Nie będziemy się oszukiwać, że Bytom należy do najpiękniejszych miast w regionie. Tak nie jest, ale dzięki kolejnym realizowanym inwestycjom, jego obraz będzie się w przyszłości zmieniał na plus. Wciąż jednak jest dużo do poprawy.
Pierwszym przykładem z brzegu - Śródmieście. Do niedawna Rynek, serce miasta, ciężko było nazwać wizytówką Bytomia, gdyż określano go mianem... betonowej pustyni. Teraz - na szczęście - posadzono tam nową roślinność, wkrótce będzie tu naprawdę zielono.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Innym problemem są z pewnością zaniedbane kamienice, które mogłyby odzyskać dawny i należny blask, jeśli przeprowadzono by ich gruntowny remont - mowa tu zwłaszcza o elewacjach, które od razu zwracają naszą uwagę. W powyższej galerii zebraliśmy kilka takich miejsc (to m.in. kamienice na ulicach: Antoniego Józefczaka, Piastów Bytomskich czy Józefa Jainty), którym przydałaby się rewitalizacja. I to jak najszybciej!
Musisz to wiedzieć
- Spora część budynków znajdujących się w Śródmieściu Bytomia to budynki na gruntach osób fizycznych – ponad 4 tys. budynków, na gruntach gminy – ponad 780 lub na gruntach gminy i innych współwłaścicieli – 1,2 tys. - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu. Od razu trzeba zaznaczyć, że to dane przybliżone. - Należy pamiętać o tym, że miasto nie ma administracyjnie wyodrębnionych dzielnic - dodaje.
Miasto otrzymało więcej pieniędzy na rewitalizację Śródmieścia i Rozbarku
Jest jednak na to duża szansa, że niektóre z tych kamienic w niedalekiej przyszłości już nie będą straszyć zarówno mieszkańców, jak i wszystkich przyjezdnych.
Pod koniec maja w mediach społecznościowych Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, potwierdziła przyznanie kolejnej dotacji dla miasta w związku z rewitalizacją Śródmieścia oraz Rozbarku.
Zobacz koniecznie
W ramach projektu, władze miasta zaplanowały szereg robót budowlanych w budynkach mieszkalnych oraz tych związanych z zagospodarowaniem miejskich podwórek.
Wspomniany projekt, realizowany w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji, którego wartość wynosi ponad 25 mln zł, obejmuje zagospodarowanie łącznie 1,22 ha terenów, m.in. przy ul. Siemianowickiej, Katowickiej, Piekarskiej, Piłsudskiego i Żeromskiego.
W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji zostanie zrealizowanych wiele renowacji w mieście
Wiadomo na pewno, że w nadchodzących latach centrum Bytomia przejdzie rewitalizację w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+.
Tak więc, renowacji doczeka się między innymi zabytkowy gmach Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, o czym już na naszych łamach informowaliśmy. Wyremontowane zostaną kamienice w centrum Bytomia, m.in. przy ul. Piłsudskiego i Kwietniewskiego.
- Oprócz tego, Bytomskie Mieszkania będą prowadziły projekty termomodernizacji oraz zmiany systemów ogrzewania 21 nieruchomości zlokalizowanych w Śródmieściu - kontynuuje Małgorzata Węgiel-Wnuk. Mowa tu chociażby o ul. Katowickiej, Korfantego, Józefczaka, Matejki czy Staromiejskiej.
Rewitalizacji doczeka się także 14 kamienic, m.in. przy ul. Dworcowej, Zaułek, Szymanowskiego, Rycerskiej i Jagiellońskiej. Przygotowywany jest także projekt przebudowy wspomnianej już ul. Dworcowej. W planach jest również wyremontowanie zabytkowej wilii zlokalizowanej przy ul. Wrocławskiej 6, gdzie ma powstać żłobek i przedszkole, a przy ul. Batorego 2 – dom dla seniorów i osób z niepełnosprawnością.
- Co bardzo istotne, do Gminnego Programu Rewitalizacji zostały wpisane także projekty realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców. Dzięki temu, prywatne, zabytkowe kamienice mają szansę odzyskać blask - informuje Małgorzata Węgiel - Wnuk.
To jest zabawne
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?