Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po Krakowie i Warszawie objazdowa wystawa poświęcona Powstaniom Śląskim trafiła do Gdańska

OPRAC.:
Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Objazdowa wystawa o Powstaniach Śląskich dotarła do Gdańska
Objazdowa wystawa o Powstaniach Śląskich dotarła do Gdańska Tauorn
Polska poznaje historię Powstań Śląskich. Specjalna objazdowa wystawa poświęcona zrywom dotarła do Gdańska. Plenerową ekspozycję przygotowaną przez TAURON można oglądać na ul. Targ Sienny. Przechodnie dowiedzą się z niej, gdzie miała miejsce bitwa, która doprowadziła do przyłączenia do II RP jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Europy oraz który szpieg został bohaterem. Wystawa została przygotowana z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

W Gdańsku o Powstaniach Śląskich

– Gdańsk to kolejne miasto, w którym prezentujemy wystawę przypominającą bohaterów Powstań Śląskich. Tradycja związana z walką o niepodległą Polskę nie jest obca Gdańszczanom. Obrona Poczty Gdańskiej we wrześniu 1939 roku czy strajki w Stoczni Gdańskiej na zawsze zapadły w pamięć historyczną Polaków. Zarówno Ślązacy, jak i Gdańszczanie walkę o wartości najwyższe mają we krwi. Dziś Śląsk spotyka się z Gdańskiem – mówi Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

- Celem wystawy jest popularyzacja wiedzy na temat Powstań, ich roli w historii II Rzeczpospolitej oraz podkreślenie wagi Górnego Śląska dla rozwoju potencjału współczesnej Polski. Ludzie ze Śląska są twardzi. Nie boją się pracy i nie boją się walczyć o niepodległość. To sól naszej ziemi. Dlatego dziś kłaniamy się im i dziękujemy za ich ofiarność – dodaje prezes Paweł Strączyński.

Inspiracją do powstania wystawy było badanie opinii społecznej przeprowadzone przez IBRIS w czerwcu br. Wynika z niego, że w Polsce wiedza na temat śląskiego zrywu niepodległościowego jest niewielka. Jedynie 20 proc. ankietowanych przypisuje Wojciechowi Korfantemu największe zasługi w przyłączeniu Górnego Śląska do II RP.

Nie przeocz

Najmniejsza wiedza charakteryzuje młodsze pokolenia Polaków. Wśród badanych z grupy wiekowej 18-29 lat aż 81 proc. nie potrafi wskazać osoby, która najbardziej przysłużyła się przyłączeniu Śląska do Rzeczpospolitej. Blisko 1/3 ankietowanych z tej grupy wiekowej nie słyszała w ogóle o Powstaniach Śląskich, kolejno 87% najmłodszych pytanych nie potrafiło wskazać nazwy góry, pod którą odbyła się bitwa, która zdecydowała o przyłączeniu znacznej części Górnego Śląska do II RP.

Co więcej, według wskazań ankietowanych spoza województwa śląskiego, przedwojenny Śląsk kojarzony jest głównie z górnictwem. Tylko 1 proc. pytanych wskazywało na hutnictwo, które stanowiło ówcześnie kluczowy element przemysłowego krajobrazu regionu. Wystawa pokazuje historię sprzed stu lat, tak by najważniejsze fakty dotyczące tych wydarzeń pozostały w pamięci zwiedzających.

Z początkiem lipca plenerowa wystawa została zainaugurowana w Katowicach, później dostępna była w Krakowie i Warszawie. Od 30 lipca do 5 sierpnia można oglądać ją na ul. Targ Sienny w Gdańsku. Wkrótce ekspozycja będzie dostępna także we Wrocławiu.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera