisty XL Olimpiady Języka Łacińskiego - jakim jest Oskar Marciniak).

Jako absolwentka wspomniała znakomite grono nauczycieli, z którymi zetknęła się w czasie swojej własnej edukacji w tej szkole.

- Prawdziwą ucztą dla mego umysłu były lekcje języka polskiego z panią profesor Jolantą Sitkowską, która z niewiarygodną wrażliwością i pogodnym wdziękiem potrafiła uruchomić kreatywność tak dalece, że walory estetyczne analizowanych tekstów dawały się odczuć wszystkim, również tym, którzy realizowali profil matematyczno-fizyczny. Pięknym i niezapomnianym doświadczeniem w mojej pamięci są lekcje matematyki z panią profesor Pauliną Świetlińską, która pozostaje dla mnie modelowym przykładem prowadzenia zajęć w stylu prawdziwe akademickim niepozbawionym finezji gestów, spojrzeń i spostrzeżeń - mówiła prof. Anna Kucz.

Powiedziała też:

- Podczas lekcji w szkole średniej z panią profesor Jolantą Sitkowską, z panią profesor Pauliną Świetlińską, z panią profesor Ewą Lysko oraz z panią profesor Anną Szymczyk, moją wspaniałą i wielkoduszną wychowawczynią, poznałam metodę przydatną w badaniach filologicznych która polega na tym, aby możliwe do opracowania kwestie szczegółowe wyselekcjonować i połączyć tak, by funkcjonowały jako kategorie-klucze otwierające całość i ukazujące piękno bądź brzydotę literatury antycznej. Podkreślę wagę umiejętności łączenia rzeczy, której uczyliśmy się podczas lekcji,[/b] gdyż bez niej z pewnością nie stworzyłabym naukowych publikacji w języku łacińskim, polskim, angielskim i włoskim. Steve Jobs wyznał: Tworzenie jest po prostu łączeniem rzeczy. I tegoż łączenia uczyliśmy się i nadal uczymy w bieruńskim LO.

Prof. Anna Kucz jest jedną z 6934 absolwentów 75-letniego liceum, obok prawie wszystkich samorządowców bieruńskich, ze starostą Bernardem Bednorzem na czele i ich dziećmi. Dyrektor Romuald Kubiciel podkreśla, że jego uczniami są w tej chwili czwarte pokolenia wielu rodzin. Absolwentem LO w Bieruniu jest również Dawid Tomala, złoty medalista z Tokio w chodzie sportowym, obecny na uroczystości.

W tej chwili szkoła liczy 550 uczniów

W ciągu 75-letniej historii bieruńskie liceum miało pięciu dyrektorów. Byli to: Franciszek Banot, Franciszek Kagan, Maria Gwóźdź, Józef Berger i obecnie - Romuald Kubiciel, który ciesząc się tytułem, jaki odbierał dla szkoły, miał też swój własny powód do radości. Tuż przed uroczystą sesją rady miejskiej otrzymał wiadomość o nadaniu mu niezwykle rzadkiego tytułu honorowego profesora oświaty. W Bieruniu nikt wcześniej takiego tytułu nie otrzymał, w Tychach są tylko dwie osoby, które go mają: Grażyna Jurek, dyrektor ZS 1 im. Gustawa Morcinka, i Barbara Zegrodnik, nauczycielka fizyki w ZS 1 im. Gustawa Morcinka.

Ze wszystkich byłych dyrektorów LO na uroczystą sesję przybyła Maria Gwóźdź. Obecna była też nauczycielka biologii, Krystyna Waligóra, której kwiaty wręczył jej były uczeń, Stanisław Jagoda, wójt Chełmu Śląskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera