Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietolerancje pokarmowe. Dlaczego coś nam szkodzi? Winna jest laktoza, a może zbyt restrykcyjna higiena?

Ł
Nietolerancje pokarmowe, czyli nadwrażliwość na produkty spożywcze lub niektóre z ich składników to dokuczliwa dolegliwość. Może być przyczyną przewlekłego zmęczenia albo - najczęściej dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są najczęstsze objawy i przyczyny nietolerancji pokarmowych?

Niedobór enzymów trawiennych może wywołać dolegliwości takie jak:

  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • migreny,
  • bóle brzucha,
  • zaparcia,
  • biegunki,
  • nudności,
  • wymioty,
  • świąd skóry.

W przypadku, gdy pojawiają się one cyklicznie po zjedzenie konkretnego produktu, może być to oznaką nietolerancji pokarmowej.

Diagnoza i leczenie nietolerancji pokarmowych

Pamiętajmy, że przewlekłe, nieleczone dolegliwości mogą doprowadzić organizm do poważnych chorób. Jeśli podejrzewamy u siebie nietolerancję pokarmową, najlepiej skonsultujmy się z lekarzem, który na podstawie wywiadu i niezbędnych badań, postawi właściwą diagnozę. Zalecam ostrożność w wykonywaniu badań i stawianiu rozpoznania na własną rękę. Niewłaściwy wybór metody, czy złe przygotowanie do badania mogą doprowadzić do błędnych wniosków. Grozi nam nie tylko pogorszenie dolegliwości, ale także osłabienie organizmu i niedobory pokarmowe, jeśli pochopnie wykluczymyz naszego menu zbyt wiele składników i nie zastąpimy ich innymi, niosącymi podobne wartości odżywcze.

- mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

W przypadku konieczności wyeliminowania z diety glutenu lub laktozy trzeba szczególnie uważać. Te składniki występują w bardzo wielu produktach spożywczych, a także w daniach restauracyjnych. Warto w takich przypadkach skonsultować się z dietetykiem, który podpowie jakich produktów unikać i na co zwrócić uwagę przy codziennych wyborach.

Nie przegapcie

Przyczyny nietolerancji pokarmowych

Syntetyczne lub naturalne, aktywne substancje farmakologiczne np. histamina, czy kofeina
O nietolerancji histaminy mówimy wtedy, gdy w organizmie brak jest enzymu diaminooksydaza (DAO). Objawy są wynikiem zwiększonego jej spożycia oraz z wrodzonego lub nabytego niedoboru tego enzymu. Przyczyną nabytego niedoboru DAO mogą być np. choroby przewodu pokarmowego lub nadmierne spożywanie alkoholu. Produkty bogate w histaminę to przede wszystkim pokarmy fermentujące: wino, ocet, dojrzewające sery i mięsa, drożdże, kiszonki, konserwy rybne, marynowane śledzie, czekolada, warzywa psiankowate, roślin strączkowe, ananas i gruszka.
Zupełnie inaczej wygląda sprawa z kofeiną.

Kofeina wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego i jest usuwana
z moczem. Za jej trawienie odpowiada gen CYP1A2. Jeśli ten gen ma nieprawidłową mutację i substancja nie jest usuwana w prawidłowy sposób z organizmu to wtedy pojawiają się objawy nietolerancji pokarmowej.

– tłumaczy Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo