MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kanał Śląski ma przebiegać przez Rybnik. Ta inwestycja uniemożliwi eksploatację złoża węgla Paruszowiec. Kopalnia w Rybniku nie powstanie

Aleksander Król
Aleksander Król
Kanał Śląski ma przebiegać przez Rybnik
Kanał Śląski ma przebiegać przez Rybnik arc Dz
Kanał Śląski - droga wodna mająca połączyć górną Odrę z górną Wisłą, czyli ważny element Odrzańskiej Drogi Wodnej - będzie przebiegał przez Rybnik. Jak poinformował dziś na swoim profilu na Facebooku Łukasz Dwornik, ma to być gwarancją tego, że nie powstanie kopalnia Paruszowiec.

Łukasz Dwornik dodał:

Nie można wydać pozytywnej opinii na eksploatację złoża Paruszowiec, jeśli w jego pobliżu przebiegnie Kanał Śląski - informuje Łukasz Dwornik.

- To najważniejszy wniosek płynący z mojej rozmowy z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Panem Markiem Gróbarczykiem - pisze na Facebooku Łukasz Dwornik.

CZYTAJCIE TEŻ:
Krząkała i Wolnik: Specustawa górnicza odbierze nam szansę w walce z kopalnią Paruszowiec
Adam Gawęda, wiceminister energii: Złoże Paruszowiec nie jest strategiczne dla państwa
Radni Rybnika jednogłośnie przeciw budowie kopalni "Paruszowiec"

Dwornik przyznał też, że w Urzędzie Miasta Rybnika wiedzą o planach budowy kanału, bo 12 czerwca odbyły się konsultacje w tej właśnie sprawie.

- Wprowadzanie rybniczan w błąd przez Prezydenta Kuczerę uważam za skandal i nieporozumienie - pisze Dwornik.

W rozmowie z nami Łukasz Dwornik doprecyzował, że przy okazji Kongresu Żeglugi Śródlądowej zapytał ministra Marka Gróbarczyka (który prosił jeszcze o dodatkowe dokumenty) o to, czy w pobliżu kanału można fedrować.

- Minister powiedział wprost - jeśli planowany kanał, a jego budowa jest naprawdę bardzo realna (jest na etapie prac przygotowawczych) będzie przebiegał w pobliżu bądź nad złożem Paruszowiec, jego eksploatacja jest niemożliwa. Wody Polskie nie wydadzą pozytywnej opinii - mówi Dwornik.

Nie przegapcie

Kanał Śląski ma przebiegać dokładnie śladem rzeki Ruda, czyli m.in. przez Paruszowiec, obok zakładów, które się obawiały budowy kopalni Paruszowiec. Kanałem ma się odbywać transport rzeczny.

Dwornik tłumaczy, że o przebiegu Kanału Śląskiego wiedzą urzędnicy z Rybnika, bo 12 czerwca w Kuźni Raciborskiej odbyły się konsultacje, na które zostali zaproszeni przedstawiciele gminy Rybnik. To były szersze konsultacje z innymi gminami. Oprócz tego odbyły się też konsultacje w Urzędzie Wojewódzkim 28 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera