Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysłowa, zapomniana dzielnica Dąbrowy Górniczej odrodzi się? Jest nowy Lokalny Plan Działania dla Ząbkowic

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Huta Szkła Gospodarczego była jednym z największych zakładów w Ząbkowicach. Teraz na tym terenie, z zachowaniem przemysłowego dziedzictwa, być może powstaną nowe mieszkania Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Huta Szkła Gospodarczego była jednym z największych zakładów w Ząbkowicach. Teraz na tym terenie, z zachowaniem przemysłowego dziedzictwa, być może powstaną nowe mieszkania Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Dzielnica Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej od wielu lat czeka na większe inwestycje i zmiany, które miałyby realny wpływ codzienne życie mieszkańców. A tych jest tu około 10 tysięcy, tak więc tyle, ile liczy dziś wiele miast w Polsce. Teraz udało się nareszcie opracować plan rozwoju tego miejsca. Co zatem trzeba zrobić tu na początek?

Powstał Lokalny Plan Działania dla Ząbkowic

Pomysły i propozycje, które zawiera, to jak informuje miasto efekt konsultacji przeprowadzonych w zeszłym roku. W ich trakcie, swoje zdanie wyrazili m.in. mieszkańcy dzielnicy i lokalni przedsiębiorcy. W trakcie rozmów z mieszkańcami pytano zarówno o konieczne modernizacje, remonty i inwestycje infrastrukturalne w dzielnicy, jak i wysłuchiwano innych uwag mieszkańców odnośnie jakości życia w dzielnicy.

W trakcie spotkań i dyskusji okazało się, że wiele budynków na terenie dzielnicy wymaga remontów. Wśród nich mieszkańcy wskazywali przede wszystkim Dom Kultury Ząbkowice, budynek dworca, dawny szpital geriatryczny, budynki mieszkalne przy ul. Sikorskiego czy Pałacyk Naczelnika. Część z wymienionych obiektów zostanie włączona w program rewitalizacji, a działania w zakresie ich modernizacji i/lub adaptacji na nowe funkcje już się rozpoczęły (m.in. dworzec, stanowiący własność PKP).

- Budynki takie jak Pałacyk Naczelnika i dawny szpital geriatryczny nie są własnością miasta i nie ma obecnie uruchomionych programów, które pozwoliłyby na ich wyremontowanie lub odbudowę. Remontów wymagają także budynki prywatne. Jednym ze sposobów miejskiego wsparcia w tym zakresie na obszarze rewitalizacji jest zwolnienie z podatku przy remoncie budynków. Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Podatków i Opłat – czytamy w Lokalnym Planie Działania dla Ząbkowice.

Podczas konsultacji wielu mieszkańców wyraziło niezadowolenie z komunikacji autobusowej na terenie dzielnicy, przede wszystkim na brak bezpośrednich połączeń, m.in. do centrum miasta i na rozkłady jazdy niedostosowane do potrzeb mieszkańców. Korzystanie z transportu indywidualnego wpływa na zwiększającą się ilość aut i związane z tym potrzeby infrastrukturalne.

Co wskazują mieszkańcy?

- Zmiany w kursowaniu autobusów, wprowadzone w odpowiedzi na zgłaszane sugestie, już przyczyniły się do poprawy sytuacji. Drugim wskazywanym przez mieszkańców aspektem transportowym jest brak bezpiecznych tras rowerowych. Po dzielnicy można podróżować przez tereny zieleni, lecz w centrum jest to utrudnione. Podczas konsultacji wskazano rekomendowany przebieg połączeń – czytamy w w Lokalnym Planie Działania dla Ząbkowice.

Mimo, że Ząbkowice są dzielnicą samowystarczalną (posiadającą sklepy, szkoły, basen, tereny zieleni i inne niezbędne funkcje oraz elementy zagospodarowania), mieszkańcy wskazywali na ograniczone możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Brakuje miejsc rozrywki oraz gastronomii i aby skorzystać z takiej oferty, trzeba wyjeżdżać poza Ząbkowice. Wielu mieszkańców wskazywało także na wysoki potencjał turystyczny dzielnicy, który warto wykorzystać. Obecnie Ząbkowice nie pojawiają się bowiem w żadnych materiałach promocyjnych miasta.

- Za sprawą zmian kadrowych w Domu Kultury Ząbkowice oraz dzięki prężnemu działaniu NGO (m.in. Fundacji Fabryka Kulturalna i Równe Babki), Ząbkowice znowu stają się dzielnicą, do której powraca kulturalne życie. Modernizacja Domu Kultury pozwoli na dalszy rozwój w tym zakresie – zakłada plan dla Ząbkowic.

Lokalny Plan Działania dla Ząbkowic to kompleksowe opracowanie, obejmujące szereg działań, które mają pozytywnie wpłynąć na jakość życia w dzielnicy. Wskazali je mieszkańcy, eksperci, przedstawiciele środowiska biznesowego i urzędnicy, którzy w 2022 r. brali udział w konsultacjach. Ze względu na rangę i zasięg zaproponowanych przedsięwzięć, podzielono je m.in. na tzw. projekty flagowe i równoległe.

Najważniejsze zadania na dziś to:

  • poprawa i uporządkowanie infrastruktury drogowej w dzielnicy, budowa obwodnicy i kompleksowy remont chodników;
  • modernizacja Domu Kultury, która objęłaby remont budynku, stworzenie przed nim skweru i parkingu na tyłach, poszerzenie oferty kulturalnej;
  • remont budynku dworca kolejowego, wprowadzenia do niego usług i powiększenie centrum przesiadkowego;
  • zagospodarowanie terenu po Hucie Szkła Gospodarczego, przeznaczenie go na zabudowę mieszkaniową, z jednoczesnym zachowaniem części obiektów poprzemysłowych;
  • rozbudowa przestrzeni służących rekreacji i spędzaniu wolnego czasu, m.in. w parku Tysiąclecia, na os. Młodych Hutników i os. Robotniczym.

Jak informuje miasto, działania ujęte w planie to wyzwania dla samorządu, ale również dla sektora prywatnego czy instytucji publicznych. Projekty flagowe znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji, co w przyszłości pozwoli ubiegać się o zewnętrzne dofinansowanie na ich realizację.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera