MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Janusza Zimniaka, biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Miał 90 lat

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II mianował bp. Janusza Zimniaka biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej.
25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II mianował bp. Janusza Zimniaka biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Diecezja Bielsko-Żywiecka
Uroczystości pogrzebowe ks. bp. Janusza Zimnika rozpoczęły 31 maja br. o godz. 10.00 czuwaniem przy trumnie w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja. Następnie o godz. 12.00 rozpoczęła się msza św. pogrzebowa, której przewodniczy kard. Kazimierz Nycz. Po niej nastąpi przejście w kondukcie na cmentarz przy ulicy Grunwaldzkiej. Ks. biskup zostanie pochowany w grobowcu kapłanów, zgodnie z Jego wolą. "- Mam sto procent pewności, że nasz zmarły nie chciałby pogrzebu opłakującego, lecz uwielbiającego, był wirtuozem, kochającym muzykę, ale we wszystkim, co robił, była pasja" - głosił Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Pogrzeb Janusza Zimniaka, biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej

Biskup pomocniczy senior diecezji bielsko-żywieckiej Janusz Zimniak zmarł 24 maja 2024 r. w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej. Przeżył 90 lat, w tym 68 jako kapłan. Był biskupem pomocniczym katowickim w latach 1980-1992, a w latach 1992-2010 pełnił funkcję biskupa pomocniczego bielsko-żywieckiego.

Trwa transmisja uroczystości pogrzebowych w Katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Uroczystości przewodniczy kard. Kazimierz Nycz w asyście kad. Stanisława Dziwisza oraz jego ekscelencji i kapłanów. Homilie do zgromadzonych wygłosił bp. Marek Szkudło, biskup pomocniczy, archidiecezji katowickiej.

- Cieszę się, że miałem zaszczyt poznać i współpracować z kimś, kto tak autentycznie zrozumiał Chrystusa. Chciałbym i ja. Wzrusza mnie ten opis Jego ostatnich chwil życia, dlatego że jest wyrazem ogromnej bliskości pomiędzy Chrystusem, a Nim. Opiekun z Domu Księży emerytów przyniósł mu do szpitala krzyż z drzewa oliwnego, który miał zawsze w swojej sypialni.

- Ustawił go na parapecie okna, tak aby biskup, mógł zawsze na niego patrzeć. W nocy podczas akcji lekarskiej, ks. biskup, wskazał palcem na ten krzyż. Pielęgniarka zdjęła go z okna i podała mu go. Biskup umarł z tym krzyżem na piersi. Przedtem mocno się krztusił, przed śmiercią mocno się to wyciszyło, umierał spokojnie - głosił bp. Marek Szkudło.

Po Mszy Świętej odbędzie przejście w kondukcie na Cmentarz Katedralny przy ulicy Grunwaldzkiej (1 kilometr) i złożenie do grobu zasłużonych kapłanów zgodnie z wolą Zmarłego.

Biogram bp. Janusza Zimniaka

Bp Janusz Zimniak urodził się 6 września 1933 r. w Tychach. W 1951 r. wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego. 9 września 1956 r. – w ostatnim roku przymusowej nieobecności biskupów katowickich – przyjął w katedrze katowickiej święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Sonika z Kielc.

Święceń udzielił mu ówczesny katowicki biskup diecezjalny Herbert Bednorz, któremu asystowali miejscowi biskupi pomocniczy: Józef Kurpas i Czesław Domin.

2 września 1980 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. dr. Janusza Zimniaka biskupem pomocniczym diecezji katowickiej i biskupem tytularnym Polignano. Konsekracja biskupa nominata odbyła się we wtorek 4 listopada 1980 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jego zawołaniem biskupim były słowa: „Evangelizari et evangelizare" - być ewangelizowanym i ewangelizować.

Prowadził wykłady z katechetyki, pedagogiki i psychologii rozwojowej w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na kursie katechetycznym w Katowicach. W latach 70. prowadził rekolekcje dla maturzystów oraz dni skupienia dla katechetek i nauczycieli. W latach 1977-79 odbył studia doktoranckie w Instytucie Pastoralnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II mianował bp. Janusza Zimniaka biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Papież Benedykt XVI styczniu 2010 przyjął rezygnację bp. Zimniaka z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Bp Zimniak jest m.in. laureatem Medalu Komisji Edukacji Narodowej – nadawanego pracownikom oświaty, a także innym osobom, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni