Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćma, jaskra, AMD - Jak widzą ludzie ze schorzeniami oczu? Te wady mogą być naprawdę uciążliwe. Zobaczcie sami!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Wśród skutków pandemii koronawirusa eksperci wymieniają m.in. “dług zdrowotny związany z niezaspokojeniem potrzeb zdrowotnych i medycznych”. Problem dotyczy także osób ze schorzeniami oczu. Dotykają one najczęściej starszych osób. Na szczęście medycyna wiele z tych schorzeń, jak na przykład zaćma, jaskra, czy zwyrodnienie plamki żółtej, potrafi leczyć - a jak widzą pacjenci, którzy muszą radzić sobie z wadami wzroku? Zobaczcie

Schorzenia oczu najczęściej dotykają starszych osób. U niektórych można przebieg choroby zatrzymać lub zwolnić jej postępujący proces. Ważny jest tutaj czas wykrycia schorzenia. Tymczasem cały czas wiele osób zaniedbuje regularne wizyty u okulisty. Pandemia covid-19 i związane z tym ograniczenia jeszcze wzmocniły ten trend. Dlatego, jeśli tylko pojawią się u nas objawy, które nas za niepokoją i utrzymują się kilka dni, należy udać się do okulisty. Są i takie przypadki, kiedy liczą się godziny.

- To m.in. nagłe zaburzenia ruchomości oka, nagłe, bezbolesne pogorszenie widzenia w jednym oku, pojawianie się przed oczami dużej liczby czarnych mętów czy błysków w oku, podobnych do tych obserwowanych w czasie wyładowań atmosferycznych - wymienia lek. okulista Justyna Krowicka.

Regularne kontrole u specjalisty pomagają wcześnie wychwycić poważne choroby oczu, które przebiegają niezauważone. Ponadto w czasie badania oczu można wykryć np. cukrzycę czy wysokie ciśnienie krwi. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby w starszym wieku.

Jak widzą osoby ze schorzeniami wzroku i czym one się charakteryzują?

  1. Zaćma - to zmętnienie soczewki oka. Pacjent widzi gorzej zarówno do bliży, jak i do dali. Można to porównać do widoku przez zabrudzoną szybę. Zaćmę można usunąć jedynie operacyjnie. Mimo że operacja zaćmy jest w skali globalnej najczęściej wykonywanym zabiegiem, dodatkowo zabiegiem praktycznie bezbolesnym, zapewniającym szybki powrót do normalnego funkcjonowania, wciąż stanowi przyczyną ślepoty w krajach rozwijających się.
  2. Jaskra - to schorzenie związane z charakterystycznym uszkodzeniem nerwu wzrokowego i nie zawsze podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Choroba jest często bezobjawowa, dopiero zaawansowana powoduje nieodwracalne ograniczenie pola widzenia.
  3. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD – z ang. age related macular degeneration) - spowodowane postępującym wiekiem pojawia się najczęściej u pacjentów powyżej 60 roku życia. Główne objawy to słabsza ostrość widzenia, deformacja obrazu lub pojawianiem się ciemnych plam w polu widzenia. Uszkodzenie wzroku spowodowane schorzeniami siatkówki jest nieodwracalne, chociaż są sposoby, aby zmniejszyć tempo rozwoju choroby. A ta może mieć ciężki przebieg i powodować ogromny procent widzenia zaledwie w ciągu kilku dni.

Chcesz zobaczyć jak widzą osoby z tymi schorzeniami? Koniecznie zajrzyj do galerii

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera