Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góry na starych zdjęciach wyglądają majestatycznie i tajemniczo. Zobacz, jak utrwalono je na zdjęciach archiwalnych!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Góry na starych fotografiach wyglądają majestatycznie i tajemniczo. Zdjęcia pozbawione kolorów oddają piękno krajobrazu w inny sposób, niż te wykonywane obecnie. Podkreślają obecność górskich zboczy, uwydatniają niekiedy ich skalisty oraz stromy charakter, a także inne elementy rzeźby czy też formy ukształtowania terenu. Widać na nich szczyty – nierzadko przykryte śniegiem, ostre granie oraz rozpościerający się z wierzchołków krajobraz. Mimo braku kolorów, zdjęcia te doskonale oddają potęgę gór i pokazują ich nieokiełznaną przestrzeń. Podobnie jak dzisiaj, również przed laty góry fascynowały artystów i ludzi sztuki. Początkowo malowano je na obrazach, a wraz z rozwojem techniki starano się uwieczniać je na zdjęciach za pomocą coraz to nowocześniejszych urządzeń. Wyprawy wyznaczonymi trasami oraz jazda na nartach stały się świetną okazją do fotografowania pięknych krajobrazów. Zobacz, jak utrwalono góry na fotografiach archiwalnych!

Góry od dawna fascynowały ludzi nauki, sztuki oraz turystów

W Polsce turystyka górska zaczęła się rozwijać na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku, kiedy to wraz z przewodnikami coraz częściej udawano się na wyprawy w Tatry, Sudety czy wyższe partie Beskidów. Z kolei oznakowania szlaków pojawiły się pod koniec dziewiętnastego stulecia. Niemniej jednak, góry w naszym kraju poznawano znacznie wcześniej, bo już w piętnastym wieku miały miejsce pierwsze udokumentowane wyprawy.

W tamtym czasie zdobyto na przykład karkonoską Śnieżkę i zaczęto wchodzić w coraz wyższe partie Tatr. Interesowali się nimi między innymi ludzie nauki, którzy zgłębiali tajniki budowy, rzeźby oraz przyrody tych majestatycznych gór. Pragnęli je poznawać i odkrywać, co zintensyfikowało wyprawy w wysokie Tatry już na przełomie osiemnastego oraz dziewiętnastego wieku. W tym samym czasie odnotowano znaczną liczbę wypraw o charakterze naukowym również w Beskidy. Najbardziej owocnym okresem w rozwoju turystyki górskiej były jednak lata międzywojenne. Jak się zatem okazuje, góry od dawna fascynowały ludzi nauki oraz turystów, którzy byli ciekawi, co kryje się w nich oraz jakie widoki odsłaniają wraz ze wzrastającą wysokością. Ponadto, stały się inspiracją dla artystów, którzy tworzyli dzieła poetyckie i malarskie o tematyce górskiej.

Stare fotografie również ukazywały potęgę i majestat gór

Góry na starych zdjęciach wyglądają nie mniej majestatycznie, jak na współczesnych fotografiach, a ponadto – bardziej tajemniczo. Pozbawione kolorów oddają piękno krajobrazu w inny sposób, niż te wykonywane obecnie. Podkreślają obecność górskich zboczy, uwydatniają niekiedy ich skalisty oraz stromy charakter, a także inne elementy rzeźby czy też formy ukształtowania terenu. Widać na nich szczyty – nierzadko przykryte śniegiem, ostre granie oraz rozpościerający się z wierzchołków krajobraz.

Mimo braku kolorów, zdjęcia te doskonale oddają potęgę gór i pokazują ich nieokiełznaną przestrzeń. Wraz z rozwojem techniki starano się uwieczniać je na zdjęciach za pomocą coraz to nowocześniejszych urządzeń. Wyprawy wyznaczonymi trasami oraz jazda na nartach stały się świetną okazją do fotografowania pięknych krajobrazów. Wędrówkom górskimi szlakami towarzyszył odpoczynek w powstających schroniskach, goszczących coraz więcej turystów, którzy te charakterystyczne i niezwykle klimatyczne miejsca również utrwalali na swoich zdjęciach.

W załączonej galerii prezentujemy stare fotografie, przedstawiające polskie góry kilkadziesiąt, a nawet sto lat temu. Zostały one udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz, jak utrwalono góry na zdjęciach archiwalnych!

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty