MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego 2022/23 ŚUM w Katowicach. Profesor Michał Toborek został wyróżniony tytułem doktora honoris causa

Marcin Śliwa
Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Michałowi Toborkowi.
Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Michałowi Toborkowi. Arkadiusz Gola
W poniedziałek, 3 października o godzinie 11.00 w auli Wydziału Nauk Medycznych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023. Przy tej okazji Tomasz Szczepański, rektor ŚUM, zapowiedział m.in. budowę szpitala Centrum Chorób Cywilizacyjnych im. Franciszka Kokota oraz pierwszego w regionie Centrum Chorób Zakaźnych dla dzieci. Wydarzeniu towarzyszyła także uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Michałowi Toborkowi.

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach

Na wydarzeniu organizowanym przez ŚUM pojawiło się wielu gości, wśród nich byli m.in.: Adam Niedzielski, minister zdrowia, Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, Anastase Shyake, ambasador Rwandy w Polsce, Andrzej Stróżny, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, Mariusz Gojny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Dariusz Ptaś, sekretarz województwa, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, a także przedstawiciele służb mundurowych, szpitali oraz innych śląskich uczelni.

Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, podsumował ubiegły rok akademicki, który był dla uczelni czasem bardzo intensywnej pracy.

- Pomimo trwającej pandemii COViD-19 udało nam się przywrócić system kształcenia bezpośredniego. Nasi nasi nauczyciele akademiccy, lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności i farmaceuci dobrze zasłużyli się w trakcie pandemii w swoich szpitalach - podsumowuje prof. dr hab. n.med. Tomasz Szczepański. - Do momentu spadku liczby ciężkich zakażeń działał także szpital tymczasowy przy lotnisku w Pyrzowicach, nad którym pieczę medyczną trzymał nasz szpital kliniczny Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Wielu studentów w ramach wolontariatu uczestniczyło w opiece nad chorymi - przypomina.

Kolejnym wyzwaniem, na które w minionym roku musiała odpowiedzieć społeczność akademicka, były konsekwencje wojny w Ukrainie. Pracownicy i studenci ŚUM aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom.

- Również w wielu naszych szpitalach zaopiekowaliśmy się pacjentami z Ukrainy. W tym roku akademickim będą z nami studiować studenci z Ukrainy i część polskich studentów, którzy rozpoczęli tam swoje studia. Okażmy im pomoc i życzliwość - apeluje Tomasz Szczepański.

W ubiegłym roku akademickim mury uczelni opuściło kolejne pokolenie absolwentów: 705 lekarzy, 132 lekarzy dentystów, 357 pielęgniarek, 209 położnych, 29 ratowników medycznych, 136 farmaceutów, 67 diagnostyków laboratoryjnych, 84 dietetyków, 182 fizjoterapeutów i 52 elektroradiologów. Lekarski Egzamin Końcowy zdało ponad 2100 absolwentów, a Lekarsko-dentystyczny Egzamin Końcowy ponad 390 osób.

Wśród planów na kolejny rok, rektor ŚUM wymienił rozbudowę bazy dydaktyczno-leczniczej, co w przyszłości ma umożliwić uczelni kształcenie większej liczby lekarzy. Tomasz Szczepański wskazał również na potrzebę tworzenia kompleksowych podmiotów leczniczych umożliwiających nowoczesną i pełną diagnostykę m.in. w zakresie chorób onkologicznych, kardiologicznych, układu oddechowego, psychiatrii, a także anestezjologii i intensywnej terapii.

- Niezwykle istotnym krokiem w rozwoju uczelni będzie budowa szpitala Centrum Chorób Cywilizacyjnych im. Franciszka Kokota. Zostaną tam przeniesione kliniki, które obecnie funkcjonują w kilku lokalizacjach, a część z nich w XIX. wiecznej infrastrukturze - mówi Tomasz Szczepański.

Na tym jednak nie koniec nowości. W Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu zostanie utworzone, pierwsze w regionie, Centrum Chorób Zakaźnych dla dzieci. Inwestycja zostanie zrealizowana ze środków Funduszu Medycznego - w poniedziałek 3 października, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka otrzymało 168 mln złotych w ramach konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną.

- Jednym z naszych priorytetów jest także powstanie Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu. Cieszymy się niezmiernie na zacieśnienie więzów ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - dodaje Tomasz Szczepański.

Prof. Michał Toborek doktorem honoris causa ŚUM

Inauguracja Roku Akademickiego była także okazją do wręczenia najwyższego wyróżnienia uczelni, tytuł doktora honoris causa, którym uhonorowany został prof. Michał Toborek, wybitny biochemik i biolog molekularny. Prof. Michał Toborek cieszy się uznaniem środowiska naukowego na całym świecie. Jest też rozpoznawalnym badaczem procesów dotyczących fizjologii i patologii układu naczyniowego mózgu, szczególnie w zakresie molekularnych i komórkowych interakcji w barierze krew-mózg. W latach 1979-1985 studiował na Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 2011 roku prof. Toborek objął stanowisko Zastępcy Kierownika ds. Naukowych w Katedrze Biochemii i Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Miami USA, gdzie pracuje do dziś. Laudację wygłosiła dr hab. n. med. Jolanta Zalejska Fiolka, promotor postępowania o nadanie tytułu honorowego doktora honoris causa prof. Michałowi Toborkowi.

- Jest niekwestionowanym autorytetem naukowym w swojej dziedzinie, a cechują go głęboka i wszechstronna wiedza oraz nieprzeciętne osiągnięcia naukowe i cechy charakteru - mówi Jolanta Zalejska Fiolka. - Na przestrzeni wielu lat wytężonej pracy naukowej profesor Michał Toborek dokonał szeregu nowatorskich odkryć, do których zalicza się m.in: odkrycie śródbłonkowych patomechanizmów białka Tat produkowanego przez komórki zakażone wirusem HIV, połączonej toksyczności białka Tat i narkotyków na układ naczyniowy mózgu, naczyniowej i jelitowej toksyczności polichlorowanych bifenoli - dodaje.

Profesor Michał Toborek z trudem panował nad towarzyszącymi mu tego dnia emocjami

- Jestem bardzo zaszczycony tym tytułem, tym bardziej, że jest on nadany przez moją macierzystą uczelnię. Taki tytuł liczy się podwójnie. To moje największe wyróżnienie naukowe do tej pory - mówi prof. Michał Toborek.

Zgromadzeni goście mogli wysłuchać wyjątkowego wykładu "Kiedy ziarno pada w ciernie... podróż w świecie nauki, historii i sztuki Śląska". Profesor Michał Toborek podzielił się w nim z jednej strony wynikami doświadczeń publikowanych w najlepszych czasopismach naukowych, a z drugiej nawiązywał do wielu lokalnych historii, dzieł Grupy Janowskiej, Teofila Sówki i Erwina Ociepki.

[cyt]- Była to niesamowita uczta i znakomity przykład dla studentów na to, że przy dużej pracy, pomimo cierni, o których wspominał profesor, udaje się osiągnąć najlepsze rezultaty - kończy prof. dr hab. n.med. Tomasz Szczepański.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni