Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry. Ciepłownia Veolia stawia na ekologiczne źródła energii. Czas na redukcję wykorzystania węgla

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Ciepłownia Veolia w Tarnowskich Górach stawia na ekologiczne źródła energii. Zredukuje ona wykorzystanie węgla.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ciepłownia Veolia w Tarnowskich Górach stawia na ekologiczne źródła energii. Zredukuje ona wykorzystanie węgla.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szymon Bijak
Na terenie ciepłowni Veolia w Tarnowskich Górach wmurowano kamień węgielny pod budowę efektywnego energetycznie systemu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym, biomasą leśną oraz biogazem z lokalnej oczyszczalni ścieków. Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku. - Całość przedsięwzięcia jest już w trakcie realizacji. Zakończyliśmy postępowania przetargowe i podpisaliśmy stosowne kontrakty z wykonawcami - informuje Wojciech Noga, prezes ciepłowni.

Tarnowskie Góry: rusza budowa zespołu kogeneracyjnego. Czas na redukcję wykorzystywania węgla!

We wtorek, 27 lipca, na terenie ciepłowni Veolia w Tarnowskich Górach, przy ul. Zagórskiej, odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę efektywnego - pod względem energetycznym - systemu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym, biomasą leśną, a także biogazem pochodzącym z lokalnej oczyszczalni ścieków.

Grupa Veolia do 2030 roku chce wyeliminować całkowicie węgiel, aby dwadzieścia lat później uzyskać pełną neutralność klimatyczną. Dlatego też obecnie prowadzi szereg projektów inwestycyjnych, których celem jest zastąpienie węgla paliwem gazowym, odnawialnymi źródłami energii i energią pochodzącą m.in. z odzysku z procesów technologicznych.

- Transformacja energetyczna jest obecnie najpoważniejszym wyzwaniem, przed jakim stoi energetyka, przemysł i całe społeczeństwo - podkreśla Frederic Faroche, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w naszym kraju.

- To właśnie takie inwestycje, jak ta w Tarnowskich Górach w wysokosprawne systemy energetyczne pozwalają na efektywną produkcję ciepła i energii elektrycznej wspierając transformację i rozwój lokalnych gospodarek - dodaje.

Uruchomienie systemu w mieście ma ograniczyć zużycie węgla o 13 tys. ton (360 wagonów) oraz zredukować emisje dwutlenku węgla o ok. 13,5 tys. ton w skali roku. Niewątpliwie, zmniejszy się także emisja pyłów, dwutlenku siarki czy tlenku azotu.

Nie przeocz

To wszystko oznacza, że nastąpi poprawa jakości powietrza w Tarnowskich Górach. Warto wspomnieć, że budowa zespołów kogeneracyjnych uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wynosi ono łącznie 18 mln zł.

- Jestem przekonany, że ciepłownia w Tarnowskich Górach stanie się ważną częścią lokalnego systemu pracującego na rzecz polepszenia warunków życia mieszkańców i środowiska. Całość przedsięwzięcia jest już w trakcie realizacji. Zakończyliśmy postępowania przetargowe i podpisaliśmy stosowne kontrakty z wykonawcami - podkreśla Wojciech Noga, prezes ciepłowni.

Według zapowiedzi, budowa nowego systemu zostanie zakończona do maja 2023 roku. Realizacja całości pozwoli na eliminację ponad 50 proc. paliwa węglowego.

- W tym czasie będziemy mieli w mieście działających ponad tysiąc nowych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, wykonanych w ramach wielkiego miejskiego projektu, więc efekt ekologiczny będzie nie tylko zauważalny, ale można powiedzieć piorunujący - powiedział Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. gospodarczych.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera