MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kąpielisko Fala w Chorzowie. Powstanie nowy basen. Kultowe kąpielisko wraca do Parku Śląskiego

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Kultowe kąpielisko Fala w słonecznie dni przyciągało tłumy
Kultowe kąpielisko Fala w słonecznie dni przyciągało tłumy Arc DZ
Do Parku Śląskiego powróci Fala. To kultowe kąpielisko przyciągała przez lata mieszkańców regionu. Nowe kąpielisko ma zostać wybudowane w miejscu dawnej Fali. Ta inwestycja powstanie w ramach budowy Parku Wielu Pokoleń, która jest częścią projektu "Modernizacji Parku Śląskiego".

Powrót Fali do Parku Śląskiego

Do Parku Śląskiego powróci kąpielisko Fala. To było kultowe miejsce WPKiW. Na kąpielisko przychodzili i przyjeżdżali mieszkańcy nie tylko Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich, ale także wielu innych miast. Latem basen był wypełniony po brzegi. Rekord frekwencji padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób.

Chorzowskie kąpielisko Fala było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. W 2014 roku po raz ostatni otwarto baseny kąpieliska. Obiekty te wymagały gruntownego remontu. A tego nie było przez kilkadziesiąt lat. W związku z tym przez lara likwidowano niektóre brodziki, wyburzone zostało też stare wejście, szatnie i budynki gospodarcze. Obiekt prze lata niszczał. Teraz ma odzyskać swój dawny blask.

Fala w Parku Śląskim. Tak było

„Fala" w Parku Śląskim: To koniec kultowego kąpieliska

Na budowę nowej Fali przewidziano 30 mln złotych w ramach finansowania całego projektu modernizacji z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 226 milionów złotych.

- Kąpielisko Fala nadal będzie w Parku Śląskim. Jego lokalizacja się nie zmieni, natomiast zostanie ono gruntownie przebudowane. Naszym założeniem jest aby Fala była miejscem nowoczesnym i rodzinnym, całość dopełni budowany w sąsiedztwie Park Wielu Pokoleń - mówi Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego

Budowa Nowej Fali w Parku Ślaskim

Nowe kąpielisko Fala ma zostać wybudowane w miejscu dawnej, kultowej Fali. Nowa Fala ma powstać na obszarze 3 hektarów. Będzie kąpieliskiem sezonowym. Inwestycja ta powstanie w ramach budowy Parku Wielu Pokoleń.

- Na zadanie związane z przebudową kąpieliska "Fala" przeznaczonych w budżecie jest 30 mln zł - mówi rzeczniczka Parku Śląskiego

Już w lutym pisaliśmy, że w pierwszej fazie planowany jest konkurs architektoniczny na sporządzenie koncepcji Nowej Fali. Konkurs będzie organizowany we współpracy z SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich). Na podstawie najlepszej koncepcji wybranej przez komisję konkursową zostanie zlecona i wykonana dokumentacja projektowa.

Kolejnym etapem będzie wyłonienie w drodze przetargu wykonawcy robót. Zakończenie robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na maj 2023 rok.

Zarząd Parku Śląskiego składa wniosek do Urzędu Miasta w Chorzowie

Kąpielisko Fala powstanie w miejscu dawnej Fali. Kiedy? Nie ma jeszcze konkretnych terminów. W pierwszej kolejności muszą zostać podjęte kroki w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego WPKiW. Potrzebne są zmiany.

- Budowa nowoczesnego kąpieliska „Fala” wymaga decyzji o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego. Zarząd Parku wystąpił już z takim wnioskiem. W tym temacie ściśle współpracujemy z Urzędem Miasta w Chorzowie - dodaje Dagmara Piskorz.

Chorzowscy urzędnicy otrzymali taki wniosek. Podczas czerwcowej sesji chorzowscy radni głosowali nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Miasta Chorzów dla terenu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka S.A.

- Radni przyjęli tę uchwałę. Za jej przyjęciem zagłosowało 20 radnych, a 1 radna wstrzymała się od głosu - sprawdza Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Musisz to wiedzieć

Uzasadnienie uchwały dotyczącej zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego dla WPKiW

Obszar objęty zmianą planu miejscowego obejmuje fragment terenu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie.

Zgodnie z ustaleniami obszar został wyznaczony jako teren zieleni parkowej Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka, na którym między innymi:

  • nie ma możliwości lokalizacji budowli o wysokości pow. 18m,
  • nie uszczegóławia się parametrów oraz wskaźników zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.

Zapisy obowiązującego planu ograniczają rozbudowę i odtworzenie pierwotnego przebiegu kolejki linowej "Elka" wg nowych parametrów a także utrudniają lokalizację inwestycji o charakterze naukowym lub naukowo-badawczym takich jak centrum nauki lub technopark na terenach, które obecnie nie są już użytkowane zgodnie ze swoim pierwotnym zamierzeniem (np. teren po byłym ogrodnictwie wzdłuż ul. Siemianowickiej).

Kąpielisko Fala tuż przed otwarciem w 2014 roku. W tym roku Fala jest zamknięta

Kąpielisko Fala zamknięte. To marnotrawstwo WIDEO + ZDJĘCIA ...

Aktualnie teren Parku Śląskiego jest objęty projektem finansowanym w ramach drugiego obrotu ze środków finansowych pochodzących z wkładów do instrumentów inżynierii finansowej wnoszonych w ramach Inicjatywy JESSICA w perspektywie finansowej 2007–2013. Przedsięwzięcie polega w głównej mierze na szeroko pojętej i wieloaspektowej rewitalizacji przestrzeni Parku Śląskiego oraz przywróceniu mu pełni funkcji integrujących społeczność regionu poprzez usługi i przedsięwzięcia o odpowiedniej jakości i standardzie, należące do sfery wypoczynku, kultury, edukacji, sportu i rekreacji, a także przedsięwzięcia realizującego zasady zrównoważonego rozwoju, działającego na rzecz ochrony powietrza i klimatu oraz wpisującego się w proces transformacji regionu poprzez propagowanie innowacyjnych rozwiązań, w tym opartych na odnawialnych źródłach energii.

Planowane kierunki działań wymagają korekt i wprowadzenia stosownych zapisów w planie miejscowym, w tym w zakresie planowanych przeznaczeń i innych ustaleń koniecznych dla uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę; zmiana zapisu planu w zakresie obowiązujących zapisów dla terenu Parku Śląskiego umożliwi rozbudowę kolejki wraz ze stacjami przesiadkowymi wg obowiązujących standardów oraz obiektów o charakterze naukowym i naukowo-badawczym w strefie intensywnego rozwoju na terenie po byłym ogrodnictwie wzdłuż ul. Siemianowickiej.

Kultowe kąpielisko Fala przyciągało tłumy

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Kompleks basenów zajmował około 13 hektarów powierzchni. Na terenie kąpieliska były baseny oraz stacja uzdatniania wody. Nazwa obiektu pochodziła od tego, że na jednym z basenów wytwarzana była "sztuczna fala". To była pierwsza taka konstrukcja w kraju. Na kąpielisko przychodzili mieszkańcy Chorzowa, Katowic, Siemianowic Śląskich, ale też innych miast naszego regionu. W upalne dni kąpielisko wypełnione było po brzegi.

Chorzowska "sztuczna fala" wzorowana była na jednym z basenów z wyspy Małgorzaty. Wzorców konstrukcyjnych trzeba było bowiem szukać wtedy za granicą. Znalezione je na Węgrzech. Oficjalnie kąpielisko Fala zostało otwarte 12 czerwca 1966 roku.

Zobacz koniecznie

Tuż po oddaniu obiektu do użytku w skład kąpieliska wchodziło osiem basenów: pięć dla dorosłych i trzy dla dzieci. Zespół basenów zaprojektowali architekci: Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Franciszek Ryszard Koczy. Łącznie Fala mogła pomieścić aż 15 tysięcy ludzi. Latem 1966 roku kąpielisko odwiedziło aż 230 tysięcy osób. Rekord frekwencji na kąpielisku padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób.

Fala była czynna latem i zimą. W sezonie letnim pełniła funkcję kąpielową. Zimą było tutaj lodowisko. Przy kąpielisku była także utworzona piaszczysta i trawiasta plaża. Nie brakowało także towarzyszącej infrastruktury, a w tym m.in. były tarasy, szatnie, kabiny, natryski, kawiarnię i bar samoobsługowy, boiska do siatkówki i koszykówki.

W latach 90. kąpielisko Fala wciąż cieszyło się sporą popularnością. Problemy zaczęły pojawiać się na początku XXI wieku. Szukano wielu pomysłów na utrzymanie kąpieliska, ale żaden z nich - włącznie z oddaniem go w dzierżawę prywatnemu podmiotowi - nie zdał egzaminu. W 2000 roku, m.in. z powodu braku funduszy, zamknięto lodowisko i obiekt przestał funkcjonować zimą.

W 2013 roku, teren kąpieliska został pomniejszony o połowę. Wyburzono stare wejście, budynki gospodarcze, szatnie, zlikwidowano dwa brodziki oraz „Elipsę”. W ostatnich sezonach, goście parku mogli korzystać już tylko z czterech basenów: „Olimpijskiego”, „Skoki”, „Szkoleniowego” (zwanego również „Kalesony”) i „Sztucznej Fali”. W sezonie 2014 kąpielisko odwiedziły 42 tysiące osób. W 2015 roku, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni