MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gierkówka zmieni nazwę. Zamiast DK1 już od Podwarpia pojedziemy DK91

Anna Dziedzic
Na DK 91 można zjechać z autostrady A1.
Na DK 91 można zjechać z autostrady A1. GDDKiA
Prawdopodobnie jeszcze tylko do czwartego kwartału tego roku gierkówka, czyli DK1, wybudowana za czasów Edwarda Gierka trasa ze Śląska w kierunku Warszawy będzie się cieszyła swoją dawną nazwą. Od Podwarpia do Częstochowy będzie to już droga krajowa nr 91.

Jak wiadomo dni gierkówki były już policzone w momencie, gdy rozpoczęła się budowa autostrady A1 do Częstochowy i dalej do Łodzi. Droga krajowa nr 1 nie będzie się już tak nazywała. Od węzła w Podwarpiu, gdzie „jedynka” biegnąca od Dąbrowy Górniczej płynnie przechodziła w ekspresową S1 w kierunku lotniska, ale wciąż dzierżyła te nazwę w kierunku Częstochowy. W ciągu kilku miesięcy to się zmieni.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia. Odcinek Częstochowa- Katowice

Gierkówka: zaprojektowana jak autostrada, po ponad 40 latach...

Dyrektor GDDKiA zmienia nazwę gierkówki

3 sierpnia 2020 roku Tomasz Żuchowski, pełniący obowiązki generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, opublikował zarządzenie w tej sprawie.
Droga krajowa 91 miała i wciąż jeszcze ma swój początek w Częstochowie, skąd można było dojechać aż do Gdańska. Trasa biegnie niemal równolegle do DK 1 i dalej do autostrady A1 na północ, przez Toruń, Tczew i Włocławek do Gdańska. Trasa po oddaniu do użytku autostrady A1, była przez kierowców aut osobowych, jadących na przykład nad morze, wykorzystywana dość rzadko, bo DK 1, a potem autostradą A1 jedzie się znacznie wygodniej i szybciej.

Nowa nazwa DK1 jeszcze w tym roku

W czwartym kwartale 2020 roku, gdy wejdą w życie zmiany nazwy DK 1, droga krajowa nr 91 będzie się zaczynała kilkadziesiąt kilometrów wcześniej przed Częstochową, na węźle Podwarpie. Prawdopodobnie w momencie zmiany inna nazwa będzie już także obowiązywała m.in. w popularnej nawigacji Google.

- DK 91 ma być bezpłatną alternatywą dla autostrady A1 – mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To logiczne, bo jak już wspomnieliśmy, to trasa niemal równoległa do przebiegu autostrady A1.
Jak twierdzi rzecznik, zmiana nazwy drogi krajowej nie może jednak nastąpić od razu, po opublikowaniu zarządzenia dyrektora GDDKiA. Konieczne jest najpierw wykonanie projektu zmian, nowego oznakowania, a to oznacza także między innymi konieczne dodatkowe nakłady finansowe na nowe tablice przy drogach.
- Obecnie trwa opracowywanie projektu organizacji ruchu dla tej trasy. Najprawdopodobniej nowa nazwa drogi zacznie obowiązywać w czwartym kwartale tego roku – mówi Marek Prusak.

Zobacz koniecznie

Dlaczego DK 1 musi się zmienić w DK 91?

Autostrady i drogi ekspresowe budowane są zazwyczaj równolegle do najważniejszych dróg krajowych, jednak by uniknąć nieporozumień, związanych z dotychczasowym nazewnictwem drogi krajowej czy ekspresowej jak jest w przypadku DK1, S1 i A1 - pierwotna droga krajowa zachowuje kategorię drogi krajowej, lecz otrzymuje nowy numer zwiększony o 90 w stosunku do wcześniejszego numeru (dzieje się tak w przypadku, gdy nowo wybudowana autostrada jest lub jak przypadku A1 – będzie płatna, a droga krajowa stanowi bezpłatną drogę alternatywną).

Podobna sytuacja dotyczy przebiegu autostrady A2 i równolegle do niej biegnącej drogi krajowej nr 92.
Polskie drogi krajowe numeruje się białymi literami na czerwonym tle (znak E-15a). Drogowskazy na drogach krajowych (oprócz autostrad) mają zielone tło. Od 1 stycznia 2020 roku na terenie RP istnieje 96 dróg krajowych, o numerach 1 – 68 oraz 70 – 97. Najdłuższą z nich jest droga nr 8 (relacji Kudowa-Zdrój – Budzisko) licząca 849 km, zaś najkrótszą – droga nr 96 mierząca 1,5 km.
Drogi o przebiegu zbliżonym do południkowego mają zwykle numery nieparzyste, a drogi o przebiegu równoleżnikowym – parzyste. Najważniejsze szlaki tranzytowe to najniższe numery (np. drogi 1 i 2, krzyżujące się w centrum kraju). Drogom krajowym w Polsce nadaje się jedną z trzech możliwych klas: A (autostrada), S (droga ekspresowa) lub GP (droga główna ruchu przyspieszonego).

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni