MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel koksowy, wydobywany w kopalniach JSW ma pozostać surowcem krytycznym w UE. "To potwierdza jego znaczenie dla europejskiego przemysłu"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Na liście surowców krytycznych, węgiel koksowy znajduje się od 2014 roku.
Na liście surowców krytycznych, węgiel koksowy znajduje się od 2014 roku. arc.
Węgiel koksowy, którego największym producentem w Europie jest Jastrzębska Spółka Węglowa ma pozostać surowcem strategicznym w Unii Europejskiej. Na liście tzw. surowców krytycznych umieściła go Komisja Europejska, która opublikowała projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ostateczną decyzję będą jednak podejmowały Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej.

Węgiel koksowy, wydobywany w kopalniach JSW ma pozostać surowcem krytycznym w UE

Wszystko wskazuje na to, że uznawany od niespełna dziesięciu lat - od 2014 roku - za surowiec strategiczny w Unii Europejskiej, węgiel koksowy pozostanie nim na dłużej. Po raz kolejny znalazł się on na liście tzw. surowców krytycznych. Projekt stosownego rozporządzenia w tym zakresie opublikowała Komisja Europejska.

O ponownym zakwalifikowaniu węgla koksowego do grona surowców krytycznych, wśród których znalazły się oprócz niego także lit, czy metale ziem rzadkich, poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa.

- Na Liście Surowców Krytycznych po raz czwarty znalazł się węgiel koksowy utrzymując status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki - podała w oficjalnym komunikacie JSW, będąca największym producentem tego rodzaju węgla w Unii Europejskiej.

Węgiel koksowy nadal surowcem strategicznym: "To potwierdza jego znaczenie dla europejskiego przemysłu"

Jak przekazują w górniczym przedsiębiorstwie, ponowne zakwalifikowanie węgla koksowego pokazuje, jak ważnym jest on w dzisiejszych czasach surowcem. - Potwierdza to znaczenie węgla koksowego jako surowca niezbędnego dla europejskiego przemysłu hutniczego - mówi Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wprawdzie kolejne "wciągnięcie" węgla koksowego na listę surowców strategicznych na razie nie jest niczym pewnym - ostateczne decyzje będą podejmowały Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej - w JSW są niemal pewni, że unijni decydenci również będą "na tak".

Jeśli PE i Rada UE będą wraz z KE jednomyślni, węgiel koksowy będzie surowcem krytycznym w Unii Europejskiej przez kolejne cztery lata. Zadowolenia z decyzji KE nie kryją śląscy eurodeputowani.

- Węgiel koksowy na liście surowców krytycznych to bardzo dobry sygnał dla Polski i Śląska, oznaczający nowe możliwości rozwojowe i inwestycyjne dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zauważa Izabela Kloc, europarlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości, dodając, że to decyzja o tyle dobra, że wcale nie była ona taka oczywista.

- Pamiętam, ile problemów było z tym podczas układania poprzedniej listy, w 2020 roku - wskazuje europosłanka, zauważając, że od tego czasu unijny kurs ekologiczny, skierowany przeciwko węglowi się nie zmienił.

Los kopalń JSW pod znakiem zapytania?

Uznanie węgla wydobywanego w kopalniach JSW za surowiec strategiczny jest jednak bardzo dobrą informacją przede wszystkim dla samej spółki. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie z Brukseli dochodziły sygnały, które nie napawały optymizmem. Chodzi o projekt innego unijnego rozporządzenia, dotyczącego redukcji emisji metanu.

Zgodnie z zawartymi w nim w wytycznymi kopalnie od 2027 roku na każde tysiąc ton wydobytego węgla nie będą mogły emitować więcej niż 5 ton metanu. Jeszcze mniej metanu będzie mogło być emitowanego od 2031 roku, od kiedy na tysiąc wydobytych ton nie będzie mogło przypadać więcej niż 3 tony metanu. Jednocześnie od tego samego roku, rozporządzeniem byłyby również objęte kopalnie wydobywające węgiel koksowy.

Nieprzestrzeganie tych norm, a w polskich kopalniach - w tym w kopalniach JSW - mają być one nierealne do spełnienia wiąże się z ogromnymi karami pieniężnymi, dlatego z powodów ekonomicznym może im grozić nawet likwidacja.

Jednocześnie polscy europarlamentarzyści liczą, że zakwalifikowanie węgla koksowego do surowców strategicznych będzie miało korzystny wpływ na ostateczny kształt dotyczącej emisji metanu dyrektywy.

- Obecność węgla koksowego na strategicznej liście być może będzie stanowiła argument, aby jak najpóźniej dla tego surowca wprowadzić rozporządzenie o ograniczeniu emisji metanu - podkreśla europoseł Izabela Kloc.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni