Mimo, że często były malowane i odświeżane, chwile swojej świetności mają już za sobą. Dlatego też po czterech dekadach odbyła się trzecia wymiana łódek w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Była ona spektakularna, gdyż odbyła się pod czujnym okiem znanej na całym świecie stacji telewizyjnej Discovery, która za kilka miesięcy wyemituje o sztolni wyjątkowy materiał.
Poprzednie łodzie służyły przez... cztery dekady!
Na samym wstępie przypomnijmy: pierwsze łódki w tym miejscu wprowadzono w 1957 r. gdy obiekt otwierał się dla zwiedzających. Drugi komplet, składający się z 10 łodzi, wypłynął natomiast w swój pierwszy rejs dokładnie 12 stycznia 1981 roku. Były więc one eksploatowane przez blisko cztery dekady. Ze wstępnych obliczeń wynika, że przewiozły ok. 1,7 miliona turystów.
Zmiana jednak nastąpiła w poniedziałek, 6 lipca. Zanim jednak nowe łodzie zostały wprowadzone do podziemnego chodnika odwadniającego w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, trzeba było wypłynąć na powierzchnię starym składem.
Dziesięć zupełnie nowych łodzi zostało wyprodukowanych na zlecenie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przez stocznię Nautamech z Wilkowic (gm. Zbrosławice).
- SMZT, które jest zarządcą turystycznego odcinka Sztolni Głębokiej Fryderyk pn. Sztolnia Czarnego Pstrąga, przekazało wcześniej firmie archiwalny projekt łodzi wykonany przez inż. Karola Swobodę. Idea była taka, by zachować pierwotny wygląd łodzi, ale nieco je udoskonalić - wyjaśnia Grzegorz Rudnicki, przedstawiciel SMZT.
Zobacz koniecznie
Program o Sztolni Czarnego Pstrąga będzie w telewizji
Jak widać na załączonych powyższych zdjęciach, wymiana łodzi to nie jest wcale taka prosta sprawa. Mieliśmy tu do czynienia z potężną operacją logistyczną, w której udział wzięło kilkadziesiąt osób.
- W całym przedsięwzięciu pomogła tarnogórska firma Olmet, której pracownicy pod kierownictwem Przemysława Olesia biorą udział w znanym programie telewizyjnym „Złomowisko.pl” emitowanym na antenie stacji Discovery. Firmie udało się namówić producentów „Złomowiska”, by jeden z odcinków poświęcić właśnie wymianie łodzi w sztolni, która widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - dodaje Rudnicki.
Cała operacja rozpoczęła się z samego rana na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra. Tam bowiem odbył się załadunek nowych łodzi i ich transport na wylot sztolni w Ptakowicach.
- W międzyczasie ekipa telewizyjna, pracownicy Olmetu i członkowie SMZT udali się do Parku Repeckiego. Tam zeszli szybem Sylwester do podziemi Sztolni Czarnego Pstrąga i pełnym składem starych łodzi ruszyli w stronę szybu Ewa i dalej w stronę wylotu, pokonując odcinek ponad 2 km - kontynuuje Grzegorz Rudnicki.
W tym miejscu czekały już samochody i specjalna koparka przeładunkowa, dzięki której możliwe było sprawne i całkowicie bezpieczne załadowanie starych i rozładowanie nowych łodzi.
Dzięki temu już od najbliższej soboty - 11 lipca - turyści będą mogli korzystać z całkowicie nowych łodzi, które - miejmy nadzieję - będą również długo i dobrze wszystkim służyć.
Nie przeocz
Bądź na bieżąco i obserwuj

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?