Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zerowy VAT na żywność przedłużony. Ceny w sklepach na razie pozostaną bez zmian

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Zerowa stawka VAT na produkty żywnościowe zostanie przedłużona
Zerowa stawka VAT na produkty żywnościowe zostanie przedłużona KPRM
Zerowa stawka VAT na produkty żywnościowe zostanie przedłużona. Będzie ona obowiązywała do połowy przyszłego roku. Z rządowych szacunków wynika, że dzięki temu rozwiązaniu, w portfelach Polaków zostało ponad 7,6 mld złotych.

Zerowy VAT na żywność

Przypomnijmy, w związku ze stale rosnącą inflacją i wysokimi cenami energii na początku 2022 roku rząd wprowadził Tarczę Antyinflacyjną. To za jej sprawą obniżony został między innymi podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze. Stawką 0% zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż.

Zerowe stawki miały obowiązywać do końca 2022 roku. Rządzący zdecydowali się jednak je przedłużyć. Zerowy VAT na żywność ma obowiązywać do połowy 2023 roku.

– Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyzwaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi. W to wierzymy. To jest nasze credo, polityka społeczna musi być utrzymana, działania osłonowe muszą osłonić tych, których mniej stać na walkę z inflacją – powiedział premier Mateusz Morawiecki

.

W portfelach pozostało łącznie 7,6 mld złotych

Polska dyplomacja na forum unijnym obroniła postulat o stosowaniu niższych stawek VAT na żywność.

- Dzięki naszym staraniom, państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą stosować to rozwiązanie w celu ulżenia portfelom swoim obywateli - twierdzą rządzący.

Z szacunków wynika, że w naszym kraju dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5% do 0% w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych (od 1 lutego 2022 roku).

Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w 2023 roku ma mieć realny wpływ na średnioroczny wskaźnik inflacji.

– W zeszłym roku zaciągnęliśmy hamulec tym rozpędzonym cenom. Widziałem wiele z analiz, z których wynikało, że obniżyliśmy w ten sposób maksymalny szczyt inflacji o 3 do 4 punktów procentowych, czyli jeśli ona dzisiaj jest między 17-18%, byłaby 21-22% - zaznaczył szef rządu.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna to tylko jeden z elementów walki z kryzysem i inflacją. Rządzący wprowadzili również Tarczę Energetyczną, czyli dodatki i rekompensaty do zakupów surowców energetycznych oraz Tarczę Solidarnościową, czyli obniżenie i zamrożenie cen energii elektrycznej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera