Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Listonosza i Doręczyciela. Pracownicy poczty obchodzą dzisiaj swoje święto. Jak wyglądają kulisy pracy tego zawodu?

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Obchodzone 16 lutego święto pracowników poczty to świetna okazja, by podziękować wszystkim listonoszom za ich ciężką pracę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obchodzone 16 lutego święto pracowników poczty to świetna okazja, by podziękować wszystkim listonoszom za ich ciężką pracę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum DZ
W Polsce pracuje ich ponad 22 tysiące. Codziennie rano wyruszają w drogę, by do odbiorców dostarczyć 4 miliony przesyłek, pokonując przy tym – na pieszo, rowerami i samochodami – łącznie ponad milion kilometrów. Dzisiaj obchodzą swoje święto. Jak wygląda praca listonosza?

Międzynarodowy Dzień Listonosza. Pracownicy poczty obchodzą dziś swoje święto

Praca listonosza jest zawodem szczególnym. Wymaga od doręczyciela nie tylko dobrej kondycji fizycznej, sprawności i orientacji w terenie, ale również doskonałej znajomości topografii, skrupulatności, dokładności i przede wszystkim – odpowiedzialności.

Najwięcej doręczycielów w Polsce zatrudnia Poczta Polska – aż 22 tysiące. To największa i najstarsza instytucja pocztowa w kraju – funkcjonuje od drugiej połowy XVI wieku, a jej założycielem był król Zygmunt II August. Wraz z upływem stuleci zmieniała się sama poczta – tak jak i zmieniał się zawód listonosza.

Dostarczenie każdej przesyłki – czy to listu, paczki czy pieniędzy – określone jest dokładną procedurą. Część może trafić do skrzynki pocztowej, w wypadku innych doręczenie wymagane jest do rąk własnych, czasami odebrać może je jedynie adresat lub wyznaczona przez niego osoba. Niektóre przesyłki wymagają poświadczenia odbioru, inne wystarczy przekazać. Tego wszystkiego dopilnować musi listonosz.

Listonosze to osoby rozpoznawalne w swoim otoczeniu

Niemal każdy przynajmniej z widzenia zna swojego listonosza i darzy go co najmniej szacunkiem. Listonosz z kolei zna większość osób mieszkające w jego rewirze.

- Nasi pracownicy cieszą się zaufaniem klientów, z którymi bardzo często łączą ich serdeczne więzi - doręczają przecież nie tylko listy czy paczki, ale także przekazy pieniężne. Listonosze są także przygotowani do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Często to również osoby o wielkich sercach, nieprzechodzące obojętnie obok problemów innych. Wykazują się odwagą i odpowiedzialnością - niejednokrotnie udowodnili to ratując ludzkie życie czy mienie. A w dobie pandemii, pomimo wprowadzonych ograniczeń i nowych wymogów, nieprzerwanie świadczyli swoją pracę – mówi Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A.

Czy zawód listonosza jest jeszcze potrzebny?

Trwająca przez ostatnie kilka lat pandemia nie tylko zmusiła pracowników poczty do zawieszenia odwiedzin w domach odbiorców, ale przyśpieszyła proces digitalizacji – listów, rachunków czy zawiadomień nie otrzymujemy już niemal wcale w formie papierowej, korzystając z szybszych i wygodniejszych rozwiązań jak skrzynki e-mailowe czy konta klienta. Poczta jednak nie zawiesiła swoich działań, starając się w jak najbezpieczniejszy dla wszystkich odbiorców dalej wykonywać swój obowiązek doręczania wszelkiego rodzaju przesyłek. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić kontaktów z żywą osobą – szczególnie, gdy osoba ta przynosi nam długo oczekiwaną przesyłkę.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera