Nasza Loteria

Premiera "Poławiaczy pereł" w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatro Colón w Buenos Aires. Kolejny spektakl na 30-lecie pracy artystycznej

oprac. MANO/mat.prasowe
We wtorek 25 października, odbędzie się premiera „Poławiaczy pereł” Georgesa Bizeta w reżyserii Michała Znanieckiego w legendarnym Teatro Colón w Buenos Aires. Wydarzenie to wpisuje się w kalendarz jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej reżysera, który świętowany jest nie tylko w Europie- gdzie dedykowany mu został m.in. największy Festiwal operowy w Estonii, prezentując spektakle jakie zrealizował dla Opery Śląskiej- ale także w Ameryce Południowej. 

Poławiacze pereł” to kolejny już spektakl, który artysta przygotowuje specjalnie dla Teatro Colón, wspomnieć należy argentyńską prapremierę „Hagith” Karola Szymanowskiego z 2012, „Nocny lot/Więzień” Luigiego Dallapiccoli w 2016 roku, czy też „Gandini por Znaniecki” na scenie Centro Experimentación również w 2016 roku.

Inscenizacja „Poławiaczy pereł” w swoim zamyśle dotyka ważnych  tematów współczesnego świata.

- „Poławiacze pereł”  pojawiają się po raz pierwszy od 1913 roku w Teatro Colón, najważniejszym teatrze operowym Ameryki Południowej. To wielka odpowiedzialność . Moim zadaniem jest odkryć jak bardzo współczesne mogą być tematy tej opery dla dzisiejszego widza. Tożsamość seksualna,  konflikty wojenne, a przede wszystkim rola kobiety w patriarchalnym świecie, to tylko wierzchołek góry lodowej zagadnień zaproponowanych przez Bizeta. Dzisiejsze egzotyczne plaże to góry śmieci, stąd też ekologiczny leitmotyw w elementach dekoracji z recyclingu. W inscenizacji nawiązującej do postapokaliptycznej wizji, jak z „Mad Maxa”, bohaterowie poszukują swych wartości, tożsamości, zagubionych emocji - tak jak tytułowych pereł - mówi Michał Znaniecki.

Michał Znaniecki związany jest z teatralnym i operowym środowiskiem Ameryki Łacińskiej od przeszło 10 lat. Wyreżyserował między innymi „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatro San Martin w Buenos Aires, „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego w Teatro Argentino de La Plata i Teatro Sodre w Montevideo, ponadto liczne autorskie spektakle teatralno-muzyczne, które prezentowane były między innymi w Villa Ocampo, Museo Larreta czy Museo del Arte Tigre. Do najważniejszych z nich należy „Kronos. Una calma erotica” z Marilu Marini w roli głównej.

Jest także twórcą i dyrektorem Festival Opera Tigre, gdzie prezentowane są operowe spektakle plenerowe i koncerty z wykorzystaniem delty rzeki Parana, jako naturalnej scenografii odbywających się wydarzeń. Za swoją działalność otrzymał Nagrodę Specjalną Florencio Sánchez  2016, przyznawaną przez Casa del Teatro w Buenos Aires.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni