Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy kolejnych belwederskich profesorów. To Katarzyna Gruszczyńska, specjalistka radiologii i Marek Waluga, gastroenterolog

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Gruszczyńska jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pracuje w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Katedry Radiologii i Medycyny Nuklearnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Specjalista Radiologii, Diagnostyki Obrazowej. Prof. dr hab. n.med. Marek Waluga ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i od początku swojej pracy zawodowej związał się Katedrą i Kliniką Gastroenterologii Śląskiej Akademii Medycznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym (obecnie Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne SUM w Katowicach), gdzie pracuje do dziś.

Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Katarzynie Gruszczyńskiej oraz dr hab. n. med. Markowi Waludze.

Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Gruszczyńska jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Pracuje w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Katedry Radiologii i Medycyny Nuklearnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Specjalista Radiologii, Diagnostyki Obrazowej.

Jej głównymi zainteresowaniami naukowymi są radiologia sercowo-naczyniowa i radiologia pediatryczna. Dorobek naukowy to 71 prac pełnotekstowych, w tym 51 artykułów w czasopismach recenzowanych polskich i zagranicznych, 15 rozdziałów w podręcznikach, 2 redakcje wydania polskiego podręcznika i 128 streszczeń zjazdowych.

Pani Profesor jako jedna z pierwszych osób w Polsce rozpoczęła badania TK i MR serca. Realizowane projekty naukowe dotyczyły oceny funkcji serca w MR u chorych z niewydolnością lewej komory, oceny przepływu przez zastawki serca w MR, oceny tkanki tłuszczowej okołosercowej w MR, analizy zwężeń miażdżycowych tętnic wieńcowych w TK oraz metodyki TK i MR serca i naczyń. Współpracuje naukowo z jednostkami polskimi i zagranicznymi w zakresie radiologii pediatrycznej i sercowo-naczyniowej, m.in. Erasmus University MC Rotterdam, Queen's Mary University of London.

Odbyła 12-miesięczny staż naukowy w Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie, ponadto liczne kursy i szkolenia zagraniczne z zakresu radiologii pediatrycznej (zaawansowane obrazowanie MR u dzieci – Graz, Londyn) oraz MR i TK serca (Amsterdam, Leida).

Profesor Katarzyna Gruszczyńska jest członkiem sekcji Radiologii Pediatrycznej PLTR, komitetu głównego European Society of Cardiovascular Radiology, komitetu programowego European Congress of Radiology z zakresu radiologii serca. Była przewodniczącą sekcji radiologii sercowo-naczyniowej PLTR oraz przewodnicząca lokalnego komitetu organizacyjnego kongresu ESCR w 2016 r. w Krakowie.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne z diagnostyki obrazowej dla studentów Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach i studentów anglojęzycznych. Prowadziła liczne wykłady szkoleniowe w ramach kursów CMKP, Szkoły Radiologii PLTR, ECR i ESCR.

Zobacz koniecznie

Prof. dr hab. n.med. Marek Waluga ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach) w 1984 roku.

Od początku swojej pracy zawodowej związał się Katedrą i Kliniką Gastroenterologii Śląskiej Akademii Medycznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym (obecnie Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne SUM w Katowicach), gdzie pracuje do dziś.

Już w czasie studiów rozpoczął działalność naukową, którą kontynuuje do dnia dzisiejszego. Zakres działań naukowych Pana Profesora dotyczy kilku zagadnień związanych z problematyką gastroenterologiczną. W początkowych latach pracy były to badania dotyczące patofizjologii i kliniki otyłości zakończone pracą doktorską pt. „Wpływ obciążenia termicznego na wydatek energetyczny w otyłości".

Istotną część pracy naukowej Profesora Marka Walugi stanowią badania dotyczące elektrogastrografii oraz motoryki przewodu pokarmowego. Przed habilitacją powstał cykl badań dotyczących wpływu stymulacji smakowej na czynność elektryczną i motoryczną żołądka oraz aktywność układu wegetatywnego. Badania te zostały uwieńczone rozprawą habilitacyjną pt. „Wpływ aferentnej wagalnej stymulacji smakowej przy zastosowaniu czterech smaków na mioelektryczną czynność żołądka w okresie międzytrawiennym i poposiłkowym oraz na kinetykę opróżniania żołądka" i nadaniem stopnia doktora habilitowanego w roku 2011. Wynikiem tych badań było między innymi opracowanie nowatorskiej wielokanałowej metody zapisu elektrogastrograficznego.

Badania naukowe dotyczyły także problematyki hepatologicznej w różnych aspektach. W ostatnich latach powstał przy udziale Pana Profesora cykl publikacji na temat roli adipokin w rozwoju i postępie chorób wątroby. Prace te skupiają uwagę zwłaszcza na roli tych czynników w takich procesach patologicznych jak stłuszczenie, zapalenie i włóknienie wątroby, prowadzących do niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby, niealkoholowego stłuszczeniowego jej zapalenia oraz marskości wątroby. W ramach cyklu są także badania na temat potencjalnej roli adipokin w pierwotnym zapaleniu przewodów żółciowych. Badania prowadzone w ramach tego cyklu wykazały, że stężenie niektórych adipokin w surowicy, jak również ich ekspresja w tkance wątroby wykazuje zależność od rodzaju i stopnia uszkodzenia wątroby, a także koreluje z niektórymi zmianami parametrów laboratoryjnych.

Pan Profesor uczestniczył także w badaniach dotyczących chorób zapalnych jelit, a także niektórych zagadnień endoskopii przewodu pokarmowego. Jest kierownikiem wielu projektów badawczych realizowanych głównie jako badania statutowe. Jest także promotorem kilku zakończonych i kilku wszczętych przewodów doktorskich.

Profesor Marek Waluga jest członkiem grupy ekspertów ESNM (European Society of Neurogastroenterology & Motility), której zadaniem jest opracowanie nowych wytycznych europejskich dla dwóch chorób czynnościowych przewodu pokarmowego − dyspepsji czynnościowej i gastroparezy.

Pan Profesor jest aktywnym dydaktykiem. Od początku pracy zawodowej prowadzi zajęcia ze studentami z zakresu chorób wewnętrznych i gastroenterologii, przez wiele lat był kierownikiem ćwiczeń. W latach 2012-2019 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM ds. studentów anglojęzycznych. Aktualnie jest członkiem Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Profesor Marek Waluga jest aktywnym lekarzem. Posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych (pierwszy stopień w roku 1987, drugi stopień w roku 1990) oraz z gastroenterologii (2007). Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, członkiem zarządu Sekcji Neurogastroenterologii i Motoryki Przewodu Pokarmowego. Był sekretarzem, następnie przewodniczącym, a obecnie wiceprzewodniczącym Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.

Jest żonaty, ma jedną córkę i jedną wnuczkę.

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera