MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Molo nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej znów będzie otwarte. To już ostatnie szlify i pociągnięcia pędzla. Sezon letni czas zacząć!

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
To już finisz prac remontowych mola nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
To już finisz prac remontowych mola nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski / Polska Press
Molo nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej po ponad dwóch miesiącach znów zostanie otwarte. To już pewne. Trwają właśnie ostatnie prace wykończeniowe i zaraz po ich zakończeniu będziemy mogli ponownie wejść na tę jedną z atrakcji dąbrowskiego kąpieliska.

Spis treści

Remont mola nad Pogorią III był konieczny, by cieszyło wszystkich przez kolejne lata

W kwietniu tego roku rozpoczął się remont mola nad Pogorią III i zostało ono zamknięte. Oddane do użytku przed 13 laty molo do tej pory poddawane było głównie kosmetyce, jak malowanie i czyszczenie. Teraz zakres prac był znacznie szerszy.

– Zleciliśmy między innymi wymianę desek pomostowych wraz z podtrzymującymi je legarami. Nowe deski pomostowe pojawią się także na wieżyczce – mówił po rozpoczęciu inwestycji Wojciech Juroff, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.

Molo nad Pogorią - zobacz ZDJĘCIA

Teraz molo zyskało m.in. nowy podest. Po demontażu starych desek i legarów ekipy remontowe przeprowadziły prace antykorozyjne stalowej konstrukcji belek i stalowych elementów balustrad. Zakres prac objął także wymianę zewnętrznych odbojów bocznych molo, montaż odbojnicy na pomoście pływającym oraz malowanie drewnianych elementów wieżyczki.

Molo nad Pogorią III będzie otwarte na początek sezonu letniego nad dąbrowskim kąpieliskiem

Wszystkie te prace, wykonywane przez firmę FHU Adamex Ewa Brzezina z Mysłowic, trwały ponad dwa miesiące i właśnie zmierzają do końca. Właśnie całość konstrukcji nabiera ostatnich szlifów. We wtorek 11 czerwca trwało tam jeszcze malowanie balustrad i sprawdzanie stabilności konstrukcji po wymianie starych desek. Pogoda sprzyja pracom, tak więc wszystko wskazuje na to, że to faktycznie już koniec tego przedsięwzięcia.

W sobotę 15 czerwca nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej rozpoczyna się oficjalnie letni sezon kąpielowy. I właśnie wtedy molo ma być już ponownie dostępne dla wszystkich.

- Molo zostanie otwarte ponownie najpóźniej w najbliższy weekend, ale być może uda się je znów udostępnić spacerowiczom i wszystkim, którzy Pogorię III odwiedzają, nawet wcześniej – deklaruje Piotr Purzyński z dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.

Wszystko zależy od tego, czy po odbiorach zakończonych prac konieczne będą jakieś poprawki. Jeśli nie, to może okazać się, że wejście na odnowione molo będzie możliwe już w czwartek 13 czerwca lub piątek 14 czerwca.

Ostatnie szlify i molo nad Pogorią III będzie otwarte - zobacz ZDJĘCIA

Sezon kąpielowy nad Pogorią III rozpoczyna się 15 czerwca

W sobotę 15 czerwca dla wszystkich plażowiczów i wypoczywających nad dąbrowskimi jeziorami Pogoria sezon oficjalnie rozpocznie się na dobre. Wówczas opieką ratowników wodnych objęty zostanie 50-metrowy odcinek plaży nad nieco mniej obleganą latem Pogorią I. Nad bardziej znaną Pogorią III od tego dnia ratownicy wodni będą kontrolować 100 metrów plaży i kąpieliska. Tydzień później, a więc od soboty 22 czerwca, całe kąpielisko znajdzie się już pod czujnym okiem ratowników wodnych dąbrowskiego oddziału WOPR. Będzie to, jak co roku, 300-metrowy odcinek.

- W tygodniu, od poniedziałku do piątku, nad bezpieczeństwem wypoczywających nad Pogorią III czuwać będzie od ośmiu do dziesięciu ratowników wodnych. W weekendy będzie ich jeszcze więcej. Co warte podkreślenia ratownicy wodni będą niejako pełnić podwójną rolę, bowiem są oni także przeszkolonymi ratownikami medycznymi. Dzięki temu będą mogli szybko i odpowiednio zareagować w sytuacjach zagrożenia życia lib zdrowia – mówi Piotr Purzyński.

Z kolei na Pogorii I dyżurowało będzie każdego dnia od dwóch do czterech ratowników wodnych WOPR. Ratownicy wodni nad dąbrowskimi Pogoriami będą nie tylko obserwować z wieżyczek to, co dzieje się wokół nich na plaży oraz na wyznaczonym kąpielisku. By kontrolować zachowanie kąpiących się i mieć och cały czas na oku będą także wykorzystywali łodzie, motorówkę i skutery wodne.

W weekendy nad Pogorią III dostępna będzie karetka pogotowia. O bezpieczeństwo plażowiczów zadba zgrany zespół OSP Śródmieście, który oprócz wspomnianej karetki dysponuje również między innymi quadem ratowniczym ze specjalną przyczepką.

Nad Pogorią III także znacznie jaśniej i bezpieczniej

Kolejną zmianą dla spacerowiczów i tych, którzy lubią nad dąbrowskim jeziorem pojeździć sobie na rolkach, rowerze czy hulajnogach jest od niedawna nowe, parkowe oświetlenie wzdłuż wschodniej strony zbiornika wodnego. To pierwszy etap inwestycji, którą dąbrowianie wybrali do realizacji w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy etap tego przedsięwzięcia objął drogę pieszo-rowerową po stronie pobliskiego osiedla Łęknice, a więc od ulicy Średniej do ulicy Zakładowej. Zamontowanych zostało tam 76 słupów i parkowych opraw. Dodatkowo na co drugim słupie pojawiły się ledowe naświetlacze zieleni.

– Zaprojektowane oprawy zużywają czterokrotnie mniej energii elektrycznej niż sodowe oprawy uliczne. Ponadto zastosowano w nich system sterowania, który w godzinach nocnych pozwala stopniowo redukować poziom natężenia oświetlenia – podkreśla Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Nowe oprawy mają właściwości podobne do tych, które już w zeszłym roku zostały zamontowane na molo i wzdłuż promenady nad Pogorią III.

Trwają już przygotowania do realizacji drugiego etapu inwestycji, czyli montażu oświetlenia po zachodniej stronie jeziora. Projekt „Pogoria III – jasna i bezpieczna” zwyciężył w Budżecie Obywatelskim w 2023 roku. W głosowaniu mieszkańców zyskał 4680 głosów. Koszt tego projektu oszacowany został na 1,9 miliona złotych.

W październiku 2023 roku na molo, głównej promenadzie oraz wzdłuż parkingów przy Pogorii III zakończył się już montaż nowoczesnych opraw LED. Zastąpiły one świecące na pomarańczowo nieefektywne lampy sodowe. Każda z opraw ma nie więcej niż 35W, przy znacznie wyższej efektywności światła niż dotychczas.

Modernizacja oświetlenia przy Pogorii III została zrealizowana w ramach ramach projektu „Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę i modernizację oświetlenia zewnętrznego dla wybranych lokalizacji na terenie miasta Dąbrowa Górnicza – 2023 r. wraz z budową latarni oświetleniowych w 2023 r.”. Na ten cel miasto pozyskało w 2023 roku dofinansowanie z Metropolitalnego Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pieniądze zostały wykorzystane również na opracowanie dokumentacji projektowej budowy nowego oświetlenia Pogorii III od strony Łęknic.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni