18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Katowice: Korty miały być zabytkowe. Konserwator ich nie uratował [ZDJĘCIA]

Tomasz Kuczyński
Tak teraz wyglądają korty im. Jadwigi Jędrzejowskiej z 1927 roku, należące najpierw do Pogoni Katowice, potem Stali oraz Baildonu Arkadiusz Ławrywianiec
Katowickie korty z 1927 roku przeszły do historii. Nie ma już domu klubowego, zniszczono nawierzchnię. GC Investment twierdzi, że zgodnie z prawem.

Wszystko przebiegało jak w dobrym filmie akcji: 29 listopada 2013 roku Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wydał decyzję o wstrzymaniu prac rozbiórkowych na kortach im. Jadwigi Jędrzejowskiej przy ulicy Astrów. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Tego samego dnia z tą decyzją na kortach była przedstawicielka Konserwatora, powiadomiła telefonicznie nieobecnego na miejscu kierownika budowy. 29 listopada z biura Konserwatora wysłano też faks do właściciela kortów firmy GC Investment. Mimo wstrzymania rozbiórki, 30 listopada zburzono dom klubowy.

Okazuje się, że korty i dom klubowy były przewidziane do wpisania w rejestr zabytków!

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Najpierw korty, potem stadion AWF?! Katowickie "odsportowienie" gruntów

To koniec historii kortów w Katowicach? [ZDJĘCIA]

"Przedmiotowe obiekty spełniają kryteria (...) ustawy o ochronie zabytków (...) i jako takie są przewidziane do wpisania do rejestru zabytków nieruchomych" - czytamy w piśmie śląskiego konserwatora zabytków Magdaleny Lachowskiej, w którym podano też podstawę wstrzymania prac rozbiórkowych: "Nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności uzasadnia ważny interes społeczny, jakim jest szeroko rozumiana ochrona dóbr kultury".

Starsza inspektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Aneta Borowik sporządziła protokół ze swej wizyty na kortach 29 listopada. Napisała m.in.: "Po otrzymaniu od pracowników firmy rozbiórkowej telefonów do kierownika ww. firmy oraz kierownika budowy przeprowadzono rozmowę telefoniczną z oboma Panami informując o wstrzymaniu prac rozbiórkowych".

Co na to właściciel terenu? "GC Investment S.A. prowadziła prace rozbiórkowe (w dniach 13-30 listopada) na podstawie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę z dnia 3 lutego 2012 roku (...) i zgłoszenia rozpoczęcia prac rozbiórkowych złożonego do PINB w dniu 16 sierpnia 2013 roku - czytamy w piśmie do redakcji DZ. I dalej: "Wszystkie organy miały dostatecznie dużo czasu na podjęcie stosownych kroków i brak jest uzasadnienia dla niemających oparcia w przepisach pospiesznych działaniach, bez zachowania procedury administracyjnej, próbujących wymusić wstrzymanie prac podjętych zgodnie z prawem.

Decyzja z dnia 29 listopada Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków utraciła moc, co więcej naszym zdaniem - była wadliwa. Należy zwłaszcza podkreślić, że przepisy wymagają przeprowadzenia postępowania przed wydaniem decyzji i nie znają trybu doręczania decyzji faksem, doręczania decyzji na plac budowy (zamiast do siedziby Spółki), czy wydawania poleceń telefonicznie, zwłaszcza osobom z firm rozbiórkowych (czyli osobom trzecim). Faks został odebrany w dniu 2 grudnia i pomimo braku takiego obowiązku Zarząd natychmiast wstrzymał prace rozbiórkowe (choć obowiązek wstrzymania prac powstał - zgodnie z prawem - dopiero 4 grudnia, tj. w dniu doręczenia decyzji stronie)".

19 grudnia Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wpisania kortów do rejestru zabytków, o co w marcu 2012 r. wnioskowali ich obrońcy. Uzasadniono, że "obiekt ten został rozebrany i całkowicie utracił wartości historyczne i naukowe rozumiane jako oryginalne świadectwo przeszłości".

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zawodnik

tak jest Panie Janie święte słowa - co tam zabytki markety to jest przyszłość !!! już widać galerie dworcowa świecąca pustkami. Jest jeszcze kilka zabytków w Katowicach do uwalenia ...do dzieła radni

J
Jan

To kolejny przykład dewastacji i zniszczenia zabytkowych obiektów w Katowicach za rządów tego pana. Gratuluję Wam Katowiczanie takiego prezydenta. Wybierzcie go na dożywotnią funkcję i pewnego dnia obudzicie się na pustyni obstawionej supermarketami.

z
zawodnik

niech nikt nie ma wątpliwości ze konserwator nie jest powiązany z GC skoro przyzwolił na takie działania najpierw zabrania wyburzeni,a nazajutrz GC wyburza bez jakichkolwiek konsekwencji prawno-administracyjnych a konserwator nagle mówi sorry - jest po fakcie możecie teraz całować się w d... z wpisaniem na liste zabytków. Miasto nabiera wody w usta....czy mamy jeszcze wątpliwości na kogo głosować w najbliższych wyborach ? Ta banda zakłamanych cwaniaków dla których liczy się kasa i wspólne bicie piany

S
Sportowiec

Byłam w grudniu w Krakowie na grobie śp. Jadwigi Jędrzejowskiej gdzie widnieje napis TENISISTKA MISTRZ SPORTU WICEMISTRZYNI WIMBLEDONU. Taki wspaniały sportowiec trenował w Katowicach i miał swój obiekt, będący najstarszym obiektem tenisowym w Polsce. A te prostackie urzędasy to wszystko zniszczyły. Kończę swój pobyt w tym mieście, trzeba uciekać z tego antysportowego padołu.Szkoda, że nawet "sportowa" uczelnia jaką niby jest AWF Katowice staje się pomału antysportowym miejscem, dla którego ważniejsze jest aby samochody miały gdzie stać kosztem kortów tenisowych.

a
aborygen

Wszystkiemu winne polskie gorole, ktore niczym innym jak okupantami na naszym Slasku nie są. Ale przyjdzie jeszcze dzień gdy w pośpiechu uciekać będą!!!

K
Kattowitzer

N.Comments

K
Kibic

Szkoda ,że odbywa się przy pomocy gwałtu , a " wadza" mu conajmniej kibicuje ,a nawet pomaga .Ciągły "przyrost" obiektów sportowych na Śląsku widoczny dookoła .Taki AKS Chorzów zdewastowano w roku jego jubileuszu ! ! , który "wadza" miasta hucznie obchodziła , zapraszając nań m.in. Irenę Kirschenstein-Szewińską .Zdewastowano najnowocześniejszy i największy jeszcze w latach 60-tych , KOMPLEX SPORTOWY :
1dwa boiska lekkoatletyczne
2Kapielisko
3boisko do piłki ręcznej
4 korty tenisowe
5boisko do koszykówki
Dziś stoi na tym terenie Carrefour -dla"uczczenia 100-lecia" Klubu !

z
zak1953

to najskuteczniejszy sposób działania. Biurokracja grała na zwłokę, niwecząc jakiekolwiek zamierzenia obrońców obiektu. Obecny właściciel ma absolutną rację. Wina leży po stronie administracji. Same zamierzenia nie czynią sprawy załatwionej. A po fakcie, pozostaje to, co zrobił konserwator wojewódzki - uznać, że nie ma już sprawy, bo nie ma obiektu. Tylko po co nam tacy urzędnicy? Szkoda na nich pieniędzy. W końcu cała administracja żyje z naszych podatków.

b
bolo

Wybraliście goroli do Rady Miasta to teraz macie...

m
mirekk

...jakieś zabytki jak można trzepać kapuchę :P

M
Molo

Bo wszystko i tak to wina Tuska. Nie odwracaj uwagi od problemu. Czepiasz sie. PiS czy SLD. Tylko RAŚ:)

f
fred

Molo, ale przecież w Katowicach rządzi przecież egzotyczna koalicja bez PO? Forum Uszoka, PiS i SLD.

T
Tomasz Kuczyński, DZ

Oto co o kortach na swojej stronie internetowej napisał radny Andrzej Zydorowicz:

Podczas listopadowej sesji Rady Miasta toczyła się prawdziwa bitwa o uratowanie słynnych historycznych kortów im. Jadwigi Jędrzejowskiej przy ulicy Astrów.
Teren kortów należy do GC Investment. Firma ta zabiegała o zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego umożliwiające na kortach budowę biurowców. Protest przeciwko takiej decyzji podpisało 1200 mieszkańców Katowic. Ponad osiemdziesięcioletnie korty to miejsce historyczne, a nawet święte. Niestety zabiegi obrońców kortów nie przyniosły rezultatów. Większość Radnych głosowała po myśli GC Investment. Nawet radni Forum Samorządowego głosowali przeciwko projektowi uchwały przygotowanemu przez lidera Forum Piotra Uszoka, który to projekt popierał utrzymanie kortów. To historyczne zdarzenie. Od 11 lat uczestniczę w sesjach i po raz pierwszy widziałem głosowanie przeciwko Prezydentowi jego ludzi. Inwestorzy jak GC nie cofną się przed niczym by osiągnąć swój biznesowy cel. Żegnaj słynny na cały kraj obiekcie sportowy.

p
przykre

Kolejny przykład na to, że większość decyzji podejmowanych w naszym mieście jest dokonywana przez urzędników, którzy na pewno nie są Ślązakami i ze Śląskiem nic wspólnego nie mają i nigdy nie będą mieli.

M
Molo

I tak wszystko wyglodo!!! Albo jest zabytkiem albo nie? Co to zmienia skoro bandyci korty zrujnowali ale my obywatele, mieszkancy na to sie nie godzimy. To tylko potwierdza fakt ze Katowice sa najbardziej antysportowym miastem. Widac po wynikach niestety i dlugo sie to zmieni puki Uszok i banda z PO beda rzadzic miastem. Czas w koncu dac ludzi z RAŚ:)

Dodaj ogłoszenie