MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Roman Kostrzewski – tablica pamiątkowa w Bytomiu na 1. rocznicę śmierci legendarnego wokalisty. Okręt mój płynie dalej...

Paweł Kurczonek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow Polska Press
Fanom ciężkich brzmień w Polsce postaci Romana Kostrzewskiego nie trzeba przedstawiać. Charyzmatyczny wokalista przez lata stał za mikrofonem grupy Kat – jednego z najważniejszych polskich zespołów metalowych. 11 lutego w Bytomiu, na skwerze nazwanym imieniem muzyka, odsłonięto tablicę pamiątkową.

Tablica pamiątkowa na skwerze Romana Kostrzewskiego

Roman Kostrzewski urodził się w Piekarach Śląskich, jednak przez lata związany był z Bytomiem. Właśnie z tego powodu w październiku 2022 bytomscy radni podjęli decyzję, by skwer przy ul. Parkowej nazwać imieniem legendarnego wokalisty. W pierwszą rocznicę śmierci, muzyk został uhonorowany tablicą pamiątkową, którą 11 lutego odsłonięto na skwerze. Po odsłonięciu tablicy, o godz 16.00, odbył się koncert „Okręt płynie dalej – Port Bytom” zorganizowany w ProFort Centrum w Miechowicach.

Roman Kostrzewski ma w swoim dorobku kilka albumów solowych, jednak pierwsze sceniczne kroki stawiał w zespole Kat. Grupa powstała na przełomie lat 1979-1980 w Katowicach z inicjatywy gitarzysty Piotra Luczyka i grającego na perkusji Ireneusza Lotha, wkrótce do zespołu dołączył charyzmatyczny wokalista. To właśnie z Romanem za mikrofonem grupa zrealizowała nagrania debiutanckiego singla, a nieco później – pierwszego albumu zatytułowanego „Metal And Hell”.

Charyzma Kostrzewskiego połączona z niezwykłymi, często kontrowersyjnymi, tekstami sprawiła, że Kat szybko zdobył w Polsce rzeszę fanów. Grupa występowała między innymi na festiwalu w Jarocinie oraz katowickiej Metalmanii. Ponadto występy Kata poprzedzały dwa koncerty, które w 1987 r. zagrała w Spodku Metallica.

Druga płyta Kata zatytułowana „Oddech Wymarłych Światów” do dziś uważana jest za jedną z najlepszych polskich płyt metalowych. Zajęła 5. miejsce w plebiscycie „Najlepsza płyta w historii polskiego metalu” zorganizowanym przez czasopismo Machina. Jednak jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów zespołu pochodzi z następnego krążka. Płyta „Bastard” ukazała się w 1992 r. i z niej pochodzi utwór, który po śmierci wokalisty nabrał nowego znaczenia.

„Na wpół lodowata dłoń zimne twe usta, a jeszcze niedawno ogień tlił” – śpiewa Roman lekko drżącym głosem na tle delikatnego podkładu. Tak, to „Łza dla cieniów minionych”, którą fani odśpiewali rok temu podczas pogrzebu muzyka. Roman Kostrzewski zmarł 10 lutego 2022 r. po walce z chorobą nowotworową. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Bytomiu.

Okręt mój płynie dalej...

Zobacz także

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni