MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyspensa w piątek po Bożym Ciele. Udzielił jej między innymi metropolita katowicki abp Adrian Galbas. Które diecezje dołączyły?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Dyspensa po Bożym Ciele tylko w niektórych parafiach
Dyspensa po Bożym Ciele tylko w niektórych parafiach Andrzej Kornaś
Dyspensy w piątek po Bożym Ciele udzielił między innymi metropolita katowicki abp Adrian Galbas. Na odstępstwo od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zezwolił w dekrecie wydanym 24 maja 2024 roku w Katowicach. W dokumencie prosi jednak wszystkie osoby, które skorzystają z tej możliwości o modlitwę w intencji cierpiących i przekazanie jałmużny dla biednych. Podobną decyzję podjęli również biskupi gliwicki oraz sosnowiecki.

Odstępstwo od nakazu nie w każdej diecezji

Wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych obowiązuje chrześcijan w każdy piątek. Nakaz ten może znieść biskup na terenie swojej diecezji, co jednak ma charakter jednorazowy i dotyczy tylko wyjątkowych okoliczności. Należą do nich święta, uroczystości oraz oktawy Wielkiej Nocy czy Bożego Ciała. Tę ostatnią rozpoczyna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w związku z czym w piątek po Bożym Ciele w niektórych diecezjach dyspensa zostanie zniesiona. O każdej takiej decyzji wiernych powinna poinformować kuria, udostępniając informację na stronie internetowej, a także za pośrednictwem parafii. W Śląskiem oficjalne komunikaty o zwolnieniu od nakazu zachowania postu w dniu 31 maja 2024 roku wydano w archidiecezji katowickiej oraz diecezjach gliwickiej i sosnowieckiej.

Dekret o dyspensie wydał między innymi abp Adrian Galbas

Dyspensy w piątek po Bożym Ciele udzielił między innymi metropolita katowicki abp Adrian Galbas. Na odstępstwo od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zezwolił w dekrecie, wydanym przez niego 24 maja 2024 roku w Katowicach. W dokumencie prosi jednak wszystkie osoby, które skorzystają z tej możliwości o modlitwę w intencji cierpiących oraz o przekazanie jałmużny dla biednych.

– Działając zgodnie z KPK 87 § 1, udzielam wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek po Bożym Ciele, tj. 31 maja 2024 roku. Jednocześnie tych wszystkich, którzy skorzystają z dyspensy proszę o modlitwę w intencji cierpiących i o przekazanie – w miarę możliwości – jałmużny dla biednych – czytamy w dokumencie, wydanym przez metropolitę katowickiego.

Podobną decyzję podjęli również bp Sławomir Oder w diecezji gliwickiej oraz bp Artur Ważny w diecezji sosnowieckiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni