Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katedra i Klinika Neurologii w Zabrzu ma już 70 lat. Śląski Uniwersytet Medyczny świętował jubileusz

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
70-lecie Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
70-lecie Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Neurologia na Śląsku skończyła 70. urodziny. Katedra i Klinika Neurologii w Zabrzu rozpoczęła swoją działalność trzy lata po powołaniu Akademii Lekarskiej, czyli dzisiejszego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Przez ostatnich siedem dekad działalności wyszkoliła setki lekarzy oraz pomogła tysiącom pacjentów z całego kraju – podkreślają władze ŚUM.

Zabrze – gala o okazji 70-lecia śląskiej neurologii

26 listopada w Zabrzu odbyła się gala z okazji jubileuszu neurologii na Śląsku. Wzięli w niej udział pracownicy Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także osoby zasłużone dla katedry, przedstawiciele instytucji publicznych oraz partnerzy i przyjaciele Katedry i Kliniki.

Jak podkreślają władze ŚUM, profil naukowy i kliniczny Katedry i Kliniki Neurologii zmieniał się na przestrzeni lat, ale jeden aspekt działalności pozostał stały.

- Niezmiennie szkoli on całe pokolenia lekarzy, a jego działalność pomaga tysiącom pacjentów z całej Polski. Obecnie ośrodek diagnozuje i leczy chorych na m.in.: stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni (SMA), migrenę, padaczkę, Alzheimera, udar mózgu oraz Parkinsona – donoszą władze ŚUM.

Prof. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu, przypomniała podczas gali, że wydarzenie w żadnym wypadku nie kończy działalności Katedry. Wręcz przeciwnie, Katedra i Klinika Neurologii nadal się rozwija, a w Zabrzu otwarte zostanie nowoczesne centrum lecznicze.

– Tegoroczny jubileusz jest tym bardziej wyjątkowy, że odbywa się w przeddzień otwarcia w Zabrzu pierwszego w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane – mówiła prof. Monika Adamczyk-Sowa.

Sobotnią galę rozpoczęła projekcja filmu, który przybliżył dotychczasową i aktualną działalność Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu. O historii i nadchodzącej przyszłości ośrodka mówiły prof. Krystyna Pierzchała, kierownik Kliniki i Katedry Neurologii w Zabrzu w latach 1996-2015 oraz prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, obecna kierownik Katedry i Kliniki. Podczas obchodów jubileuszu wystąpił Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod batutą Marty Zielińskiej.

W trakcie sobotniej gali wręczono również pamiątkowe portrety osobom zasłużonym dla Katedry i Kliniki Neurologii. Wyróżnienia otrzymali:

  • prof. Krystyna Pierzchała – kierownik ośrodka w latach 1996-2015;
  • prof. Tomasz Szczepański – Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
  • dr Dariusz Budziński – dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Zabrzu;
  • dr Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Miasta Zabrza;
  • Maciej Miłkowski – Wiceminister Zdrowia.

Dodatkowo przedstawiciele organizacji pacjentów wręczyli prof. Monice Adamczyk-Sowie dyplomy z podziękowaniami i wyrazami uznania.

– Jest to dla mnie oraz całego zespołu Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu niezwykle ważne wyróżnienie. To właśnie pacjenci są najważniejsi w codziennej pracy lekarza, a docenienie z ich strony jest największą nobilitacją i motywacją do działania – podkreślała prof. Monika Adamczyk-Sowa.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Targi Pełnia Zdrowia Katowice / Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera