MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa waloryzacja emerytur! Świetne wieści dla seniorów: nawet o kilkaset złotych więcej. Takich podwyżek jeszcze nie było

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Waloryzacja kapitału emerytalnego jest istotna, ponieważ od jej wysokości zależy przyszłe świadczenie emerytalne. Na przykład, jeśli senior ma na koncie emerytalnym kwotę 900 tys. zł i złożył w kwietniu 2024 roku wniosek o emeryturę, ZUS wyliczyłby mu świadczenie w wysokości 4 111,47 zł miesięcznie. Jeśli jednak poczeka do lipca 2024 roku, konto i kapitał początkowy zostaną zwaloryzowane o 14,9 proc., co oznacza, że kwota na koncie wzrośnie do 1 034 100 zł, a miesięczna emerytura wyniesie 4 769,83 zł.
Waloryzacja kapitału emerytalnego jest istotna, ponieważ od jej wysokości zależy przyszłe świadczenie emerytalne. Na przykład, jeśli senior ma na koncie emerytalnym kwotę 900 tys. zł i złożył w kwietniu 2024 roku wniosek o emeryturę, ZUS wyliczyłby mu świadczenie w wysokości 4 111,47 zł miesięcznie. Jeśli jednak poczeka do lipca 2024 roku, konto i kapitał początkowy zostaną zwaloryzowane o 14,9 proc., co oznacza, że kwota na koncie wzrośnie do 1 034 100 zł, a miesięczna emerytura wyniesie 4 769,83 zł. unsplash
Bardzo dobre wiadomości dla seniorów. W tym roku czeka nas rekordowa waloryzacja. To rekordowa podwyżka od 2008 roku. Oznacza to, że do stanu konta ZUS dopisze ubezpieczonym nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych! W praktyce oznacza to wyższe emerytury dla wszystkich Polaków, średnio nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Co trzeba wiedzieć o podwyżkach? Skąd takie wysokie podwyżki?

Spis treści

Rekordowa waloryzacja kapitału emerytalnego w ZUS w 2024 roku

W 2024 roku waloryzacja kapitału emerytalnego zgromadzonego na kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wyniesie blisko 14,9 proc., a waloryzacja subkonta (dotyczy uczestników Otwartych Funduszy Emerytalnych - OFE) wyniesie 9,91 proc. Jest to najwyższy wskaźnik od 2008 roku, kiedy to przekroczył on 16 proc. Taka waloryzacja oznacza, że ubezpieczeni mogą liczyć na dopisanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych do swoich kont emerytalnych. Skorzystają na tym niemalże wszyscy.

Wysoka waloryzacja to efekt ubiegłorocznej wysokiej inflacji, która podwyższyła ceny towarów i usług. Chociaż czerwcowa podwyżka stanu konta oznacza wyższe przyszłe emerytury, to warto pamiętać, że jest ona wynikiem kosztów ponoszonych przez społeczeństwo już teraz.

Mechanizm waloryzacji

Składki emerytalne, które co miesiąc pracodawca potrąca z wynagrodzenia pracownika i dodaje drugą część od siebie, trafiają do ZUS, gdzie tworzą kapitał emerytalny na starość. Wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego zależy bezpośrednio od zgromadzonych tam środków. ZUS, w momencie przejścia na emeryturę, dzieli stan konta na przewidywaną liczbę miesięcy dalszego życia, co określają corocznie publikowane tablice dalszego trwania życia.

Członkowie OFE mają także subkonto w ZUS, na które wpływa część składki emerytalnej po reformie z 2011 roku i częściowej likwidacji OFE. Co roku w czerwcu ZUS przeprowadza waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym również waloryzację kapitału początkowego.

Od czego zależy wysokość waloryzacji?

Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji oraz od przypisu składek z poprzedniego roku, czyli wzrostu płac i liczby ubezpieczonych. Z kolei waloryzacja subkonta jest pochodną dynamiki wzrostu PKB za ostatnie pięć lat. Wysoka inflacja w 2023 roku oraz wzrost liczby pracujących i szybko rosnące wynagrodzenia przyczyniły się do rekordowej waloryzacji w 2024 roku.

Co oznacza waloryzacja dla przyszłych emerytów?

Waloryzacja kapitału emerytalnego jest istotna, ponieważ od jej wysokości zależy przyszłe świadczenie emerytalne. Na przykład, jak wyliczył portal dziennik.pl jeśli senior ma na koncie emerytalnym kwotę 900 tys. zł i złożył w kwietniu 2024 roku wniosek o emeryturę, ZUS wyliczyłby mu świadczenie w wysokości 4 111,47 zł miesięcznie. Jeśli jednak poczeka do lipca 2024 roku, konto i kapitał początkowy zostaną zwaloryzowane o 14,9 proc., co oznacza, że kwota na koncie wzrośnie do 1 034 100 zł, a miesięczna emerytura wyniesie 4 769,83 zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni