Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaniedbane kamienice w Bytomiu to fatalny widok. Są pieniądze na rewitalizację Śródmieścia i Rozbarku

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Zaniedbane kamienice w centrum Bytomia. Są jednak pieniądze na rewitalizację Śródmieścia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Zaniedbane kamienice w centrum Bytomia. Są jednak pieniądze na rewitalizację Śródmieścia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Niestety, w Bytomiu nie brakuje zaniedbanych kamienic. Widać to chociażby w samym centrum miasta. Dlatego też stworzyliśmy mini galerię zdjęć, która - miejmy nadzieję - w niedalekiej przyszłości się zdezaktualizuje. Te kamienice naprawdę potrzebują rewitalizacji!

Nie będziemy się oszukiwać, że Bytom należy do najpiękniejszych miast w regionie. Tak nie jest, ale dzięki kolejnym realizowanym inwestycjom, jego obraz będzie się w przyszłości zmieniał na plus. Wciąż jednak jest dużo do poprawy.

Pierwszym przykładem z brzegu - Śródmieście. Do niedawna Rynek, serce miasta, ciężko było nazwać wizytówką Bytomia, gdyż określano go mianem... betonowej pustyni. Teraz - na szczęście - posadzono tam nową roślinność, wkrótce będzie tu naprawdę zielono.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Innym problemem są z pewnością zaniedbane kamienice, które mogłyby odzyskać dawny i należny blask, jeśli przeprowadzono by ich gruntowny remont - mowa tu zwłaszcza o elewacjach, które od razu zwracają naszą uwagę. W powyższej galerii zebraliśmy kilka takich miejsc (to m.in. kamienice na ulicach: Antoniego Józefczaka, Piastów Bytomskich czy Józefa Jainty), którym przydałaby się rewitalizacja. I to jak najszybciej!

Musisz to wiedzieć

- Spora część budynków znajdujących się w Śródmieściu Bytomia to budynki na gruntach osób fizycznych – ponad 4 tys. budynków, na gruntach gminy – ponad 780 lub na gruntach gminy i innych współwłaścicieli – 1,2 tys. - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu. Od razu trzeba zaznaczyć, że to dane przybliżone. - Należy pamiętać o tym, że miasto nie ma administracyjnie wyodrębnionych dzielnic - dodaje.

Miasto otrzymało więcej pieniędzy na rewitalizację Śródmieścia i Rozbarku

Jest jednak na to duża szansa, że niektóre z tych kamienic w niedalekiej przyszłości już nie będą straszyć zarówno mieszkańców, jak i wszystkich przyjezdnych.

Pod koniec maja w mediach społecznościowych Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, potwierdziła przyznanie kolejnej dotacji dla miasta w związku z rewitalizacją Śródmieścia oraz Rozbarku.

Zobacz koniecznie

W ramach projektu, władze miasta zaplanowały szereg robót budowlanych w budynkach mieszkalnych oraz tych związanych z zagospodarowaniem miejskich podwórek.

Wspomniany projekt, realizowany w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji, którego wartość wynosi ponad 25 mln zł, obejmuje zagospodarowanie łącznie 1,22 ha terenów, m.in. przy ul. Siemianowickiej, Katowickiej, Piekarskiej, Piłsudskiego i Żeromskiego.

W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji zostanie zrealizowanych wiele renowacji w mieście

Wiadomo na pewno, że w nadchodzących latach centrum Bytomia przejdzie rewitalizację w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+.

Tak więc, renowacji doczeka się między innymi zabytkowy gmach Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, o czym już na naszych łamach informowaliśmy. Wyremontowane zostaną kamienice w centrum Bytomia, m.in. przy ul. Piłsudskiego i Kwietniewskiego.

- Oprócz tego, Bytomskie Mieszkania będą prowadziły projekty termomodernizacji oraz zmiany systemów ogrzewania 21 nieruchomości zlokalizowanych w Śródmieściu - kontynuuje Małgorzata Węgiel-Wnuk. Mowa tu chociażby o ul. Katowickiej, Korfantego, Józefczaka, Matejki czy Staromiejskiej.

Rewitalizacji doczeka się także 14 kamienic, m.in. przy ul. Dworcowej, Zaułek, Szymanowskiego, Rycerskiej i Jagiellońskiej. Przygotowywany jest także projekt przebudowy wspomnianej już ul. Dworcowej. W planach jest również wyremontowanie zabytkowej wilii zlokalizowanej przy ul. Wrocławskiej 6, gdzie ma powstać żłobek i przedszkole, a przy ul. Batorego 2 – dom dla seniorów i osób z niepełnosprawnością. 

- Co bardzo istotne, do Gminnego Programu Rewitalizacji zostały wpisane także projekty realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców. Dzięki temu, prywatne, zabytkowe kamienice mają szansę odzyskać blask - informuje Małgorzata Węgiel - Wnuk.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera