Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura Krajowa w Katowicach skierowala do sądu akt oskarżenia przeciwko gangowi produkujacemu silnie odurzający klefedron

OPRAC.:
Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Policjanci CBŚP zlikwidowali kilka laboratoriów, w których produkowano silnie odurzający narkotyk. Dwa z nich mieściły się w Zagłębiu DąbrowskimZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Policjanci CBŚP zlikwidowali kilka laboratoriów, w których produkowano silnie odurzający narkotyk. Dwa z nich mieściły się w Zagłębiu DąbrowskimZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE CBŚP
Do Sądu Okręgowego w Sosnowcu trafił akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej, która w zorganizowanych przez siebie laboratoriach produkowała klefedron. Laboratoria znajdowały się w Sosnowcu i powiecie będzińskim. Aktem oskarżenia objętych jest osiem osób. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji

Aktem oskarżenia objęto osiem osób

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Sosnowcu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom w śledztwie, dotyczącym zorganizowanej grupie przestępczej produkującej klefedron. Klefedron stosowany jest jako środek stymulujący, euforyzujący oraz empatogenny. Jego działanie psychoaktywne zbliżone jest do mefedronu. Jest narkotykiem silnie uzależniającym, a przy tym nawet jednorazowe jego zażycie może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk oraz produkcję znacznych ilości narkotyków w postaci klefedronu kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Jeden z oskarżonych w przeszłości odbywał karę wieloletniego pozbawienia wolności za przestępstwa narkotykowe.

Zatrzymania i likwidacja laboratorium do produkcji klefedronu w Sosnowcu

- Do pierwszych zatrzymań doszło 19 stycznia 2022 r. kiedy funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali na terenie Sosnowca laboratorium wytwarzające narkotyk syntetyczny o nazwie 4 CMC – Klefedron. Kolejne laboratorium zostało zlikwidowane 29 czerwca 2022 r na terenie powiatu będzińskiego - informują przedstawiciele Wydziału Prasowego Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w proceder zaangażowane były osoby wywodzące się ze środowiska związanego z przestępczością narkotykową na co wskazuje również profesjonalny sposób zorganizowania i wyposażenia zlikwidowanych laboratoriów.

Będą kolejne zatrzymania?

W toku śledztwa prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że do czasu zatrzymania sprawcy wyprodukowali narkotyki, a także posiadali bazę surowcową do dalszej produkcji, łącznie kilku milionów dawek efektywnych tj. zdolnych do jednorazowego odurzenia dorosłej osoby. Szacunkowa czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków wynosiła 30 milionów złotych.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Podobne laboratorium odkryto także w gminie Turawa

Podobne laboratorium policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości narkotykowej znaleźli niedawno w gminie Turawa w powiecie opolskim. Przeprowadzone później czynności procesowe potwierdziły te przypuszczenia oraz doprowadziły do zlikwidowania profesjonalnej i działającej na dużą skalę wytwórni narkotyków syntetycznych.

od 16 lat

Przeszukania trwały kilka dni. Konieczne były maski

Czynności policjantów CBŚP na miejscu, w tym przeszukanie i oględziny trwały kilka dni, ponieważ po przeprowadzeniu niezbędnych wstępnych działań konieczne było usunięcie bardzo niebezpiecznych dla zdrowia oparów substancji znajdujących się w pomieszczeniach, w których odbywał się proces produkcji narkotyków. W tym zakresie profesjonalnego wsparcia policjantom CBŚP udzielili biegli z Laboratorium Kryminalistyki KWP w Opolu oraz strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu. Dopiero wówczas w specjalistycznych kombinezonach i maskach policjanci mogli wejść, a następnie rozpocząć oględziny, które trwały kilka dni.

O grożącym niebezpieczeństwie może świadczyć też fakt, że osoby zatrzymane podczas akcji również „pracowały” w maskach. Trzech mężczyzn, w wieku od 22 do 34 lat, zatrzymano na gorącym uczynku przestępstwa, podczas wytwarzania dużej partii narkotyków. W efekcie przeprowadzonych działań nie dopuszczono do wprowadzenia na czarny rynek dużej ilości narkotyku.

To była produkcja klefedronu

Z wstępnej opinii fizyko-chemicznej sporządzonej przez Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wynika, że w laboratorium produkowano substancję psychotropową w postaci 4-CMC (klefedron). W efekcie przejęto ponad 100 litrów wytworzonego narkotyku, wartego nie mniej niż 3 mln zł.
Ponadto na miejscu zabezpieczono prawie 5 ton różnego rodzaju substancji chemicznych niezbędnych do procesu produkcyjnego, w tym prekursorów narkotykowych przechowywanych w kanistrach, a także maski pełnotwarzowe, urządzenia do ważenia i porcjowania gotowego narkotyku i wiele innych dowodów przestępczej działalności.

Zatrzymani i aresztowani na trzy miesiące

W ramach śledztwa nadzorowanego przez Śląski Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty wytworzenia znacznych ilości narkotyków, czego dopuścili się działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni. Mężczyznom grożą kary od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo