Zaniedbane kamienice w Bytomiu to fatalny widok. Są pieniądze na rewitalizację Śródmieścia i Rozbarku

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Zaniedbane kamienice w centrum Bytomia. Są jednak pieniądze na rewitalizację Śródmieścia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Zaniedbane kamienice w centrum Bytomia. Są jednak pieniądze na rewitalizację Śródmieścia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Niestety, w Bytomiu nie brakuje zaniedbanych kamienic. Widać to chociażby w samym centrum miasta. Dlatego też stworzyliśmy mini galerię zdjęć, która - miejmy nadzieję - w niedalekiej przyszłości się zdezaktualizuje. Te kamienice naprawdę potrzebują rewitalizacji!

Nie będziemy się oszukiwać, że Bytom należy do najpiękniejszych miast w regionie. Tak nie jest, ale dzięki kolejnym realizowanym inwestycjom, jego obraz będzie się w przyszłości zmieniał na plus. Wciąż jednak jest dużo do poprawy.

Pierwszym przykładem z brzegu - Śródmieście. Do niedawna Rynek, serce miasta, ciężko było nazwać wizytówką Bytomia, gdyż określano go mianem... betonowej pustyni. Teraz - na szczęście - posadzono tam nową roślinność, wkrótce będzie tu naprawdę zielono.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Innym problemem są z pewnością zaniedbane kamienice, które mogłyby odzyskać dawny i należny blask, jeśli przeprowadzono by ich gruntowny remont - mowa tu zwłaszcza o elewacjach, które od razu zwracają naszą uwagę. W powyższej galerii zebraliśmy kilka takich miejsc (to m.in. kamienice na ulicach: Antoniego Józefczaka, Piastów Bytomskich czy Józefa Jainty), którym przydałaby się rewitalizacja. I to jak najszybciej!

Musisz to wiedzieć

- Spora część budynków znajdujących się w Śródmieściu Bytomia to budynki na gruntach osób fizycznych – ponad 4 tys. budynków, na gruntach gminy – ponad 780 lub na gruntach gminy i innych współwłaścicieli – 1,2 tys. - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu. Od razu trzeba zaznaczyć, że to dane przybliżone. - Należy pamiętać o tym, że miasto nie ma administracyjnie wyodrębnionych dzielnic - dodaje.

Miasto otrzymało więcej pieniędzy na rewitalizację Śródmieścia i Rozbarku

Jest jednak na to duża szansa, że niektóre z tych kamienic w niedalekiej przyszłości już nie będą straszyć zarówno mieszkańców, jak i wszystkich przyjezdnych.

Pod koniec maja w mediach społecznościowych Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, potwierdziła przyznanie kolejnej dotacji dla miasta w związku z rewitalizacją Śródmieścia oraz Rozbarku.

Zobacz koniecznie

W ramach projektu, władze miasta zaplanowały szereg robót budowlanych w budynkach mieszkalnych oraz tych związanych z zagospodarowaniem miejskich podwórek.

Wspomniany projekt, realizowany w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji, którego wartość wynosi ponad 25 mln zł, obejmuje zagospodarowanie łącznie 1,22 ha terenów, m.in. przy ul. Siemianowickiej, Katowickiej, Piekarskiej, Piłsudskiego i Żeromskiego.

W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji zostanie zrealizowanych wiele renowacji w mieście

Wiadomo na pewno, że w nadchodzących latach centrum Bytomia przejdzie rewitalizację w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+.

Tak więc, renowacji doczeka się między innymi zabytkowy gmach Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, o czym już na naszych łamach informowaliśmy. Wyremontowane zostaną kamienice w centrum Bytomia, m.in. przy ul. Piłsudskiego i Kwietniewskiego.

- Oprócz tego, Bytomskie Mieszkania będą prowadziły projekty termomodernizacji oraz zmiany systemów ogrzewania 21 nieruchomości zlokalizowanych w Śródmieściu - kontynuuje Małgorzata Węgiel-Wnuk. Mowa tu chociażby o ul. Katowickiej, Korfantego, Józefczaka, Matejki czy Staromiejskiej.

Rewitalizacji doczeka się także 14 kamienic, m.in. przy ul. Dworcowej, Zaułek, Szymanowskiego, Rycerskiej i Jagiellońskiej. Przygotowywany jest także projekt przebudowy wspomnianej już ul. Dworcowej. W planach jest również wyremontowanie zabytkowej wilii zlokalizowanej przy ul. Wrocławskiej 6, gdzie ma powstać żłobek i przedszkole, a przy ul. Batorego 2 – dom dla seniorów i osób z niepełnosprawnością. 

- Co bardzo istotne, do Gminnego Programu Rewitalizacji zostały wpisane także projekty realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców. Dzięki temu, prywatne, zabytkowe kamienice mają szansę odzyskać blask - informuje Małgorzata Węgiel - Wnuk.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie