MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, z poparciem radnych. Udzielili mu wotum zaufania i absolutorium

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, z poparciem radnych. Udzielili mu wotum zaufania i absolutorium
Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, z poparciem radnych. Udzielili mu wotum zaufania i absolutorium Katarzyna Stacherczak
Podczas sesji częstochowscy radni udzielili absolutorium prezydentowi, Krzysztofowi Matyjaszczykowi. Za zagłosowało 16 radnych, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy z wotum zaufania i absolutorium

Wotum zaufania zostało wprowadzone nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym. Poprzedza je raport o stanie gminy za ubiegły rok, a potem dyskusja na ten temat. Na koniec radni udzielają, bądź też nie wotum zaufania włodarzowi gminy.

Samorządy mają czas na przedstawienie takich raportów do końca maja. Do 30 czerwca muszą odbyć się debaty na ten temat i głosowania. W Częstochowie to już się udało.

Podczas czwartkowej sesji rada - na podstawie sprawozdania z wykonania budżetu - udzieliła prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi wotum zaufania i absolutorium za 2023 r. Za wotum zaufania oraz absolutorium dla prezydenta zagłosowało 16 radnych, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Za byli wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Przeciw głosowali Katarzyna Jastrzębska (PiS), Alan Piotrowski (PiS), Paweł Ruksza (PiS) oraz Piotr Wrona.

Spore zdziwienie mógł wywołać fakt, że przeciw prezydentowi nie opowiedziała się Monika Pohorecka (PiS), która również startowała w wyborach prezydenckich i od dawna krytykuje decyzje podejmowane przez Krzysztofa Matyjaszczyka. Ostatecznie jednak radna wstrzymała się od głosu. Podobnie jak jej czwórka partyjnych kolegów - Robert Leciński (PiS), Karolina Stępień (PiS), Beata Struzik (PiS) i Artur Warzocha (PiS).

Częstochowscy radni zatwierdzili również sprawozdanie finansowe miasta za miniony rok.

Raport o stanie miasta

Raport o stanie miasta Częstochowy za 2023 r. obszernie prezentuje najważniejsze dane dotyczące naszego miasta w sferze społecznej, gospodarczej, finansowej oraz samorządowego zarządzania Częstochową. Dokument opisuje sytuację naszego miasta m.in. pod kątem demografii, gospodarki, inwestycji, ładu przestrzennego, spraw społecznych, zdrowia, oświaty, kultury, bezpieczeństwa czy mienia komunalnego.

W ubiegłym roku wydatki budżetu miasta zamknęły się kwotą 1 mld 978 mln, z czego wydatki inwestycyjne wyniosły ponad 446 mln zł (czyli ponad 22,5% budżetu ogółem). W strukturze wydatków budżetowych miasta w 2023 r. tradycyjnie najwyższy udział miała oświata, ale wysoki odsetek dotyczył także dróg i transportu, na co wpływ miała realizacja strategicznych inwestycji drogowych. Kolejne pozycje to pomoc społeczna, gospodarka komunalna i ochrona środowiska, gospodarka mieszkaniowa i kultura.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni