Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Awaria ŚKUP usunięta, ale system nie działa prawidłowo. Pasażerowie nadal mają problemy z kasowaniem biletów

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Awaria ŚKUP usunięta, ale system nadal nie działa prawidłowo
Awaria ŚKUP usunięta, ale system nadal nie działa prawidłowo Paweł Kurczonek / Polska Press
O usunięciu awarii systemu ŚKUP 20 lutego poinformował Zarząd Transportu Metropolitalnego. Usługi powinny działać prawidłowo, tymczasem pasażerowie informują o problemach. - Jechałam na gapę, kasownik nie widzi mojego biletu wielokrotnego – żali się pasażerka. Rzecznik ZTM zachęca do kontaktu w takich sytuacjach.

System ŚKUP nadal nie działa prawidłowo po awarii

Choć ZTM zapewnia, że udało się uporać z rozległą awarią, pasażerowie nadal mają problemy z kasowaniem biletów zapisanych na Śląskiej Karcie Usług Publicznych.

- Jechałam na gapę, kasownik nie widzi mojego biletu wielokrotnego. Wyświetla się komunikat „brak ważnego biletu”. Niedawno go kupowałam, niemożliwe, żeby już stracił ważność – żali się pasażerka Maja [nazwisko do wiadomości redakcji].

Problem w tym, że wraz z usunięciem awarii ŚKUP wycofana została możliwość zakupu papierowych biletów miesięcznych w Punktach Obsługi Pasażera. Nie ma również możliwości kupna biletu poprzez przelanie środków na konto organizatora transportu. Zakończyła się również sprzedaż wszystkich rodzajów biletów jednorazowych przez kierowców. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, po 21 lutego wycofana również zostanie możliwość kupna biletów długookresowych w aplikacji mPay.

Michał Wawrzaszek potwierdza, że pomimo usunięcia awarii, mogą jeszcze sporadycznie występować problemy w działaniu systemu. W przypadku trudności zachęca do kontaktu z ZTM.

- Braliśmy pod uwagę, że takie sytuacje mogą jeszcze występować. Osoby, które napotykają jakiekolwiek trudności z zakodowaniem lub skasowaniem biletu, powinny się do nas zgłaszać, najlepiej drogą mailową. Wszystkie zgłoszenia będą rozpatrywane indywidualnie – zachęca rzecznik ZTM.

Pisać należy na adres [email protected].

Rzecznik Zarządu Transportu Metropolitalnego przypomina, że ewentualne trudności w kupnie, zakodowaniu lub skasowaniu biletu przy pomocy karty ŚKUP, nie zwalniają pasażera z obowiązku posiadania ważnego biletu podczas przejazdu. Dodaje, że bilet można kupić u kierowcy lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej i podkreśla, że w przypadku ewentualnej kontroli w autobusie bądź tramwaju kontroler powinien pomóc pasażerowi. Przypomina również o możliwości otrzymania zwrotu dodatkowych kosztów.

Koniec awarii ŚKUP – co z biletami kupionymi w tym czasie

Pasażerowie, którzy mają na swojej karcie ŚKUP zakodowane bilety wieloprzejazdowe, a byli zmuszeni do korzystania z biletów jednorazowych, mogą ubiegać się o zwrot różnicy w poniesionych kosztach.

- Powyższe dotyczy wykorzystywanych w czasie awarii zarówno biletów papierowych, jak i biletów elektronicznych z zewnętrznych aplikacjach mobilnych – precyzuje Michał Wawrzaszek.

By otrzymać zwrot należy skontaktować się z ZTM mailowo lub przesłać korespondencję na adres: Zarząd Transportu Metropolitalnego, ul. Barbary 21a, 40-053 Katowice. Organizator transportu przekaże dalsze instrukcje w odpowiedzi na otrzymaną wiadomość.

Rzecznik prasowy ZTM zapewnia, że bilety długookresowe w wersji papierowej, kupione przez pasażerów w czasie awarii, zachowują swoją ważność zgodnie z datą naniesioną na bilecie.

- Bilety kwartalne i półroczne zostaną zdalnie zakodowane przez ZTM na kartach ŚKUP do końca marca, dzięki czemu od początku kwietnia pasażerowie nie będą musieli posiadać ich papierowych odpowiedników podczas korzystania z komunikacji miejskiej – wyjaśnia Michał Wawrzaszek.

Osoby, które nie chcą nosić przy sobie papierowego biletu miesięcznego, również powinny skontaktować się z ZTM celem zakodowania biletu na karcie ŚKUP.

Awaria systemu była wynikiem ataku hakerskiego

Przypomnijmy, do awarii systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych doszło w nocy z 7 na 8 lutego. W wyniku rozległej awarii przestały działać kasowniki w czytnikach kart znajdujących się w pojazdach, portal internetowy, aplikacja Mobilny ŚKUP, a także System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Jak poinformowało biuro prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przyczyną było celowe działanie osób trzecich. System ŚKUP padł ofiarą ataku hakerskiego.

- Nic nie wskazuje na to, aby mogło dojść do wycieku danych pasażerów, niemniej zgłoszenie o przeprowadzenie niezależnych wyjaśnień zostało przekazane do odpowiednich służb – zapewniał Łukasz Zych, rzecznik prasowy GZM.

Nad usunięciem awarii pracowali specjaliści zajmujący się odtwarzaniem systemów informatycznych oraz cyberbezpieczeństwem. Ich głównym zadaniem było odtworzenie wszystkich baz danych i zbudowanie od nowa bezpiecznej infrastruktury systemu.

System ŚKUP będzie wymieniony na nowy

System Śląskiej Karty Usług Publicznych od pierwszych dni wprowadzenia nie miał zbyt dobrej opinii wśród pasażerów. Krytykowano jest zawodność, narzekano na skomplikowaną i nieintuicyjną obsługę. Łukasz Zych informuje, że ŚKUP w przeciągu kilku tygodni zostanie zastąpiony bardziej nowoczesnym systemem.

- Będzie to system oparty o aplikację mobilną. Będzie się nazywał „Transport GZM”, będzie systemem o wiele bardziej zaawansowanym, niż ŚKUP. Obecnie przygotowujemy się do wprowadzenia systemu, trwają ostatnie testy, trwają odbiory – mówi Łukasz Zych.

Rzecznik prasowy GZM dodaje, że ostateczna data uruchomienia „Transportu GZM” nie jest jeszcze znana. Łukasz Zych jednocześnie uspokaja – zmiana systemów będzie rozciągnięta w czasie, pasażerowie nie muszą się obawiać, że ich karta ŚKUP przestanie działać z dnia na dzień.

- Mało tego, jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do swojej karty, będzie mógł dalej z niej korzystać w nowym systemie. Konieczne będzie jedynie wykonanie migracji konta do aplikacji „Transport GZM”. Gdy system zostanie uruchomiony, będziemy o tym szczegółowo informować – zapewnia rzecznik GZM.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera