Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Jasną Górą będziemy jeździć tylko w jednym kierunku

Bartłomiej Romanek
Ulica Jasnogórska wymaga pilnego remontu. Po jego zakończeniu zmieni się również na niej organizacja ruchu
Ulica Jasnogórska wymaga pilnego remontu. Po jego zakończeniu zmieni się również na niej organizacja ruchu piotr ciastek
Miejski Zarząd Dróg i Transportu zdradził plany, jakie ma w stosunku do ulicy Jasnogórskiej. W przyszłości ma być ona jednokierunkowa.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu kontynuuje „jednokierunkową” rewolucję. Od kilku lat przy okazji remontów kolejnych ulic zmieniana jest organizacja ruchu. Tak było z ulicami Warszawską, Garibaldiego, tak będzie również z ulicą Nadrzeczną, która ma być gotowa do końca października.

MZDiT rozpisał przetarg na wykonanie projektu ulicy Jasnogórskiej na odcinku pomiędzy ulicami Dąbrowską a Popiełuszki. Jak udało się nam dowiedzieć, ma być ona kolejną ulicą w centrum, na której ruch będzie się odbywał tylko w jednym kierunku.
Co ciekawe, na razie nie wiadomo, czy kierowcy będą mogli jeździć nią w kierunku Jasnej Góry, czy w kierunku centrum miasta.

- Chcemy, żeby ul. Jasnogórska oraz ul. Racławicka, która zostanie połączona łącznikiem z ulicą Staszica, w przyszłości były drogami jednokierunkowymi. W tej chwili nie podjęliśmy jednak jeszcze decyzji, w którą stronę będzie się na niej odbywał ruch - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy częstochowskiego MZDiT.

W tym roku ma zostać wykonany projekt ulicy Jasnogórskiej, a jej remont - podobnie jak remont al. Armii Krajowej - odbędzie się w przyszłym roku.

Nikt nie ma wątpliwości, że remont tego odcinka ulicy Jasnogórskiej jest konieczny. Jej stan jest tak fatalny, że wicedyrektor MZDiT, Stanisław Sosnowski, żalił się nam ostatnio, że nie można nawet na niej namalować znaków poziomych, wyznaczających miejsca parkingowe.

Na dodatek droga znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry, a wielkie dziury nie są dobrą wizytówką miasta.
Budowa jednokierunkowych dróg ma jednak w Częstochowie tyle samo przeciwników, co zwolenników. Ci pierwsi słusznie zauważają, że takie drogi - najczęściej dwupasmowe - sprzyjają rozwijaniu dużych prędkości. Tak jest na skrzyżowaniu ul. Śląskiej i Kopernika, gdzie od lat dochodzi do niebezpiecznych wypadków. Także na nowym łączniku pomiędzy ulicami Monte Cassino i ul. Śląską kierowcy nie oszczędzają pedału gazu.
Z drugiej jednak strony jednokierunkowe drogi służą lepszej organizacji ruchu, który odbywa się płynniej, a korki są znacznie mniejsze.

Maciej Hasik, rzecznik MZDiT, zapewnia nas, że podczas projektowania ulicy Jasnogórskiej jednym z priorytetów będzie bezpieczeństwo.

- Podobnie jak w przypadku łącznika Staszica i Racławickiej, wykonany zostanie audyt bezpieczeństwa - mówi Hasik.
MZDiT mógłby pomyśleć o rozwiązaniu podobnym do tego, które obowiązuje na znacznie mniej ruchliwej ulicy Berka Joselewicza.

Miejsca parkingowe znajdują się tam na przemian po dwóch stronach jezdni, co zwęża ruch do jednego pasa, powodując naturalne spowolnienie ruchu. To samo rozwiązanie można byłoby zastosować na Jasnogórskiej, a sprzyja temu również obecne rozmieszczenie miejsc parkingowych.

Jednokierunkowe ulice są utrudnieniem dla rowerzystów, dlatego warto byłoby się również pokusić - projektując kolejne drogi, w tym ulicę Jasnogórską - o tzw. kontrapasy, umożliwiające ruch pod prąd, które świetnie sprawdziły się w wielu polskich miastach. Na razie MZDiT rozważa ich utworzenie jedynie na ulicy św. Kazimierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!