Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W całej Polsce zapłonęły znicze ku pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Oficjalne uroczystości odbyły się w Katowicach i Częstochowie

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W środę 25 maja o godzinie 21.30, dokładnie 74 lata po śmierci Witolda Pileckiego, w Katowicach odbyła się patriotyczna uroczystość ku pamięci Rotmistrza.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W środę 25 maja o godzinie 21.30, dokładnie 74 lata po śmierci Witolda Pileckiego, w Katowicach odbyła się patriotyczna uroczystość ku pamięci Rotmistrza.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
W środę 25 maja o godzinie 21.30, dokładnie 74 lata po śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie, w całym kraju zapłonęły znicze pamięci. W Katowicach patriotyczna uroczystość odbyła się na skwerze rtm. Witolda Pileckiego. Znicze zapalono także w Częstochowie przy al. Wolności 33, pod tablicą poświęconą polskiemu bohaterowi.

25 maja 1948 roku, o godzinie 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Rzeczpospolitej, Żołnierza Armii Krajowej, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego - rotmistrza Witolda Pileckiego. Aby uczcić pamięć bohatera, w godzinie jego śmierci w całym kraju zapalono dziś znicze pamięci.

Oficjalne uroczystości odbyły się m.in. w: Białymstoku, Bełchatowie, Bochni, Częstochowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Inowrocławiu, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Oświęcimiu, Radomiu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

W Katowicach patriotyczna uroczystość odbyła się na skwerze im. Witolda Pileckiego. Pod pomnikiem Rotmistrza złożono kwiaty i zapalono znicze. W symbolicznej ceremonii wzięli udział harcerze i przedstawiciele katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz zdjęcia:

Rozmowę o odzyskiwaniu osoby Rotmistrza dla naszej historii oraz o jego współczesnym znaczeniu, jaką przeprowadziliśmy z Ryszardem Mozgolem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, można przeczytać tutaj.

Rotmistrz Witold Pilecki

Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku. Walczył również podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Rok później, wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.

W 1944 roku walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 roku służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie. Został aresztowany w maju 1947 roku. Rotmistrza osadzono w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddano okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Pokazowy proces przed komunistycznym sądem trwał dwa tygodnie. Rotmistrz i jego podwładni zostali skazani za „szpiegostwo”. Orzeczono trzy kary śmierci i kilka długoletniego więzienia. Ostatecznie Tadeuszowi Płużańskiemu i Marii Szelągowskiej kary śmierci zamieniono na dożywotnie więzienie. Witold Pilecki został zamordowany strzałem w potylicę, wieczorem 25 maja 1948 roku. Ciało złożono w nieoznaczonym miejscu na warszawskich Powązkach.

Przed II wojną światową Witold Pilecki gospodarował w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę, a w wolnym czasie rozwijał talenty artystyczne: rysował, malował i pisał wiersze.

Do 1989 roku wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 roku prezydent Lech Kaczyński, w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny, odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku Rotmistrz został pośmiertnie awansowany na pułkownika.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera