MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Parku Wełnowieckiego i "Alp" w Katowicach. Mieszkańcy chcą strefy chilloutu, punktu widokowego i boisk

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Park Wełnowiecki w Katowicach
Park Wełnowiecki w Katowicach UM Katowice
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji Parku Wełnowieckiego i sąsiednich "Alp". Do zagospodarowania jest tu aż 5 hektarów. Katowiczanie chcą na tym obszarze m.in. placu zabaw, strefy fitness, boiska wielofunkcyjnego, strefy chilloutu z hamakami i miejscem do grillowania, a także punktu widokowego. Do tego nowych nasadzeń i łąki kwietnej

Rewitalizacja Parku Wełnowieckiego i "Alp" w Katowicach. Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania tego obszaru

Rewitalizację Parku Wełnowieckiego prezydent Katowic Marcin Krupa obiecał przed ostatnimi wyborami samorządowymi w 2018 roku, gdy ubiegał się o reelekcję, natomiast na początku tego roku wrócił do tamtych zapowiedzi.

– Wsłuchując się w apele mieszkańców podjąłem decyzję, że kompleksowo zrewitalizujemy nie tylko teren parku, ale też działaniami obejmiemy jego otoczenie. Chodzi o niezagospodarowane, pagórkowate i częściowo zalesione tereny, czyli tzw. Alpy – zapowiadał w marcu Marcin Krupa.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Obszar, który zostanie objęty rewitalizacją ma aż pięć hektarów. Dziś w parku są dwa place zabaw, zaniedbane alejki, do tego ławki i kosze, natomiast „Alpy” nie są w żaden sposób zagospodarowane.

Musisz to wiedzieć

O to, jak urządzić ten teren, urzędnicy zapytali katowiczan podczas konsultacji społecznych, które odbyły się między 16 a 29 marca. Wzięły w nich udział 283 osoby. Zdecydowana większość – aż 93,3 proc. - uznała, że przy rewitalizacji parku należy postawić na wypoczynek oraz rekreację. Na podstawie wniosków katowiczan (w konsultacjach mogli wziąć udział mieszkańcy dzielnic okalających Park – tj. Koszutki, Wełnowca i Bogucic) powstały wytyczne projektowe, które będą obowiązywały przy tworzeniu koncepcji zagospodarowania tego terenu.

W planach są m.in. modernizacja placu zabaw oraz strefy fitness, utworzenie boiska wielofunkcyjnego na terenie starych boisk, stworzenie strefy chilloutu z hamakami, miejscami do odpoczynku, miejscem do grillowania, a także punktu widokowego. Mieszkańcy chcą tu również wybiegu dla psów, ścieżki edukacyjnej, miejsca do zjeżdżania na sankach, łąki kwietnej oraz nowych nasadzeń.

Wytyczne projektowe dla rewitalizacji Parku Wełnowieckiego obejmują:

 • odnowienie bramy wejściowej oraz drogi dojazdowej do Parku;
 • modernizację istniejącego placu zabaw oraz strefy fitness;
 • utworzenie boiska wielofunkcyjnego na terenie starych boisk do siatkówki i koszykówki;
 • zlokalizowanie strefy chilloutu z hamakami, miejscami do odpoczynku w postaci ław darniowych oraz miejscem do grillowania;
 • stworzenie punktu widokowego do podziwiania panoramy miasta;
 • usytuowanie pumptracku w lokalizacji pozwalającej na jego optymalne użytkowanie;
 • zlokalizowanie wybiegu dla psów;
 • zlokalizowanie miejsca do zjeżdżania na sankach;
 • utworzenie strefy edukacyjnej z tabliczkami edukacyjnymi i domkami dla owadów;
 • dosadzenie drzew i krzewów, kwietników bylinowych;
 • utworzenie obszaru z naturalną roślinnością łąkową.

Park Wełnowiecki pozostanie miejscem "cichym i kameralnym"

Generalnie obszar parku podzielono na trzy strefy wypoczynkowe i rekreacyjne (w tym jedną o charakterze leśnym), strefę edukacyjno–przyrodniczą oraz strefę fitness i plac zabaw.

- Nadrzędnym celem planowanych działań będzie zachowanie naturalnego charakteru tego miejsca i wykorzystanie uwarunkowań terenu oraz już istniejącej infrastruktury. Istotnym czynnikiem planowania będzie też zastosowanie rozwiązań proekologicznych, takich jak okresowy zbiornik wodny, rowy chłonne, wprowadzenie nawierzchni przepuszczalnych czy utworzenie obszaru z naturalną roślinnością łąkową – wymieniają katowiccy urzędnicy.

Wśród eko rozwiązań zaplanowano również podziemne kontenery do selektywnej zbiórki odpadów oraz oświetlenie z detektorami ruchu zasilane energią słoneczną.

Zobacz koniecznie

- Największą zaletą Parku jest niewątpliwie jego piękny drzewostan i możliwość delektowania się ciszą – wyniki konsultacji pokazują że również dla jego użytkowników to najważniejszy atut. Przedstawione wytyczne projektowe, przygotowane w oparciu o propozycje mieszkańców, zakładają więc podjęcie takich działań, które z jednej strony podniosą atrakcyjność Parku, ale z drugiej strony nie będą mocno ingerować w dziki charakter tego miejsca, pozostawiając je cichym i kameralnym – zapewnia prezydent Marcin Krupa.

Katowiccy urzędnicy zapowiadają, że projekt rewitalizacji ma powstać przed końcem przyszłego roku, natomiast prace w terenie planowane są dopiero w 2022 roku.

To kolejna zielona inwestycja Katowic. W planach są Dolina 5 Stawów i nowy park na granicy Bogucic, Dąbrówki Małej i Zawodzia

Warto dodać, że to niejedyna zielona inwestycja zrealizowana w ostatnim czasie w Katowicach. W ubiegłym roku zakończono kompleksową modernizację Parku w Bogucicach, a we wcześniejszych latach odnowiono Park Budnioka. Natomiast w maju tego roku zakończono rewitalizację placu Londzina w Załężu.

W planach są też kolejne podobne projekty. To m.in. stworzenie Doliny Pięciu Stawów na terenie kompleksu stawów Borki, Morawa i Hubertusy. To będzie największa zielona inwestycja w historii współczesnych Katowic, oszacowana na około 50 mln zł. Koncepcja architektoniczno – urbanistyczna kompleksu jest już gotowa. W tym roku miasto ma ogłosić przetarg na projekt budowlany.

Jest też plan budowy parku między ulicami Leopolda, Bohaterów Monte Cassino i Wiertniczą. To duży obszar o powierzchni siedmiu hektarów na granicy Bogucic, Dąbrówki Małej i Zawodzia. W sprawie tej inwestycji konsultacje społeczne ruszyły w kwietniu.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni