MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki oddział GDDKiA ogłosił przetarg na budowę ponad 2 km obwodnicy Pradeł w ciągu DK 78 w gminie Kroczyce. ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Ponad 2-kilometrowe północne obejście miejscowości zostanie zrealizowane po nowym śladzie jako jednojezdniowa droga wyposażona w dwa pasy ruchu.
Ponad 2-kilometrowe północne obejście miejscowości zostanie zrealizowane po nowym śladzie jako jednojezdniowa droga wyposażona w dwa pasy ruchu. GDDKiA KAtowice
Obwodnica Pradeł. Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na realizację 2,3-kilometrowej obwodnicy Pradeł w ciągu DK78 w gminie Kroczyce w pow. zawierciańskim. To już druga obwodnica, jaka powstanie w woj. śląskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Pierwszą z nich jest ponad 9 km obwodnica Kroczyc, na której wybudowanie ogłoszono przetarg, a obwodnica Pradeł będzie stanowić jej przedłużenie. Budowa obwodnicy Pradeł stanowi część wspólnego przedsięwzięcia budowy DK78 na odcinku Siewierz – Szczekociny z obwodnicami miejscowości: Poręba i Zawiercie, Kroczyce, Pradła oraz Szczekociny Goleniów, gdzie powstanie blisko 56 km nowej trasy. Jakie są szczegóły inwestycji? Jak wygląda proces budowy pozostałych obwodnic w powiecie zawierciańskim? Zobaczcie ZDJĘCIA z budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia.

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę obwodnicy Pradeł!

Aktualnie weryfikowane są oferty, które wpłynęły w ramach inwestycji budowy obwodnicy Kroczyc na DK 78 w pow. zawierciańskim. Następna w kolejności na DK 78 w tym regionie będzie obwodnica Pradeł, która będzie przedłużeniem kroczyckiej.

-Na oferty dla budowy obwodnicy Pradeł czekamy do 3 lipca 2024 r., a o wyborze najkorzystniejszej zadecyduje cena. Szczegóły przetargu dostępne są na naszej platformie zakupowej. Roboty budowalne wraz z uzyskaniem decyzji na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 18 miesięcy od daty zawarcia umowy (bez okresów zimowych) - przekazuje Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

Ponad 2-kilometrowe północne obejście miejscowości zostanie zrealizowane po nowym śladzie jako jednojezdniowa droga wyposażona w dwa pasy ruchu. Inwestycja obejmie budowę nowego przebiegu drogi dostosowanej do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 tony / oś, przebudowę istniejącego odcinka DK78 na długości ponad 1,2 km, budowę jezdni dodatkowych dla obsługi przyległego terenu.

-Powstanie na niej skrzyżowanie o ruchu okrężnym typu rondo. Do najważniejszych obiektów inżynierskich, które zrealizujemy w ramach tego zadania, należą: wiadukt drogowy nad drogą wojewódzką DW794, most nad rzeką Krztynia wraz ze szlakiem migracji zwierząt oraz drogą dojazdową, przejście zwierząt dużych i małych nad DK78 przekazuje Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

-W ramach zadania powstaną także drogi dojazdowe, ciągi piesze, pieszo-rowerowe, obustronne zatoki do kontroli pojazdów, zjazdy, kanały technologiczne, oświetlenia drogowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego - przekazuje Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

Zobaczcie ZDJĘCIA z budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia

Blisko 56 km nowej DK 78 w pow. zawierciańskim!

Budowa tej obwodnicy stanowi część wspólnego przedsięwzięcia budowy DK78 na odcinku Siewierz – Szczekociny z obwodnicami w miejscowościach: Poręba i Zawiercie, w dwóch odcinkach, o ponad 25 km, Kroczyce z ponad 9 km, Pradła z ponad 2 km oraz Szczekociny i Goleniów z ponad 13 km nowej trasy. GDDKiA wybuduje także prawie 6-kilometrowy odcinek Pradła - Irządze, zlokalizowany pomiędzy dwiema planowanymi obwodnicami Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów.

Ogłoszenie przetargu dla budowy blisko 13 km obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu DK78 zaplanowano w IV kwartale 2024 r., a jej realizację w latach 2025-2027.

Dla budowy II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia wybrano Spółkę Polaqua z Piaseczna, która przedstawiła najlepszą ofertę. Kwota, jaką zaoferowała za realizację wykonania trasy o długości 7,5 km to ponad 234 mln zł. O wykonanie inwestycji ubiegało się jeszcze 9 innych chętnych, którzy mają teraz czas na odwołanie.

Do 2027 roku na DK 78 w powiecie zawierciańskim powstanie blisko 56 km nowej trasy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni