MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huta Julia, znana jako Huta Bobrek - działała przez niemal 140 lat, dziś możemy oglądać ją tylko na zdjęciach... Jak wyglądała? Sprawdźcie

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Po zakończeniu wojny, 11 maja 1945 roku, huta została przejęta przez administrację polską. W kolejnych latach Huta Bobrek odgrywała istotną rolę w gospodarce regionu. W latach dwudziestych XX wieku zatrudniała około 4700 osób, a w latach siedemdziesiątych, w okresie swojego szczytowego rozwoju, liczba pracowników wynosiła nawet 5000.
Po zakończeniu wojny, 11 maja 1945 roku, huta została przejęta przez administrację polską. W kolejnych latach Huta Bobrek odgrywała istotną rolę w gospodarce regionu. W latach dwudziestych XX wieku zatrudniała około 4700 osób, a w latach siedemdziesiątych, w okresie swojego szczytowego rozwoju, liczba pracowników wynosiła nawet 5000. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Huta Bobrek została założona w 1856 roku, jako zakład przemysłowy specjalizujący się w produkcji żelaza i stali. Huta Julia przeszła niestety do historii - już dawno została zamknięta, choć działała przez prawie 140 lat. Zobaczcie jej archiwalne zdjęcia i poznajcie pokrótce historię huty zlikwidowanej w 1994 roku.

W 1856 roku spółka akcyjna Vulkan nabyła teren ziemski o nazwie Elisenruh, na którym postawiono hutę żelaza o tej samej nazwie . To wydarzenie stanowiło początek historii huty w dzielnicy Bobrek w Bytomiu. W 1870 roku spółka Vulkan zbankrutowała, a huta przeszła w ręce Otto i Emila Friedländerów. Zmieniono nazwę na Moritzhütte AG, jednak i ta spółka upadła w 1883 roku. Kolejnymi właścicielami bytomskiej huty żelaza zostali Oskar i Georg Caro, którzy przeprowadzili jej rozbudowę i zmienili nazwę na "Julia".

Huta Julia - zobaczcie jej archiwalne zdjęcia

Historia huty Julia w pigułce

Na przełomie XIX i XX wieku Huta Bobrek rozwijała się dynamicznie. W tym okresie znajdowało się tam siedem wielkich pieców oraz cztery koksownie. Rozpoczęto produkcję stali i uruchomiono walcownię-zgniatacz. Przed wybuchem II wojny światowej został uruchomiony ósmy piec martenowski.

Po zakończeniu wojny, 11 maja 1945 roku, huta została przejęta przez administrację polską. W kolejnych latach Huta Bobrek odgrywała istotną rolę w gospodarce regionu. W latach dwudziestych XX wieku zatrudniała około 4700 osób, a w latach siedemdziesiątych, w okresie swojego szczytowego rozwoju, liczba pracowników wynosiła nawet 5000.

Niestety, wraz z upływem czasu, Huta Bobrek zaczęła napotykać problemy finansowe i przestała być rentowna. Brak modernizacji i rozwinięcie innych sektorów gospodarki spowodowały, że huta uznana została za nierozwojową. Dodatkowo, emisja zanieczyszczeń i negatywny wpływ na środowisko naturalne przyczyniły się do narastających trudności.

Decydującą rolę w upadku huty odegrały również kwestie związane z ochroną środowiska. Inspektorat Ochrony Środowiska nakładał wysokie kary na hutę za przekroczenie norm emisji, co doprowadziło do postawienia jej w stan upadłości. W rezultacie, w 1994 roku ogłoszono upadłość Huty Bobrek, kończąc tym samym jej długą i ważną działalność w Bytomiu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni