Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest praca w naszym regionie? Na pewno w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu

Monika Krężel
Monika Krężel
Katowice znajdują się wśród czterech miast w Polsce, w których usługi biznesowe można uznać za mocną specjalizację lokalną
Katowice znajdują się wśród czterech miast w Polsce, w których usługi biznesowe można uznać za mocną specjalizację lokalną Fot. Mat. prasowe UM Katowice
Czy w 2023 roku nadal w naszym regionie będzie niskie bezrobocie i sporo miejsc pracy dla fachowców? Eksperci zwracają uwagę, iż trudno jest ocenić, jak będzie się kształtował za kilka miesięcy rynek pracy. Widać jednak, że świetnie rozwija się w dużych miastach sektor nowoczesnych usług biznesowych i tego trendu chyba nic nie zatrzyma.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wynika, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy pod koniec stycznia wyniosła 68830 osób i była o 3927 osób wyższa niż w miesiącu poprzednim. W województwie śląskim stopa bezrobocia pod koniec roku wyniosła 3,7 proc., na początku 2023 roku 3,9 proc., ale znacznie niższa jest w dużych miastach, gdzie są centra biznesowo-produkcyjne, jak w Katowicach, Gliwicach czy Tychach.

W powiatach widoczne było terytorialne zróżnicowanie stanu bezrobocia. Najwięcej osób zarejestrowanych jako bezrobotne notowano w Bytomiu, Sosnowcu oraz Częstochowie. Na przeciwległym końcu listy rankingowej lokowały się powiaty o małej liczbie mieszkańców: bieruńsko-lędziński, Żory oraz Świętochłowice. Cały czas na pracę mogą liczyć m.in. budowlańcy, elektromechanicy, spawacze, elektrycy, kierowcy - od lat na naszym rynku brakuje fachowców.

- Jeśli chodzi o najnowszy Barometr Zawodów, to wynika z niego, iż w naszym regionie nie ma niepotrzebnych zawodów czy pracowników. Jest podobna, jak w poprzednich latach, lista zawodów deficytowych, powiększyła się natomiast lista zawodów w równowadze. Oznacza to, że liczba ofert pracy bilansuje się z ilością dostępnych pracowników, co też świadczy o stabilności - mówi Arkadiusz Kaczor, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Rzecznik WUP zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz. - W początkach pandemii mieliśmy nieco zwiększoną ilość zgłoszeń zwolnień grupowych, ale w tej chwili sytuacja nie odbiega już od normy. Nasz rynek zatrudnienia ma się dobrze i nie ma póki co symptomów nagłego pogorszenia. Bez dużego wpływu na sytuację jest również wojna w Ukrainie, choć trzeba podkreślić, że na rynek trafia w tej chwili zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Trudno ocenić, jak rynek pracy będzie kształtował się w roku 2023. Na razie nic nie zapowiada, by doszło na nim do zmian - podkreśla.

W usługach trochę gorzej

- W 2022 roku rynek pracy w województwie śląskim można było porównać do ogólnopolskiego, jeżeli chodzi o najważniejsze trendy na nim występujące. Możemy jednak wyróżnić trzy charakterystyczne cechy dla naszego regionu - mówi dr Marcin Baron z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Po pierwsze, poziom bezrobocia był u nas zawsze niższy od przeciętnego w Polsce. Widać też, że odporność rynku pracy na negatywne zjawiska jest wyższa w woj. śląskim, lepiej reagowaliśmy na występujące gwałtowne załamania. A trzecia istotna cecha mówi o dość dużym zróżnicowaniu wewnętrznym w woj. śląskim. Mamy miasta na prawach powiatu, gdzie sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, możemy tutaj wyróżnić m.in. Katowice, Tychy czy Bielsko-Białą. Są jednak i takie miejsca, na północy regionu, gdzie sytuacja pogorszyła się w ostatnich miesiącach czy kwartałach. Przykładami są chociażby powiaty myszkowski czy kłobucki.

- Jeżeli chodzi o 2023 rok, to dzisiaj możemy jedynie prognozować trendy na rynku pracy. Wyróżniamy dwa prognostyki, które trzeba wziąć pod uwagę. Pierwszy to ten, że w ostatnich miesiącach ubiegłego roku przedsiębiorcy z woj. śląskiego - w prowadzonych przez GUS badaniach dotyczących przewidywań w zakresie koniunktury - częściej wyrażali pesymizm niż zdarzało się to wcześniej. Oznacza to możliwe spowolnienie działalności, co może się przełożyć m.in. na ostrożność w zatrudnianiu nowych pracowników - mówi dr Marcin Baron. - Drugi prognostyk wynika z najnowszych badań ogólnopolskich, które pokazują, że powoli kończy się silne w ostatnich latach zjawisko rynku pracownika. Jeszcze jest sporo ofert pracy, ale będzie ich mniej. Firmy już zaczęły spowalniać kampanie rekrutacyjne. Szacuje się, że najmniej ucierpią zawody wymagające pracy fizycznej, w usługach jest już gorzej. W sektorach mocno zaawansowanych, jak informatyka dalej jest popyt na pracę, ale też już mniejszy. Wydaje się więc, że rok 2023 będzie rokiem spowolnienia, jeśli chodzi o rynek pracy, ale niekoniecznie może to od razu oznaczać bardzo złą sytuację.

Dr Marcin Baron podkreśla, że mali przedsiębiorcy znajdą się w trudnej sytuacji ze względu np. na ceny energii. Jednak, co ciekawe, w ubiegłym roku w najlepszej sytuacji finansowej były średnie firmy przemysłowe. - Trudności dotykają małe oraz duże firmy, natomiast średnie dość dobrze sobie radzą, gwarantują poduszkę bezpieczeństwa dla gospodarki - zwraca uwagę ekspert. - Inna sprawa jest, gdy mówimy o usługach, gastronomia czy hotelarstwo ze względu na inflację przeżywają bardzo trudny dla siebie czas.

Sektor usług biznesowych. Ciągle w czołówce!

Z raportu „Sektor usług biznesowych w Katowicach”, który został opracowany przez ABSL - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych - jednoznacznie wynika, że rośnie rola Katowic i GZM w sektorze nowoczesnych usług biznesowych stanowiących jeden z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki w Polsce. Katowice i GZM pozyskały w ciągu ostatniego roku sześciu inwestorów i jest to drugi pod względem nowych inwestycji w sektorze wynik w Polsce. W 126 centrach w regionie zatrudnionych jest już blisko 30 tys. osób, dzięki czemu Katowice znajdują się wśród czterech miast w Polsce, w których usługi biznesowe można uznać za mocną specjalizację lokalną.

Systematycznie rośnie rola Katowic i GZM w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Wysoką pozycję potwierdzają analizy i dane ABSL. Trójmiasto, Katowice i GZM oraz Kraków zanotowały największy wzrost zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. W przeciągu ostatnich 5 lat zatrudnienie w centrach usług w Katowicach i GZM wzrosło o 67,6 proc. co dało łącznie 12 tys. nowych miejsc pracy. Prognozowany poziom zatrudnienia w pierwszym kwartale 2023 r. wyniesie ponad 32 000 osób. Najwięcej ze wszystkich 126 centrów usług biznesowych zlokalizowanych jest w Katowicach (96), na kolejnym miejscu znajdują się Gliwice (14), na trzecim ex equo Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec (3). Inwestorzy zagraniczni pochodzą z 18 państw. Najwięcej inwestycji należy do firm z USA (25), Niemiec (13) oraz Francji (12). Polscy inwestorzy są obecnie właścicielami 35 centrów. Główną kategorią świadczonych usług pozostają usługi IT.

- Prognozowany wzrost sektora oznacza dobrą kondycję naszej lokalnej gospodarki. Jednocześnie zaakcentowane w raporcie trendy upewniają nas, że przyjęliśmy dobrą strategię rozwoju. W dzisiejszym świecie istnieją trzy rodzaje zasobów: surowce, energia i wiedza, która w przeciwieństwie do pozostałych się nie wyczerpuje, ale może stale rosnąć. W Katowicach robimy wszystko, aby nasze szkoły i uczelnie miały idealne warunki do działania. Mamy swój własny program wspierający start-upy i ambitny projekt nowoczesnych technologii komputerowych. Przyświeca nam idea współpracy złotego trójkąta (biznes-nauka-samorząd) i jasny cel zbudowania silnego ekosystemu innowacji. W 2024 roku Katowice będą się szczycić mianem Europejskiego Miasta Nauki, dlatego nie osiadamy na laurach i działamy dalej, by wykorzystać szanse, które daje nam wspomniany tytuł, a tym samym osiągać jeszcze lepsze wyniki - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Budujemy dobrą ofertę dla firm

Główną kategorią świadczonych usług w 126 centrach w regionie są usługi IT - 59 centrów (43 proc. ogółu zatrudnionych), następnie SSC/GBS (28,3 proc. zatrudnionych) i BPO (17,9 proc. zatrudnionych). Pozostałe rodzaje usług w tym R&D mają udział w zatrudnieniu na poziomie 10,8 proc.

Dlaczego tak silny jest rynek nowoczesnych usług dla biznesu w Katowicach i pozostałych miastach GZM?

- Faktycznie wynika to z silnej pozycji metropolitalnej Katowic i całego obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nie można uważać, że wszystkie nowe powierzchnie biurowe, które tak często lubimy pokazywać, są wyznacznikiem rozwoju sektora usług, ale trzeba pamiętać o tym, że Metropolia jest czwartym rynkiem w Polsce, jeśli chodzi o powierzchnię biurową. W 2022 roku mieliśmy w Katowicach największy jej przyrost. Jej rozwijaniem wciąż interesują się deweloperzy, choć ostatnio są oni coraz bardziej ostrożni - podkreśla dr Marcin Baron. - W Polsce ukształtowała się grupa miast dominująca w tym obszarze, do nich należy Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto oraz GZM. Sytuacja na rynku nowoczesnych usług biznesowych nam sprzyja, pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie konsekwentnie budować dobrą ofertę dla firm, które się tym zajmują. I chyba należy się spodziewać, że będziemy tę pozycję jeszcze utrzymywać. Jesteśmy jednym z liderskich obszarów metropolitalnych w Polsce i oby tak było dalej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty