Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już 14 maja aukcja sztuki w Katowicach. Co wystawia na sprzedaż Desa?

red
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE DESA Katowice
DESA Katowice organizuje kolejną aukcję malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego w sobotę 14 maja 2022 o godz. 16.00. Wystawa przedaukcyjna odbywa się w dniach w dniach od 6 do 13 maja w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w dniu aukcji w godz. od 10.00 do 13.00 w Salonie Desy w Katowicach przy ul. Mariackiej 5.

Podane przy obiektach ceny są cenami wywoławczymi. Wystawione na sprzedaż zostaną:

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

1. Paweł WRÓBEL (1913 - 1984)
„Na śniegu”
olej, karton naklejony na sklejkę, 35 x 50 cm,
niesygnowany, na odwrocie opis ołówkiem: Wróbel / „Na śniegu”.
Stan zachowania: b. dr. ubytki warstwy malarskiej przy dolnej krawędzi.
Obraz z prywatnych zbiorów doc. Józefa Ligęzy (1910-1972), wybitnego etnografa, folklorysty, zbieracza śląskich pieśni ludowych, w latach 1963-1972 dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
*opłata droit de suite
9 500 zł

2. Paweł WRÓBEL (1913 - 1984)
„Potańcówka”, 1975
akryl, płótno, 50 x 59 cm,
sygn. p. d.: Wróbel P 1975 r.
Obraz po konserwacji.
*opłata droit de suite
9 000 zł

3. Paweł WRÓBEL (1913 - 1984)
„Przyjaciele z górniczej orkiestry”, 1975
akryl, płótno, 55 x 35,5 cm,
sygn. p. d.: Wróbel P 1975 r.
*opłata droit de suite
8 500 zł

4. Halina DĄBROWSKA (1925-1996)
„Bójka chłopców żydowskich”, 1993
olej, płótno, 35 x 46 cm,
sygn. i tytuł p. d.: Bójka chłopców 3. V. 1993 H. Dąbrowska.
Na odwrocie autorski opis: Bójka chłopców 35 x 45 ol. 3. V. 1993 / Halina Dąbrowska, Kraków, Łazarza 9/3, oraz drukowana nalepka Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach z tekstem maszynowym: 70. Judaica.
*opłata droit de suite
2 000 zł

5. NIKIFOR KRYNICKI (1895-1968)
„Domy w Krynicy”
akwarela, gwasz, papier, 15,5 x 19 cm,
u dołu napis: „KRYNICAWSZDROYMIASTOUILCA/250ZL”.
Na odwrocie okrągła pieczęć z napisem: „Pamiątka z Krynicy Nikifor”.
*opłata droit de suite
8 000 zł

6. NIKIFOR KRYNICKI (1895-1968)
„Kościół w Nowym Sączu”
akwarela, gwasz, papier, 24 x 15,8 cm,
u dołu napis: „NOWYSACZROSYTASEŁO”.
Na odwrocie dwie pieczęcie: okrągła z napisem „Pamiątka z Krynicy Nikifor Malarz” oraz prostokątna z napisem „Nikifor Artysta /Krynica Wieś”; tuszem: 500 zł.
*opłata droit de suite
8 500 zł

7. NIKIFOR KRYNICKI (1895-1968)
„Willa w Krynicy”
akwarela, papier, 21 x 15 cm,
u dołu napis: „KRYNICANOWYZYNYLKJZ”.
Na odwrocie okrągła pieczęć z napisem: „ Nikifor Pamiątka z Krynicy”; ołówkiem: 60 zł.
*opłata droit de suite
8 000 zł

8. Włodzimierz DMYTRYSZYN (1905-1992)
„Letni pejzaż ze snopkami”
olej, karton, 19 x 25,5 cm,
sygn. p. d.: W. Dmytryszyn
*opłata droit de suite
2 000 zł

9. Lech KOŁDZIEJCZYK ( ur. 1953 )
„Zapomniany horyzont. Płonąca ćma”, 1990
olej, płótno, 160 x 90 cm,
sygnatura i autorski opis na odwrocie: Lech Kołodziejczyk / olej / „Zapomniany horyzont” / „Płonąca ćma” / 1990.
6 500 zł

10. Zdzisław LACHUR (1923-2007)
„Las”
tusz, akwarela, gwasz, papier, wym. w świetle passe-partout: 34,5 x 35 cm, arkusz papieru o nieregularnej formie, w dolnej partii podklejony, wym. arkusza: 41 x 40 cm,
sygn. p. d.: Z. Lachur
*opłata droit de suite
1 400 zł

11. Zdzisław LACHUR (1923-2007)
„Rozstrzelanie rabinów”, 1961
tusz, tempera, karton, 50,5 x 69 cm,
sygn. l. d.: Z. Lachur 61.
Na odwrocie autorski opis ołówkiem: 22 Z. Lachur / Rozstrzelanie rabinów / 69 x 50,5 / tusz tempera.
Stan zachowania: krawędzie kartonu w kilku miejscach uszkodzone.
*opłata droit de suite
2 800 zł

12. Zdzisław LACHUR (1923-2007)
„Młody chasyd II”
tusz, akwarela, gwasz, papier, 30 x 21 cm,
sygn. p. d.: Z. Lachur
*opłata droit de suite
1 100 zł

13. Jan WAŁACH (1884-1979)
„W ogrodzie”, 1970
olej, tektura, 34 x 20 cm,
sygn. p. d.: Jan Wałach
Na odwrocie autorski opis atramentem i ołówkiem: Zakupione (tekst nieczytelny) / Jan Wałach / art. m. / Istebna 293 / 1970 roku / Jan Wałach
*opłata droit de suite
2 200 zł

14. Jan WAŁACH (1884-1979)
„Dziecię Jezus”, 1925
pastel, kredka, ołówek, karton (Schoellershammer), 100 x 65 cm,
sygn. l. g.: J. Wałach / 1925 Istebna / „Dziecię Jezus” / 100 zł; l. d.: Wałłach (!)
*opłata droit de suite
4 500 zł

15. Marceli HARASIMOWICZ (1859-1935)
„Młyn w Krościenku nad Dunajcem”, 1923
olej, tektura, 25 x 34 cm,
sygn. monogramem l. d.: MH / Krościenko 923.
Na odwrocie autorski opis ołówkiem: Krościenko nad Dunajcem / Młyn / M Harasimowicz 1923.
4 000 zł

16. Michał STAŃKO (1901-1969)
„Zimowy pejzaż z Podhala”
olej, karton, 22,5 x 31,5 cm,
sygn. p. d.: M. Stańko
Stan zachowania: b. dr. ubytki warstwy malarskiej, dr. przedarcie kartonu przy prawej krawędzi.
*opłata droit de suite
2 600 zł

17. Eugeniusz DZIERZENCKI (1905-1990)
„Fala przybrzeżna o zachodzie słońca”, 1958
olej, tektura naklejona na tekturę, 49,5 x 69 cm,
sygn. p. d.: E. Dzierzencki.
Na odwrocie drukowana nalepka autorska z tekstem atramentem: art. malarz E. Dzierzencki / Sopot ul. Kościuszki 66 telefon Nr 524-26 / Fala przybrzeżna o zachodzie słońca / olejny / 70 x 50 / 1958.
*opłata droit de suite
5 500 zł

18. Miron DUDA (1893-1950)
„Rybacy”
olej, tektura, 30 x 40 cm,
sygn. l. d.: M. Duda
6 000 zł

19. Andrzej URBANOWICZ (1938 - 2011)
„Mgła”, 1974
olej, płótno, 73 x 73 cm.
Na odwrocie sygnatura i autorski opis: Andrzej Urbanowicz / „Mgła” / 1974.
Do obrazu dołączona metryczka P.P. DESA.
*opłata droit de suite
6 000 zł

20. Soter JAXA-MAŁACHOWSKI (1867-1952)
„Plaża ze skarpą”, 1923
gwasz, akwarela, tektura, 34 x 59 cm,
sygn. p. d.: S. Jaxa / 1923.
Stan zachowania: przetarcia warstwy malarskiej w partii nieba i morza.
*opłata droit de suite
5 500 zł

21. Soter JAXA-MAŁACHOWSKI (1867-1952)
„Planty. Jesień”, 1924
gwasz, akwarela, tektura, 35 x 51 cm,
sygn. p. d.: S. Jaxa / 1924.
Na odwrocie stempel autorski: Tytuł Planty: jesień / Rozmiar 50x70 / Cena 250 / Soter Jaxa Małachowski / Adres / Kraków ul. Wolska 32, oraz drukowana nalepka TZSP w Warszawie z Salonu Dorocznego 1924 z tekstem atramentem: Soter Jaxa Małachowski / Planty. Jesień / olejny (!) / Podpis S. Małachowski.
*opłata droit de suite
12 000 zł

22. Bronisława RYCHTER-JANOWSKA (1868-1953)
„Przed dworem”
olej, tektura naklejona na tekturę, 23,5 x 33,5 cm,
sygn. p. d.: B. Rychter-Janowska.
*opłata droit de suite
15 000 zł

23. Bronisława RYCHTER-JANOWSKA (1868-1953)
„W samotności”, 1945
olej, tektura, 25 x 35 cm,
sygn. p. d.: B. Rychter-Janowska / 1945.
Na odwrocie autorski opis atramentem: „W samotności” / Bronisława Rychter Janowska 1945 / 15 000 zł, oraz: 1) 8 maja św. Stanisława / 2) 15 maja św. Zofii / 3) 27 czerwca św. Władysława / 4) 2go listop. Dzień zaduszny.
*opłata droit de suite
20 000 zł
24. Stanisław KOSTRZEWSKI (1855-1899)
„Scena z variete”, 1895
olej, płótno, 48 x 63 cm;
sygn. p. d.: S. Kostrzewski / 95
12 000 zł

25. Feliks Michał WYGRZYWALSKI (1875-1944)
„Na arenie”
olej, płótno naklejone na tekturę, 63 x 78 cm,
sygn. l. d.: F.M. Wygrzywalski / (na arenie).
Na odwrocie nalepka z orzeczeniem dr. Kazimierza Buczkowskiego z 17 lutego 1944.
28 000 zł

26. Władysław Ansgary PODKOWIŃSKI (1866-1895)
„Praczka”, ok. 1889
olej, tektura, wym. w świetle passe-partout: 31 x 40 cm,
sygn. l. d.: PODKOWIŃSKI.
Opinia dr. Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej z dnia 8 kwietnia 2022 roku.
Obraz do 1996 należał do kolekcji rodziny z Sosnowca, w dniu 5 października 1996 został wystawiony i sprzedany na 1 Aukcji DESY Krajowej w Krakowie.
126 000 zł

27. Julian FAŁAT (1853-1929)
„Jesień w Beskidach”
akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę, 27 x 33 cm,
sygn. l. d.: Jul Fałat.
16 000 zł

28. Stefan FILIPKIEWICZ (1879-1944)
„Jesienny pejzaż z aleją drzew”
olej, tektura, 52 x 64 cm,
sygn. p. d.: Stefan Filipkiewicz.
Na odwrocie nieczytelne napisy ołówkiem oraz długopisem numery umów przyjęć do sprzedaży w DESA z 1981.
14 000 zł

29. Wojciech KOSSAK (1856-1942)
„Zwiad kawaleryjski”
olej, tektura, 49,5 x 61 cm,
sygn. p. d.: W. Kossak
Na odwrocie stempel magazynu przyborów malarskich: Dr. F. Schoenfeld & Co. z Düsseldorfu, oraz okrągły stempel magazynu przyborów malarskich R. Aleksandrowicz, mało czytelne 2 stemple dr. Stanisława Dąbrowskiego, biegłego sądowego z Krakowa.
47 000 zł

30. Jerzy KOSSAK (1886-1955)
„Działon artylerii konnej zajeżdża na pozycję”, 1930
olej, sklejka, 55 x 80 cm,
sygn. l. d.: Jerzy Kossak / 1930
Na odwrocie słabo widoczna okrągła pieczęć: „Jerzy Kossak Kraków Plac Kossaka 4” z numerem atramentem: 0690.
Obraz zakupiony w DESA w latach 1990.
*opłata droit de suite
45 000 zł

31. Jerzy KOSSAK (1886-1955)
„Bolszewik na koniu”, 1935
olej, sklejka, 54 x 79,5 cm,
sygn. p. d.: Jerzy Kossak / 1935
*opłata droit de suite
38 000 zł

32. Leszek PIASECKI (1928-1991)
„Ułani w natarciu”
olej, płótno, 81,5 x 139,5 cm
sygn. l. d.: Leszek Piasecki
*opłata droit de suite
16 000 zł

33. Stanisław BATOWSKI KACZOR (1866-1946)
„Targ w miasteczku”
olej, płótno dublowane, 28 x 46,5 cm,
sygn. p. d.: S. Batowski.
Obraz po konserwacji.
6 500 zł

34. Jerzy KOSSAK (1886-1955)
„Wesele krakowskie”, 1946
olej, tektura, 49 x 74,5 cm,
sygn. l. d.: Jerzy Kossak / 1946
Na odwrocie dwie okrągłe pieczęcie: „Jerzy Kossak Kraków Plac Kossaka 4”, oraz pieczątka z autorskim napisem: „Stwierdzam autentycz- /ność tego obrazu / Jerzy Kossak”.
Obraz po konserwacji, ślad pęknięcia tektury.
*opłata droit de suite
16 000 zł

35. Zygmunt Józef MENKES (1896–1986)
„Dziki w jesiennym pejzażu”, 1916
olej, płótno, 71 x 101 cm,
sygn. i dedykacja p. d.: Kochanemu Jankowi / na pamiątkę / ofiarowuje J. Menkes 916.
Obraz ze zbiorów zaprzyjaźnionego z Józefem Menkesem lwowskiego lekarza ortopedy - dziadka obecnych właścicieli - urodzonego we Lwowie w 1888 i zmarłego w Bytomiu w 1976.
*opłata droit de suite
54 000 zł

36. Zygmunt Józef MENKES (1896–1986)
„Pojenie koni”, 1917
olej, płótno, 47 x 65 cm,
sygn. l. d.: Z. Menkes / 1917.
Obraz po konserwacji.
*opłata droit de suite
32 000 zł

37. Antoni KOZAKIEWICZ (1841-1929)
„Chłopiec sprzedający kosze”
olej, płótno, 51 x 32 cm,
sygn. l. d.: A. Kozakiewicz
16 000 zł

38. Stefan FILIPKIEWICZ (1879-1944)
„Żółte róże w wazonie”
olej, tektura, 34,5 x 49,5 cm,
Na odwrocie nieczytelne napisy ołówkiem, na tekturze zabezpieczającej podobrazie drukowana nalepka firmy Juraschek & Hoffmüller z Bytomia, zajmującej się w latach 1933-1940 oprawą obrazów i handlem sztuką.
7 000 zł

39. Stanisława CHUDOBIANKA (1908 - ?)
„Kwitnący sad”
olej, sklejka, 55 x 71 cm,
sygn. p. d.: Chudobianka
4 500

40. Adam SETKOWICZ (1875-1946)
„Gęsiarka”
olej, płótno, 35 x 51 cm,
sygn. l. d.: A. Setkowicz
6 500 zł

41. Bolesław STAWIŃSKI (1908-1983)
„Kwitnące drzewo”
akwarela, papier, 22,5 x 24 cm,
sygn. p.d.: B. Stawiński.
Na odwrocie tektury zabezpieczającej podobrazie autorska nalepka z tekstem atramentem: Stawiński Bolesław / Bytom ul. Józefczaka 8 / Tytuł: Kwitnące drzewo / akwarela; dwie drukowane nalepki z tekstem atramentem: Wojewódzkie Targi Plastyki / Katowice 73 / B. Stawiński / „Kwitnące drzewo” / akwarela 28 x 22 (!).
Praca ze zbiorów rodziny artysty.
1 600 zł

42. Franciszek STAROWIEYSKI (1930-2009)
„Święta zamęczona na śmierć serią 40 orgazmów archangielskich”, 1988
pastel, papier o wym.: 21 x 29,5 cm, naklejony na brązowy karton o wym.: 60,5 x 50 cm,
sygn. na papierze monogramem wiązanym z datą p. d.: 16 FS 88 / W; na kartonie, pod obrazem, autorski tytuł i monogram wiązany z datą: święta zamęczona na śmierć serią 40 orgazmów archangielskich / 16 FS 88.
Na odwrocie tektury zabezpieczającej podobrazie stempel Muzeum Narodowego w Warszawie z informacją o braku zakazu wywozu za granicę.
*opłata droit de suite
6 000 zł

43. Zdzisław STANEK (1925-1996)
„Obrazoforma. Maska”
drewno rzeźbione, polichromowane, płyta pilśniowa, blacha miedziana, 48 x 24,5 cm.
Obraz został ofiarowany rodzinie obecnych właścicieli przez Zdzisława Stanka.
*opłata droit de suite
4 800 zł

44. Adam KIEŁB (ur. 1957)
„Abstrakcja No 57”, 2019
olej, płyta, 70 x 100 cm,
sygn. śr. d.: Adam Kiełb 2019
5 000 zł

45. Edward OKUŃ (1872-1945)
„Most na Tybrze”, 1902
cynkografia barwna, winieta okładkowa z „Chimery”, wrzesień 1902, tom V, zeszyt. 15,
9,8 x 18,5 cm, wym. karty: 23,5 x 18,5 cm.
Grafika reprodukowana w : Małgorzata Biernacka „Edward Okuń (1872-1945)”, Edipresse Polska S.A., 2007,ss. 78-79.
1 200 zł

46. Władysław ŻURAWSKI (1888-1963)
„Złożenie Chrystusa do grobu”
drzeworyt, 24,3 x 23,1 cm,
sygn. oł. p. d.: WŻurawski; monogramem na klocku p. d.: ŻW; oł. l. d.: Złożenie Chrystusa do grobu (drzeworyt).
Stan zachowania: dr. pękniecie papieru przy prawej krawędzi.
*opłata droit de suite
800 zł

47. Władysław ŻURAWSKI (1888-1963)
„Madonna z królikiem”
drzeworyt, 24,7 x 20,5 cm,
sygn. oł. p. d.: WŻurawski; monogramem na klocku l. śr. i p. śr.: ŻW; oł. l. d.: Madonna z królikiem (drzeworyt).
Za powyższy drzeworyt artysta otrzymał srebrny medal na Międzynarodowej Wystawie w Padwie w 1931. (I. Rylska „Katalog zbiorów grafiki tom I”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław, 1983, str. 199, poz. 640).
*opłata droit de suite
800 zł

48. Henryk WANIEK (ur. 1943)
„Zatarg między prawdą a fikcją”, ok. 1970
akwaforta, 32 x 22,8 cm,
niesygnowana.
Praca jest jedną z pięciu akwafort wspólnie tworzących kompozycję zatytułowaną: „Zatarg między prawdą a fikcją”, w całości reprodukowaną w: „Oneiron. Ezoteryczny Krąg Artystów z Katowic. Katowice –Ratingen 2006”, wyd. KOS, Katowice 2007, il. s. 101.
*opłata droit de suite
1 400 zł

49. Jan NOWAK (ur. 1939)
„Polowanie na głuszce”, 1981
linoryt, odbitka wykonana ręcznie bez użycia prasy graficznej,
57,4 x 50 cm, sygn. oł. p. d.: Jan Nowak 1981 r.; oł. l. d.: Linoryt „Polowanie na głuszce”, monogramem na płycie p. d.: JN 1981.
Odbitkę prezentowanej grafiki posiada w swoich zbiorach Muzeum Śląskie w Katowicach.
(„Szczerze. Linoryty Jana Nowaka”, Muzeum Śląskie w Katowicach, 2014, il. s. 173).
2 000 zł

50. Stefan SUBERLAK (1928-1994)
„Szał grzybowy. Z cyklu ‘Las’”, 1958
litografia, 46,3 x 64,7 cm,
sygn. na kamieniu p. g.: Suberlak S.; długopisem p. d.: Szał grzybowy 1958.
Na odwrocie autorski opis atramentem: Stefan Suberlak / z cyklu „Las” (ołówkiem) 1958 / Szał grzybowy litografia / 48 x 64 cm.
*opłata droit de suite
1 600 zł

51. Stefan SUBERLAK (1928-1994)
„Do miasta na targ”, 1968
litografia, 50,5 x 60,2 cm,
sygn. na kamieniu l. d.: Suberlak 1968
*opłata droit de suite
1 600 zł

52. Franz von STUCK (1863-1928)
„Forellenweiher”, ok. 1890
akwaforta, sucha igła, 28 x 23 cm, wym. arkusza: 50,5 x 36,5 cm,
sygn. oł. p. d.: Franz v. Stuck; na płycie l. d.: Franz Stuck; śr. d. na płycie tytuł: Forellenweiher.
Stan zachowania: liczne rdzawobrązowe przebarwienia (foxing), przedarcia na krawędziach arkusza.
Grafika z prywatnych zbiorów doc. Józefa Ligęzy (1910-1972), wybitnego etnografa, folklorysty, zbieracza śląskich pieśni ludowych, w latach 1963-1972 dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
1 600 zł

53. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„1. Światowit z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
autolitografia barwna, papier czerpany ze znakiem wodnym SFP,
61,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS 1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Wydawnictwo Warsztatów Krakowskich, Kraków, 1918, odbito w Zakładzie Litograficznym Aureliusza Pruszyńskiego w Krakowie.
Stan zachowania: dr. ubytek i przedarcie papieru l. d.
*opłata droit de suite
1 200 zł

54. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„2. Dziedzilia z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
60 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu p. g. monogramem z datą: ZS 1917 (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Wydawnictwo Warsztatów Krakowskich, Kraków, 1918 r., odbito w Zakładzie Litograficznym Aureliusza Pruszyńskiego w Krakowie.
*opłata droit de suite
1 600 zł

55. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„3. Radegast z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
62,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem p. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS 1917 (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: dr. przedarcie papieru przy górnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 600 zł

56. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„4. Trygław z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
62 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS 1917 (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: ślad zawilgocenia, dr. przedarcie papieru przy górnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 200 zł

57. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„5. Pogoda z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
62 x 43 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu p. d. monogramem z datą: ZS 1917 (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: b. dr. przedarcia papieru przy górnej i dolnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 600 zł

58. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„7. Boh z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: przedarcia papieru przy górnej, dolnej i lewej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 200 zł

59. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„8. Marzanka z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu p. d. monogramem z datą: 1917/ZS (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: dr ubytek papieru w l. d. narożniku.
*opłata droit de suite
1 600 zł

60. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„10. Dydek z teki Bożki Słowiańskie. ”, 1918
61,5 x 42,5 cm,
do powyższej pracy dołączona zachowana frontowa część litografowanej okładki, wym.: 61 x 45 cm; Wydawnictwo Warsztatów Krakowskich, Kraków, 1918, odbito w Zakładzie Litograficznym Aureliusza Pruszyńskiego w Krakowie.
*opłata droit de suite
1 700 zł

61. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„12. Kupało z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61 x 42,5 cm,
sygn. na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: przedarcie papieru przy lewej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 400 zł

62. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„13. Lubin z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61 x 42,5 cm,
sygn. na kamieniu p. g. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: przedarcie papieru przy górnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 100 zł

63. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„14. Cyca z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie niebieskim atramentem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
*opłata droit de suite
1 600 zł

64. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„15. Lelum z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. śr. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: b. dr przedarcie papieru przy górnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 600 zł

65. Zygmunt BRACHMAŃSKI (ur. 1936)
„Rozkwitająca”
brąz, zielona patyna, wys. 40 cm,
sygn. monogramem wiązanym: ZB.
11 000 zł

66. Bogumił BURZYŃSKI (ur. 1957)
„Dziewczyna na lato”
brąz, zielona patyna, wys. 39 cm, sygn. monogramem: BB.
3 800 zł

67. Bogumił BURZYŃSKI (ur. 1957)
„Głowa”
rzeźba w drewnie lipowym, patynowana, podstawa drewno lipowe patynowane, wym. (z podstawą): 34 x 30 x 4 cm, sygn. monogramem: BB.
3 400 zł

68. Paweł WRÓBEL (1913-1984)
„Ślązaczka”
płaskorzeźba w węglu, wym.: 25 x 20 x 7,5 cm,
sygn. ryta na odwrocie: Wróbel P.
1 300 zł

69. FIGURKA „AKT - KOŃSKA WENUS” ĆMIELÓW, ok. 1960
porcelana, farby naszkliwne, złocenie, wym.: 23 x 25,5 x 9 cm, projekt formy: Henryk Jędrasiak (1916-2002) z 1956, znak drukowany zielony: Ć (w trójkącie ) / Ćmielów/ Made in Poland. Figurka eksponowana na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1957.
2 000 zł

70. FIGURKA „ZUZANNA W KĄPIELI” CHODZIEŻ
porcelana, farby naszkliwne, wys. 18 cm, projekt formy: Lubomir Tomaszewski (1923-2018) z 1959, znak drukowany zielony ZPS „Chodzież” w Chodzieży z lat 1964-1980, czerwoną farbą: Ch/117/4903M.
Figurka z prywatnych zbiorów doc. Józefa Ligęzy (1910-1972), wybitnego etnografa, folklorysty, zbieracza śląskich pieśni ludowych, w latach 1963-1972 dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
1 300 zł

71. FIGURKA „PŁYWACZKA”
porcelana, farby naszkliwne, wys. 17 cm, czarną farbą: hand painted 4829 L.
1 200 zł

72. FIGURKA „EGIPCJANKA” BOGUCICE
porcelana, farby naszkliwne, wys. 12,5 cm, projekt formy: Eryka Trzewik-Drost (ur. 1931) z 1962, znak drukowany zielony Fabryki Porcelany „Bogucice” z lat 1952-1988.
700 zł

73. SERWIS DO MOKKI „PŁASKI”
dzbanek (wys. 19,5), dzbanek do mleka (wys. 9,5 cm), cukiernica ( 12 cm), 5 filiżanek (wys. 4 cm), 5 spodków (śr. 11,3 cm);
porcelana różowa, kalka, srebrzenie; projekt Bogdana Wendorfa, znak wyciskany: Ć (w trójkącie), wyciskana litera: R, drukowany numer: 953.
Ćmielów, ok. 1930
3 800 zł

74. WAZONIK NAŚCIENNY STEATYT FASON XD1, ok. 1960
porcelana, czarna farba naszkliwna, złocenie, wym.: 26 x 16 cm; powierzchnia dekorowana nieregularną fakturą; znak drukowany złoty: „Steatyt / ZB / Katowice”, brązową farbą: XD1.
(Lit.: B. Banaś „Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych Steatyt w Katowicach”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław, 2015, s. 135, il. 39).
800 zł

75. SECESYJNA ŻARDINIERA BERNARD BLOCH
ceramika szkliwiona, wym.: 13 x 33 x 14 cm, autor modelu: Schaff; owalny korpus na 4 nóżkach, dekorowany reliefowym motywem pary lwów; znak wyciskany z lat 1887-1913: BB (Bernard Bloch Porzellan- Ofen und Terrakottafabriken, Eichwald, /Dubi/), wyciskana sygnatura: Schaff, wyciskany numer formy: 7167.
1 600 zł

76. SECESYJNA ŻARDINIERA WMF, ok. 1900
metal srebrzony (Britannia metal), wkład szkło bezbarwne, szlifowane, wym.: 14,5 x 40 x 13,5 cm; ażurowy owalny korpus na 4 wygiętych nóżkach, z dwoma wydatnymi, ażurowymi uchwytami, dekorowany motywem płynnej wici roślinnej; znak Württembergische Metallwarenfabrik, Geislingen: WMFB I/O as, oraz numer modelu: 252. Stan zachowania: dr. wyszczerbienia na krótszych bokach szklanego wkładu.
2 600 zł

77. PUSZKA
szkło kobaltowe, nakrapiane, iryzujące, oprawa, pokrywa i uchwyt metal niklowany, wys. (z pałąkiem) 23 cm; walcowaty, zwężony w dolnej partii, żłobkowany korpus, powierzchnia w dolnej partii dekorowana białymi, wtopionymi, nieregularnymi płatkami szklanymi. Stan zachowania: niklowana powierzchnia oprawy i pokrywy miejscami przetarta.
Czechy (?), ok. 1900
900 zł

78. SREBRNA SOLNICZKA KLASYCYSTYCZNA LWÓW, pocz. XIX w.
czarka w formie łódeczki z wyniesionymi uchwytami, krótki gładki trzon, stopa w formie rombu; wym.: 7,5 x 12 x 5 cm, waga 95,31 g, srebro pr. 13, znak zwolnienia („Tax(frei)stempel”) z literą D (litera urzędu miasta Lwowa) z lat 1810-1824, znak złotnika nieczytelny.
1 400 zł

79. SREBRNA LAMPA CHANUKOWA, k. XIX w.
w formie dwuramiennego świecznika z ośmioma tulejkami, kolista, wysklepiona stopa, trzon tralkowy, zwieńczony gwiazdą Dawida i dodatkową tulejką na ruchomym trzonie (szames), ramiona w formie gałązek z tulejkami, powierzchnia dekorowana reliefowym motywem kwiatowym; wys. 20,5 cm, waga 417 g, srebro pr. 0,800, niemieckie cechy po 1886.
3 200 zł

80. SREBRNE PUDEŁKO NA ZAPAŁKI, HANAU, ok. 1910
prostokątny korpus o zaokrąglonych dłuższych bokach, dekorowany reliefową sceną rodzajową przed karczmą, wew. wkład na zapałki, mosiężny ze śladami srebrzenia; wym.: 6 x 4,5 x 1,5 cm, srebro pr. 0,925, punca niemieckiej firmy J.D. Schleissner & Söhne, Hanau, od 1817, na mosiężnym wkładzie wybite: D.R.G.M.S. oraz EPEHA.
Niemcy, ok. 1910
600 zł

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera