MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne Bielsko. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na interesującą podróż do przeszłości

JAK
Na wycieczką śladami średniowiecznego Bielska zaprasza w najbliższą niedzielę, 9 czerwca, o godz. 10.00 bielskie Stowarzyszenie Olszówka. Wycieczka odbywa się w ramach projektu „Bielsko-Biała - miasto historycznych splotów" i wpisuje się w strategię miasta z okazji kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Średniowieczne Bielsko. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na podróż do przeszłości

- Zachowany do dziś i czytelny w terenie układ średniowieczny Bielska jest doskonałym pretekstem do poznania najstarszej części miasta. Centralnym punktem tego układu jest rynek, na którym do dziś toczy się życie, a dla średniowiecznych mieszkańców był najważniejszym miejscem spotkań. A motywacji było wiele, bo tu biło serce miasta. Wszystkie budynki wokół skrywają niejedną tajemnicę. Od dachów po piwnice. Te ostatnie, paradoksalnie najwięcej! Bo właśnie w podziemnej części Bielska są zachowane najstarsze ślady ludzi, którzy dali podwaliny do rozwoju naszego miasta. Bielsko ma to szczęście, że zachował się tu do dziś średniowieczny układ miasta. Nawet jak niektóre budynki przy rynku są szersze, to ich miara jest wielokrotnością tej oryginalnej ze średniowiecza - informuje Stowarzyszenie Olszówka.

Zamek Sułkowski dominuje w starym mieście i jest z nim nierozerwalnie związany. Tak było zawsze. Choć jego obecny kształt to pozostałość XIX wiecznej przebudowy, to w jego murach zachowały się fragmenty lub całe partie dawnych realizacji, które opowiadają nam o jego bogatej historii. Tak samo jest z każdym fragmentem w obrębie dawnych murów – tych wewnętrznych z XIV wieku, jak i XVI wiecznych -zewnętrznych. Mury to też pretekst do opowieści o mieście.

- Naszą wycieczkę będzie prowadził dr Bogdan Chorąży, badacz najstarszych dziejów naszego miasta. I będzie to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami, które prowadził wraz z Bożeną Chorąży. Właśnie wyszła drukiem kolejna ich wspólna publikacja pt. „Odkrywanie miasta. Bielsko-Biała w świetle badań archeologicznych”. Książka zawiera opowieść o dziejach miasta widziana okiem archeologów – badaczy przeszłości, którzy czerpią swoją wiedzę ze specyficznych zasobów źródeł. Przedstawione tu fakty i artefakty, pełne różnorodności to okazja do podjęcia wędrówki w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu dziedzictwa minionych pokoleń, które budowały Bielsko-Białą na przestrzenie wieków - informują przedstawiciele Olszówki.

Bogato ilustrowana publikacja (144 strony, 346 ilustracji) prezentuje dotychczasowe efekty badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych od kilku dziesięcioleci na terenie Bielska-Białej. Gromadzi ona unikalny materiał dokumentacyjny i fotograficzny na ogół niedostępny dla przeciętnego czytelnika, pochodzący z przestrzeni miejskich m.in. z obiektów odkrytych na rynku w Bielsku, zabudowy przyrynkowej oraz zamku, a także liczny zespół zabytków archeologicznych datowany od prehistorii po czasy nowożytne.

Uwaga! Na wycieczkę obowiązują zapisy. Należy posłać mejla na adres [email protected] lub zadzwonić na numer telefonu 693 315 998 podając swoje imię i nazwisko. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni