MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej budują brakujący fragment obwodnicy. Powstaje nowa droga do wiaduktu i dodatkowe rondo

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej trwa budowa łącznika ul. Poniatowskiego i Kolejowej z wiaduktem przy ul. Cupiała i GranicznejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej trwa budowa łącznika ul. Poniatowskiego i Kolejowej z wiaduktem przy ul. Cupiała i GranicznejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak UM DG
W Dąbrowie Górniczej trwa remont i przebudowa kilku kolejnych dróg. Jedną z ważniejszych inwestycji jest budowa łącznika ulicy Poniatowskiego i Kolejowej z wiaduktem przy ul. Granicznej i Cupiała. To dziś brakujący fragment drogi pozwalającej jechać przez miasto z pominięciem śródmieścia i głównych, zatłoczonych w godzinach komunikacyjnego szczytu dróg.

Dąbrowa Górnicza: budują prawie kilometr brakującej drogi. Pojedziemy z pominięciem centrum

W połowie kwietnia drogowcy zamknęli stumetrowy fragment ulicy Poniatowskiego w Dąbrowie Górniczej. Takie rozwiązanie było konieczne, bo w tym miejscu powstaje teraz nowe rondo, będące częścią nowego układu komunikacyjnego w tej części miasta. Objazd do ulicy Kolejowej został wyznaczony ulicami Augustynika, Kopernika i Konopnickiej.

Budowa połączenia ulicy Kolejowej i Poniatowskiego z wiaduktem przy ul. Cupiała i Granicznej oraz dalej aleją Zagłębia Dąbrowskiego to kolejna, duża inwestycja drogowa. Po jej zakończeniu ułatwi znacznie kierowcom poruszanie się po Dąbrowie Górniczej. Rozbudowa obecnego układu drogowego na styku ulic Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego polega na częściowej przebudowie istniejącego ronda oraz budowie drugiego ronda w rejonie kliniki weterynaryjnej AniCura Wróblewscy.

Drugie rondo docelowo umożliwi natomiast skierowanie ruchu na nowo budowaną wzdłuż torów drogę, która po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem przy ul. Cupiała i Granicznej i dalej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Z łącznika korzystać będą nie tylko kierowcy, ale także piesi i rowerzyści, dla których powstanie droga rowerowa i chodnik.

Przetarg na tę ważną inwestycję o długości prawie kilometra został ogłoszony 17 kwietnia ubiegłego roku roku. 10 sierpnia 2023 roku miasto podpisało natomiast umowę za wykonanie projektu i budowę nowej drogi ze zwycięską w przetargu firmą Drogopol. Miała ona czas do lutego 2024 roku na opracowanie projektu i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń. To stało się faktem, więc inwestycja mogła się rozpocząć i teraz trwa.

Łącznik ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego ma mieć długość 900 metrów. Najważniejszą częścią inwestycji będzie wykonanie nasypu drogowego, równolegle do istniejących torów kolejowych i wykonanie skrzyżowania ulic Granicznej i Cupiała z przedłużeniem ul. Kolejowej. Wzdłuż całego odcinka planowana jest budowa infrastruktury dla pieszych oraz drogi dla rowerzystów, którą będzie można dojechać do ul. Granicznej (przejście pod torami kolejowymi).

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w trakcie prac przebudowany zostanie także tymczasowy wyjazd z tunelu pieszo-rowerowego w kierunku alei Poniatowskiego. Po zmianach nowy wyjazd będzie miał łagodniejsze nachylenie.

– Budowa łącznika to kontynuacja rozbudowy sieci dróg, która stanie się obwodnicą miasta. Ta sieć przebiegnie od granicy z Będzinem, poprzez drogę za Hutą Bankową, rejon dworca, ul. Kolejową, nowy łącznik, aż po Gołonóg. Dzięki temu zapewnimy szybki wjazd i wyjazd do i z Dąbrowy, odciążymy centrum i damy mu „oddech” – przyznaje Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Na budowę łącznika, wartego 20,8 mln zł, miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie 19,8 mln zł. Zakończenie budowy nowej drogi planowane jest na pierwsze miesiące przyszłego roku.

Dąbrowa Górnicza: ważne inwestycje drogowe, będzie kolejne rondo w mieście

Obecnie w mieście trwa też inna, ważna dla kierowców i mieszkańców miast inwestycja drogowa. Chodzi o drugi etap przebudowy ulicy Staszica. Obejmuje odcinek od ul. Ziemby do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Inwestycją zajmuje się Drogopol, a więc ta sama firma, która wykonała już pierwszą część prac drogowych, związanych z przebudową ul. Staszica.

Poza przebudową kilometrowego odcinka ulicy projekt przewiduje budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną oraz dokończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Staszica i przez ulicę Wojska Polskiego połączenie jej z drogą rowerową w parku Hallera. Pojawi się także nowy chodnik. Inwestycja zaplanowana jest do rozliczenia na ten i przyszły rok, ale są szanse, że całość prac zostanie wykona do końca 2024 roku.

W maju zakończył się natomiast remont nawierzchni ul. Młodych, a nieco wcześniej ul. Morcinka oraz Tysiąclecia, na odcinku od ul. Piłsudskiego do 11 Listopada i Kosmonautów. Nową nawierzchnię asfaltową zyska też kolejny fragment ul. Tysiąclecia, od ronda przy WORD do wjazdu w osiedle przy ul. Kasprzaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni