Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocynder w Chorzowie. Kamienica, gdzie mieścił się kultowy klub i kino Pionier jest w fatalnym stanie. Zawaliła się m.in. część dachu

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Kamienica, gdzie kiedyś mieścił się klub Kocynder oraz kino Pioner
Kamienica, gdzie kiedyś mieścił się klub Kocynder oraz kino Pioner Mateusz Czajka
Od kilku miesięcy przy kamienicy, w której mieścił się kultowy klub Kocynder w Chorzowie, stoją stalowe barierki. Dla bezpieczeństwa. W środku zawaliła się część dachu. Chorzowianie wspominają dawne czasy i zastanawiają się, jaki będzie dalszy los budynku.

Kultowe miejsce w Chorzowie – klub Kocynder i kino Pionier

W budynku przy Powstańców mieściły się dwa bliskie sercom chorzowian instytucje – kino Pionier i klub muzyczny Kocynder. Mieszkańcy z rozrzewnieniem wspominają szalone imprezy i oglądane filmy. Ile par się tam poznało? Miasto wypowiedziało klubowi umowę z powodu zaległości czynszowych w marcu 2018 roku. Lokal przejął zarządca, czyli Zakład Komunalny „PGM”. Kamienica jednak wyglądała okropnie. Wiceprezydent miasta Mariola Roleder w jednej z odpowiedzi na interpelację radnego Wojciech Anherta (2019 rok) stwierdziła, że:

— Chorzowskie Centrum Kultury zakupiło baner reklamowy oraz zamontowało na budynku dawnego kina Pioner, w celu przysłonięcia nieestetycznej elewacji – pisała.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Obecnie na elewacji znajduje się ogromna reklama Muzeum Hutnictwa, jednak jest częściowo przysłonięta przez blaszane barierki. Zamontowano je dla bezpieczeństwa. W 2019 próbowano wydzierżawić lokale w budynku, jednak przetargi zakończyły się fiaskiem.

Czy kamienicę trzeba wyburzyć?

Miasto jest większościowym udziałowcem kamienicy. Posiada prawa do 2/3 budynku. Reszta jest w rękach prywatnych. Zimą doszło do jej poważnego uszkodzenia.

— Zawaliła się 1/10 dachu. Budynek i dach zostały zabezpieczone konstrukcją wsporczą. Mamy oświadczenia, że budynek nie stanowi zagrożenia dla osób postronnych do końca 2024 roku - informuje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Chorzowie.

Przed sezonem jesienno-zimowym konieczne jest jednak dodatkowe zabezpieczenie dachu – foliami i podobnymi materiałami, aby woda nie uszkodziła w większym stopniu kamienicy.

Co dalej z kamienicą po Kocyndrze i Pionierze?

Według Urzędu Miasta, na przeszkodzie dalszym działaniom w tej sprawie stoją m.in. sprawy własnościowe.

— Przez wiele lat podejmowano starania, by dotrzeć do pozostałych właścicieli, ale bez skutku. Obecnie obiekt znajduje się w bardzo złym stanie. Miasto czeka na decyzję PINB (Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przyp. red.) w tej sprawie. Po jej wydaniu będzie można rozważyć dalsze kroki – mówi Tomasz Breguła, inspektor z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w UM Chorzów.

Odpowiedź miasta jest jednak budzi pewne pytania. W 2020 roku ruszyły konsultacje społeczne, w ramach których pytano o to, jaka ma być przyszłość budynku. Uruchomiono nawet specjalną skrzynkę mailową [email protected]. Jak widać, konsultacje nie przyniosły pożądanych efektów. Czy miasto wiedziało wtedy o złym stanie technicznym budynku (trudno założyć, że degradacja nastąpiła nagle w dwa lata). Dlaczego pytało mieszkańców o zdanie, skoro były problemy własnościowe?

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera