MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kolejność szczepień i zmiana ograniczeń. Opublikowano nowe rozporządzenie. Oto ono

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Konrad Kozlowski/Polskapress
Dziś w życie wchodzi nowe rozporządzenie dotyczące pandemii, które w piątek, 22 stycznia, wieczorem opublikowane zostało w „Dzienniku Ustaw”. Po protestach, apelach i artykułach w mediach, rząd znowelizował rozporządzenie w kwestii szczepień. W pierwszym etapie przeciwko Covid-19 będą mogły zostać zaszczepione osoby urodzone po 1961 roku, które są dializowane, mają nowotwór, są w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepie. Nowelizacja zwalnia też z kwarantanny osoby wracające z zagranicy. Warunkiem jest negatywny test na SARS-CoV-2. Zobaczcie pełny tekst rozporządzenia.

Koronawirus. Chorzy na nowotwór, osoby dializowane i po przeszczepie zostaną zaszczepione na Covid-19 w pierwszym etapie

Wczoraj, 22 stycznia, późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych. Oto nowe przepisy, które właśnie zaczęły obowiązywać.

Kolejność szczepień osób przewlekle chorych poruszyła społeczeństwo. Pierwotnie w Narodowym Programie Szczepień były one m.in. za prokuratorami.

Po protestach, apelach i artykułach w mediach, rząd znowelizował rozporządzenie w kwestii szczepień.

W pierwszym etapie przeciwko Covid-19 będą mogły zostać zaszczepione osoby urodzone po 1961 roku, które są dializowane, mają nowotwór, są w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepie.

W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Kto będzie mógł jeszcze zaszczepić się w pierwszym etapie?

- Osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów - można przeczytać w nowelizacji.

Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach.W Polsce szczepienia już rozpoczęły się po świętach Bożego Narodzenia. Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służby zdrowia, sanepidu i Domów Pomocy Społecznej. Co wiemy o szczepionce przeciwko COVID-19?Czy szczepionka jest bezpieczna dla dzieci, dla kobiet w ciąży? Kto nie powinien się szczepić?Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało Dialog Obywatelski online z dr. n. med. Piotrem Kramarzem, ekspertem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – unijnej agencji odpowiedzialnej m.in. za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi, takimi jak np. SARS, ptasia grypa, grypa lub COVID-19.Rozmowę poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze, autorzy bloga naukowego "Crazy Nauka".Jakie są wskazania i jakie są przeciwwskazania do szczepiania? Poznaj szczegóły. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szczepionka na COVID-19: odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazan...

Ze znowelizowanego rozporządzenia dowiadujemy się również, że w pierwszym etapie ze szczepień skorzystać mogą również pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Do grupy uprawnionych do wcześniejszych szczepień dopisano także pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Do pierwszej grupy dopisano również strażników gminnych i miejskich.

Masz negatywny test? Nie będzie kwarantanny po powrocie do Polski

Bardzo ważną zmianą jest fakt, że zwolnieni z obowiązku kwarantanny będą osoby powracające do Polski z zagranicy. Warunkiem jest negatywny test na SARS-CoV-2. Musi on być wykonany najpóźniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Zmiany w funkcjonowaniu hoteli

W rozporządzeniu wprowadzono m.in. zmiany w funkcjonowaniu hoteli.

Z ich usług korzystać mogą osoby realizujące projekty inwestycyjne oraz sędziowie sportowi i kontrolerzy antydopingowi.
W hotelach zatrzymać będą mogli się również dziennikarze, którzy muszą pracować poza miejscem zamieszkania.

Ułatwienia dla sportowców

Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnieni będą m.in. członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych i członkowie sztabu szkoleniowego, którzy wracają z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową.

Ma to umożliwić przygotowania bez zakłóceń do Igrzysk Olimpijskich oraz Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni