Nasza Loteria

Mamy kolejnych belwederskich profesorów. To Katarzyna Gruszczyńska, specjalistka radiologii i Marek Waluga, gastroenterolog

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Gruszczyńska jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pracuje w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Katedry Radiologii i Medycyny Nuklearnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Specjalista Radiologii, Diagnostyki Obrazowej. Prof. dr hab. n.med. Marek Waluga ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i od początku swojej pracy zawodowej związał się Katedrą i Kliniką Gastroenterologii Śląskiej Akademii Medycznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym (obecnie Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne SUM w Katowicach), gdzie pracuje do dziś.

Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Katarzynie Gruszczyńskiej oraz dr hab. n. med. Markowi Waludze.

Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Gruszczyńska jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Pracuje w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Katedry Radiologii i Medycyny Nuklearnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Specjalista Radiologii, Diagnostyki Obrazowej.

Jej głównymi zainteresowaniami naukowymi są radiologia sercowo-naczyniowa i radiologia pediatryczna. Dorobek naukowy to 71 prac pełnotekstowych, w tym 51 artykułów w czasopismach recenzowanych polskich i zagranicznych, 15 rozdziałów w podręcznikach, 2 redakcje wydania polskiego podręcznika i 128 streszczeń zjazdowych.

Pani Profesor jako jedna z pierwszych osób w Polsce rozpoczęła badania TK i MR serca. Realizowane projekty naukowe dotyczyły oceny funkcji serca w MR u chorych z niewydolnością lewej komory, oceny przepływu przez zastawki serca w MR, oceny tkanki tłuszczowej okołosercowej w MR, analizy zwężeń miażdżycowych tętnic wieńcowych w TK oraz metodyki TK i MR serca i naczyń. Współpracuje naukowo z jednostkami polskimi i zagranicznymi w zakresie radiologii pediatrycznej i sercowo-naczyniowej, m.in. Erasmus University MC Rotterdam, Queen's Mary University of London.

Odbyła 12-miesięczny staż naukowy w Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie, ponadto liczne kursy i szkolenia zagraniczne z zakresu radiologii pediatrycznej (zaawansowane obrazowanie MR u dzieci – Graz, Londyn) oraz MR i TK serca (Amsterdam, Leida).

Profesor Katarzyna Gruszczyńska jest członkiem sekcji Radiologii Pediatrycznej PLTR, komitetu głównego European Society of Cardiovascular Radiology, komitetu programowego European Congress of Radiology z zakresu radiologii serca. Była przewodniczącą sekcji radiologii sercowo-naczyniowej PLTR oraz przewodnicząca lokalnego komitetu organizacyjnego kongresu ESCR w 2016 r. w Krakowie.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne z diagnostyki obrazowej dla studentów Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach i studentów anglojęzycznych. Prowadziła liczne wykłady szkoleniowe w ramach kursów CMKP, Szkoły Radiologii PLTR, ECR i ESCR.

Zobacz koniecznie

Prof. dr hab. n.med. Marek Waluga ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach) w 1984 roku.

Od początku swojej pracy zawodowej związał się Katedrą i Kliniką Gastroenterologii Śląskiej Akademii Medycznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym (obecnie Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne SUM w Katowicach), gdzie pracuje do dziś.

Już w czasie studiów rozpoczął działalność naukową, którą kontynuuje do dnia dzisiejszego. Zakres działań naukowych Pana Profesora dotyczy kilku zagadnień związanych z problematyką gastroenterologiczną. W początkowych latach pracy były to badania dotyczące patofizjologii i kliniki otyłości zakończone pracą doktorską pt. „Wpływ obciążenia termicznego na wydatek energetyczny w otyłości".

Istotną część pracy naukowej Profesora Marka Walugi stanowią badania dotyczące elektrogastrografii oraz motoryki przewodu pokarmowego. Przed habilitacją powstał cykl badań dotyczących wpływu stymulacji smakowej na czynność elektryczną i motoryczną żołądka oraz aktywność układu wegetatywnego. Badania te zostały uwieńczone rozprawą habilitacyjną pt. „Wpływ aferentnej wagalnej stymulacji smakowej przy zastosowaniu czterech smaków na mioelektryczną czynność żołądka w okresie międzytrawiennym i poposiłkowym oraz na kinetykę opróżniania żołądka" i nadaniem stopnia doktora habilitowanego w roku 2011. Wynikiem tych badań było między innymi opracowanie nowatorskiej wielokanałowej metody zapisu elektrogastrograficznego.

Badania naukowe dotyczyły także problematyki hepatologicznej w różnych aspektach. W ostatnich latach powstał przy udziale Pana Profesora cykl publikacji na temat roli adipokin w rozwoju i postępie chorób wątroby. Prace te skupiają uwagę zwłaszcza na roli tych czynników w takich procesach patologicznych jak stłuszczenie, zapalenie i włóknienie wątroby, prowadzących do niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby, niealkoholowego stłuszczeniowego jej zapalenia oraz marskości wątroby. W ramach cyklu są także badania na temat potencjalnej roli adipokin w pierwotnym zapaleniu przewodów żółciowych. Badania prowadzone w ramach tego cyklu wykazały, że stężenie niektórych adipokin w surowicy, jak również ich ekspresja w tkance wątroby wykazuje zależność od rodzaju i stopnia uszkodzenia wątroby, a także koreluje z niektórymi zmianami parametrów laboratoryjnych.

Pan Profesor uczestniczył także w badaniach dotyczących chorób zapalnych jelit, a także niektórych zagadnień endoskopii przewodu pokarmowego. Jest kierownikiem wielu projektów badawczych realizowanych głównie jako badania statutowe. Jest także promotorem kilku zakończonych i kilku wszczętych przewodów doktorskich.

Profesor Marek Waluga jest członkiem grupy ekspertów ESNM (European Society of Neurogastroenterology & Motility), której zadaniem jest opracowanie nowych wytycznych europejskich dla dwóch chorób czynnościowych przewodu pokarmowego − dyspepsji czynnościowej i gastroparezy.

Pan Profesor jest aktywnym dydaktykiem. Od początku pracy zawodowej prowadzi zajęcia ze studentami z zakresu chorób wewnętrznych i gastroenterologii, przez wiele lat był kierownikiem ćwiczeń. W latach 2012-2019 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM ds. studentów anglojęzycznych. Aktualnie jest członkiem Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Profesor Marek Waluga jest aktywnym lekarzem. Posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych (pierwszy stopień w roku 1987, drugi stopień w roku 1990) oraz z gastroenterologii (2007). Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, członkiem zarządu Sekcji Neurogastroenterologii i Motoryki Przewodu Pokarmowego. Był sekretarzem, następnie przewodniczącym, a obecnie wiceprzewodniczącym Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.

Jest żonaty, ma jedną córkę i jedną wnuczkę.

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 lat
Wideo

Akcja czad / DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni