Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrodoterapia? Tak, w Rudzie Śląskiej to możliwe

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
ZSS nr 3 w Rudzie Śląskiej / fb szkoły
Rudzki ogród zmysłów w Zespole Szkół Specjalnych nr 3 im. św. Łukasza powstał w październiku ubiegłego roku. Został tak zaprojektowany, aby oddziaływał na wszystkie zmysły w zdecydowanie większym stopniu niż zwykle. Przeznaczony jest do celów edukacyjnych i terapeutycznych, w tym do prowadzenia ogrodoterapii, czyli specjalistycznej metody pracy z osobami niepełnosprawnymi.

- Powstanie ogrodu sensorycznego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 3 w Rudzie Śląskiej to pomysł nauczycieli. Pomysłodawcami projektu byli: Aleksandra Lutek, dr Wojciech Fijałkowski oraz Iwona Bukal. To oni wymyślili koncepcję, a następnie opracowali projekt, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – mówi Wiesław Jagielski, dyrektor szkoły.

Dzięki ogrodowi rudzcy nauczyciele otrzymali możliwość wprowadzenia do rehabilitacji swoich podopiecznych innowacyjnej metody tzw. horiterapii, czyli najprościej mówiąc – leczenia za pomocą ogrodów.

Niepełnosprawni uczniowie szkoły brali udział w każdym etapie powstawania ogrodu. Teraz uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin. Mają ustawiczny kontakt z naturą i uczą się odpowiedzialności.

Zajęcia w ogrodzie odbywają się regularnie. Wczoraj miały tam miejsce warsztaty „Budujemy domki dla owadów”. Uczestniczyli w nich zaproszeni goście z Ośrodka Adaptacyjnego – grupa przedszkolna z oddziału specjalnego z Przedszkola nr 43 oraz niepełnosprawni uczniowie ZSS 3 im. św. Łukasza, a także ich opiekunowie. Swoją wiedzę o świecie owadów najmłodszym przekazał Łukasz Fuglewicz, geograf, przyrodnik, edukator Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

- Dzisiejsze zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi na owady, bezkręgowce. Tworzyliśmy dla nich sztuczne schronienia z naturalnych materiałów takich jak: drewno, szyszki, patyczki. Można je także tworzyć z materiałów pochodzących z recyclingu jak palety, czy skrzynie, ale nie wyglądają już tak dobrze – wyjaśnia Łukasz Fuglewicz.
Hoteliki dla owadów powstały z ekologicznych materiałów. - W zeszłym tygodniu pan Łukasz prowadził zajęcia w terenie dla naszych dzieci. Wybraliśmy się na wycieczkę, a podczas niej udało nam się zebrać materiały, z których dziś zbudowaliśmy hoteliki dla owadów – mówi Małgorzata Kołodziej.

To nie pierwsze warsztaty organizowane dla dzieci we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym. – Pierwsze wyjście do mikołowskiego ogrodu miało miejsce sześć lat temu, ale teraz nasza współpraca jest ściślejsza.

Staramy się organizować atrakcyjne zajęcia dla każdej grupy wiekowej - wspomina pani Małgorzata Kołodziej.

- Wcześniej uczestniczyliśmy w spotkaniach przyrodniczych, wybieraliśmy się razem na wycieczki, wędrowaliśmy – dopowiada Fuglewicz.

Współpraca ZSS nr 3 w Rudzie Śląskiej ze Śląskim Ogrodem Botanicznym, ogród sensoryczny, wspólne wycieczki i warsztaty to skuteczne sposoby na edukację i rewalidację. Uczniowie mają okazję do bezpośredniego obcowania z naturą, uczenia się odpowiedzialności za pielęgnowanie wspólnego ogrodu oraz miłego spędzania czasu na łonie przyrody.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!