Nasza Loteria

Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększa produkcję granulatu energetycznego. W ten sposób chce zaspokoić duży popyt na węgiel

Katarzyna Gwara
Katarzyna Gwara
Dzięki inwestycji  JSW zamierza do końca roku wyprodukować 130 tysięcy ton granulatu energetycznego
Dzięki inwestycji JSW zamierza do końca roku wyprodukować 130 tysięcy ton granulatu energetycznego Jastrzębska Spółka Węglowa
Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła drugą instalację do produkcji granulatu energetycznego. Jej wydajność ma wynieść docelowo 600 ton na dobę. Spółka w ten sposób chce zaspokoić ogromny popyt na węgiel. Do końca roku zamierza wyprodukować 130 tysięcy ton granulatu energetycznego.

Nowa instalacja do produkcji granulatu energetycznego została uruchomiona 1 września w kopalni Knurów-Szczygłowice w Ruchu Szczygłowice. To druga tego typu instalacja działająca na potrzeby JSW. Dzięki tej inwestycji spółka do końca roku wyprodukuje ponad 130 tysięcy ton granulatu energetycznego, który posłuży do zwiększenia ilości mieszanek węgla do celów energetycznych zasilających energetykę zawodową i cieplną.

- Jesteśmy firmą, której głównym produktem jest węgiel koksowy. Ale w związku z ogromnym popytem na węgiel do celów energetycznych staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i m.in. dlatego uruchomiliśmy instalację do produkcji granulatu energetycznego – powiedział Tomasz Cudny, prezes JSW.

Instalacja w Ruchu Szczygłowice została wybudowana w zaledwie trzy tygodnie. Jej właścicielem jest spółka Haldex S.A z Katowic, która ma największe na polskim rynku doświadczenie w produkcji granulatu. Spółka dysponuje już pięcioma takimi instalacjami.

Warto jednak podkreślić, że Jastrzębska Spółka Węglowa dostarcza materiał do produkcji granulatu i jest jego właścicielem, a spółka Haldex jest usługodawcą.

- Nowa instalacja na Ruchu Szczygłowice to przykład dobrej współpracy pomiędzy dwiema spółkami Skarbu Państwa. Uzgodniliśmy z zarządem JSW, że my wybudujemy instalację, co będzie trwało znacznie krócej, a przy okazji JSW uniknie ogromnych kosztów budowy. Nie bez znaczenia był też fakt, że pracownicy Haldexu mają ogromne doświadczenie przy produkcji granulatu – powiedział Bogdan Leśniowski, prezes Haldex S.A.

Granulat w procesie uszlachetniania jest produkowany z drobnoziarnistych frakcji węglowych uzyskiwanych przy produkcji węgla koksowego. Wydajność instalacji w Ruchu Szczygłowice ma wynieść docelowo 600 ton na dobę.

- Granulat służy jako domieszka do węgli energetycznych i podobnie, jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych, trafia do zakładów energetyki zawodowej - mówi Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy JSW. - Wprowadzenie dodatkowej ilości węgla do celów energetycznych powinno zmniejszyć lukę surowcową u producentów ciepła sieciowego oraz energii elektrycznej - podsumowuje.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni