Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsze fotoradary pojawiły się w Śląskiem. W sumie GITD wymieni na nowocześniejsze aż 247 urządzeń

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
W Polsce funkcjonuje obecnie 470 fotoradarówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Polsce funkcjonuje obecnie 470 fotoradarówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC. DZ/PPG
W województwie śląskim pojawiły się nowe supernowoczesne fotoradary. Już działają i mają dużo większe możliwości, niż starsze modele. Poczujecie przed nimi respekt, bo potrafią zarejestrować wykroczenia na kilku pasach ruchu jednocześnie bez konieczności zmiany ustawień, odróżniają auta ciężarowe od osobowych i widzą nawet tylną rejestrację. Urządzenia MultaRadar CD są sukcesywnie montowane przez bytomską firmę Lifor sp. z o.o. w całej Polsce. Od marca są też montowane modele 147 Mesta Fusion RN francuskiego producenta. W sumie w Polsce zniknie 247 starych urządzeń, a zastąpią je nowocześniejsze.

Stare Fotorapidy CM idą do lamusa, zastąpią je nowocześniejsze fotoradary

Od początku roku w całej Polsce trwa wymiana starych fotoradarów na nowe, bardziej nowoczesne. Stare Fotorapidy CM są zastępowane przez nowocześniejsze MultaRadar CD i Mesta Fusion RN. Pierwszych będzie 100, tych drugich 147. W województwie śląskim już działa siedem nowoczesnych urządzeń z tej puli.

- Ten projekt wykonują dla nas dwie firmy. Montują dwa rodzaje fotoradarów. W sumie jest to 247 nowych urządzeń, które zastąpią stare - powiedziała nam Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Nowe fotoradary mają wiele nowych funkcji. Mogą namierzać samochody przekraczające prędkość na wielu pasach równocześnie, bez konieczności zmiany ustawień. Jak informuje na swojej stronie bytomska firma Lifor, Fotoradar MultaRadar CD wykorzystując najnowszą liniową antenę radarową SD2, pozwala na precyzyjną identyfikację pojazdu i wskazuje numer pasa ruchu, na którym poruszał się zmierzony pojazd.

- Do rejestracji zdjęć stosujemy najwyższej jakości aparaty cyfrowe do bezsprzecznej identyfikacji kierującego – podkreśla firma Lifor.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Jakie jeszcze funkcjonalności ma to urządzenie?

  • wykonuje pomiary do 6-ciu pasów ruchu jednocześnie, i rozróżnia pas ruchu na którym doszło do wykroczenia (udokumentowane na zdjęciu)
  • ma możliwość ustawienia odrębnych limitów prędkości dla każdego poszczególnego pasa ruchu
  • możliwość ustawienia odrębnych limitów prędkości dla pojazdów nadjeżdżających i odjeżdżających
  • do wyboru aparat cyfrowy o rozdzielczości 5 lub 11 Mpx z matrycą monochromatyczna (czarno-białą) lub kolorową,
  • przewodowa i bezprzewodowa (WiFi / GSM) obsługa całego przyrządu i wszystkich jego funkcji.
  • stopnień ochrony IP54 zabezpiecza urządzenie przed wodą, kurzem
Katowice - ul. J. N. Stęślickiego/ ul. Chorzowska - system kontroli wjazdu na czerwonym świetleZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Odcinkowy pomiar prędkości w Katowicach i Gliwicach. Nowe ur...

Tego fotoradaru nic nie zaskoczy. Zrobi ostre zdjęcie we mgle i w czasie opadów śniegu

Ale nie tylko takiego typu fotoradary pojawią się na naszych drogach. Aż 147 nowych urządzeń będzie produkcji francuskiej. To Mesta Fusion RN, francuskiej firmy IDEMIA. To prawdziwy kombajn wśród fotoradarów. Ma bardzo wiele przydatnych funkcji. Robi doskonałe zdjęcia nawet podczas bardzo niekorzystnych warunków pogodowych, we mgle, podczas deszczu czy opadów śniegu. Rozróżnia auta osobowe od ciężarówek, więc jeśli na jednym z pasów obowiązują inne ograniczenia dla aut osobowych a na drugim inne dla ciężarówek, fotoradar sobie z tym poradzi, bo dodatkowo może także kontrolować przejazdy aż na ośmiu pasach jedni. Co ciekawe, dodatkowa kamera sprawia, ze fotoradar „widzi” też tylną rejestrację pojazdu, który naruszył przepisy. Poradzi sobie więc także z motocyklistami. Ten fotoradar może też rejestrować inne wykroczenia takie jak np. jazda na zderzaku, nieuprawniony przejazd buspasem, czy jazda bez zapiętych pasów kierowcy. Warto się więc mieć na baczności.
Te fotoradary montuje już firma Sprint z Olsztyna.

– Modernizacja będzie polegała przede wszystkim na wymianie dotychczasowych fotoradarów, które w skrajnych przypadkach mają już więcej niż 10 lat, więc są mniej skuteczne. Nowe zapewniają wyższe poziomy wykrywalności wykroczeń i skuteczności rozpoznawania wizerunku kierującego pojazdem w trudnych warunkach oświetleniowych, czyli złej pogodzie lub po zmroku – mówił po podpisaniu umowy z GITD wiceprezes firmy Sprint, Waldemar Matukiewicz.

Najwięcej tych urządzeń będzie pracować w województwie wielkopolskim (21 szt.), mazowieckim (18 szt.), małopolskim i lubelskim (po 13 szt.). Najmniej zmodernizowanych fotoradarów stanie m.in. na terenie województw świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz łódzkiego (po 6 szt.), opolskiego (5 szt.) oraz śląskiego i dolnośląskiego (4 szt.).
Prace mają zakończyć się w styczniu 2024 roku.

Lepsza jakość zarejestrowanych wykroczeń

Jak informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, dziś w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pracuje 470 fotoradarów. Większość z nich to wspomniane stare, częstokroć pracujące już ponad 10 lat, urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom.

- W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN. Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu. Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami – chwalą się przedstawiciele GITD.

W Śląskiem wymienią stare fotoradary na nowe

W ramach wymiany fotoradarów, w woj. śląskim urządzenia Mesta Fusion RN zostaną zamontowane w miejscowościach: Goleniowy, Lubliniec, Tarnowskie Góry, Zawiercie-Żerkowice. Natomiast fotoradary MultaRadar CD staną w miejscowościach: Czechowice-Dziedzice, Poczesna, Zawiercie, Koziegłowy oraz w dwóch lokalizacjach w Częstochowie. Już wymienione zostały fotoradary w m. Orzesze, Tworóg, Kozy, Pradła, Siewierz, Sarnów i Paniówki. Stanęły tam urządzenia Multaradar CD.

Oto gdzie dokładnie możecie się wkrótce spodziewać nowych, nowocześniejszych fotoradarów w województwie śląskim. Tam szczególnie radzimy zdjąć nogę z gazu.

  • Częstochowa - DK 91 (Wojska Polskiego)
  • Orzesze - DK1 (Klonowa z DK1)
  • Poczesna – DK 91
  • Tarnowskie Góry - DK 11 (Zagórska)
  • Pradła – DK 78
  • Zawiercie – DK 78 (Jurajska)
  • Siewierz – DK 91
  • Sarnów – DK 86
  • Paniówki – DK 44
  • Częstochowa DK 46 (Przejazdowa)
  • Koziegłowy – DK 91
  • Goleniowy
  • Tworóg
  • Kozy
  • Czechowice-Dziedzice

Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” jest współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera