Od dziś działa e-TOLL. Autostrada A4 w Gliwicach bez szlabanów. Obowiązuje elektroniczny bilet lub kupiony na stacji paliw

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic

Wideo

Udostępnij:
Dokładnie o północy z 30 listopada na 1 grudnia pracownicy obsługi punktów poboru opłat na państwowych odcinkach autostrad A4 i A2 – wylogowali się z systemu i opuścili swoje stanowiska pracy. Już tam nie wrócą, a szlabany pozostaną otwarte na zawsze. Za przejazd będziemy płacić elektronicznie lub kupimy bilet na stacji. Nowy system ma zlikwidować korki i zatory przy wjazdach na państwowe autostrady.

1 grudnia znikają szlabany na bramkach

To już ostatni moment przed epokowa zmianą systemu poboru opłat dla wszystkich kierowców korzystających płatnych państwowych odcinków autostrad. Chodzi o odcinki A4 ( Gliwice – Wrocław) oraz A2 (Konin-Stryków). Od północy 1 grudnia szlabany będą już cały czas otwarte.

SPRAWDŹ ZASADY OPŁAT NA AUTOSTRADZIE A4

- Dokładnie o godzinie 0.00 z 30 listopada na 1 grudnia pracownicy wylogują się z terminali i opuszczą stanowiska pracy w punktach poboru opłat. Od tego momentu opłaty za przejazd tymi odcinkami państwowych autostrad będą naliczane automatycznie w ramach systemu e-TOLL – mówi Daniel Rusak, zastępca dyrektora departamentu poboru opłat drogowych w Ministerstwie Finansów.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Jak zapewniają przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów, od tej pory kierowcy będą mieli zapewniony tzw. free flow, czyli płynny przejazd wspomnianymi odcinkami. Nie będzie konieczności zatrzymywania się na bramkach.

Od 1 grudnia nowy system poboru opłat na odcinku A4 Wrocław - Sośnica i A2 Konin - Stryków. Nz. zmiana oznakowania na bramkach.

Od 1 grudnia znikają szlabany na "państwowych" odcinkach aut...

- Wprowadzamy przejazd bez szlabanów – podkreśla Tomasz Pawelski, dyrektor departamentu poboru opłat drogowych w Ministerstwie Finansów. – Lada moment rozpocznie się także demontaż całej infrastruktury związanej z obecnym manualnym sposobem poboru opłat – dodaje Pawelski.

Jak płacić za przejazd autostradą?

Za przejazd, jak już wielokrotnie pisaliśmy kierowcy aut osobowych mogą płacić przy pomocy aplikacji etoll pl (do pobrania z App Store i Google Play) oraz przy pomocy tzw. e-biletu autostradowego.

- W systemie zarejestrowano już obecnie milion dwieście tysięcy pojazdów – mówi Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak twierdzi, dla tych, którzy sporadycznie korzystają z przejazdów autostradą polecany jest e-bilet.

- To rozwiązanie, które nie wymaga podawania danych osobowych czy rejestracji w systemie e-TOLL. Wystarczy podać numery rejestracyjne pojazdu i przewidywaną datę i trasę przejazdu. Bilet można kupić z wyprzedzeniem, a w przypadku zmiany planów, również zwrócić go – dodaje.

E-bliet będzie można kupić od 1 grudnia poprzez aplikację etoll pl bilet.

Można też będzie go kupić w wybranych stacjach benzynowych. Na razie są to stacje Orlenu i Lotosu. W przyszłości mają do sieci dystrybucji zostać włączone inne firmy.

- System dystrybucji e-biletu to system otwarty, a to oznacza, że mogą do niego dołączać, po spełnieniu koniecznych warunków, także inne sieci stacji paliw. Na dziś to stacje Orlenu (od 1 grudnia) i Lotosu (prawdopodobnie kilka dni później) – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Można też zapłacić za przejazd przy pomocy aplikacji Auto Pay. Tym sposobem można też opłacić przejazd innymi, zarządzanymi także przez prywatnych koncesjonariuszy, odcinkami autostrad jak A1 (Toruń - Gdańsk), czy A4 między Krakowem i Katowicami.
E-bilet autostradowy w sieci dystrybucji partnerów systemu e-TOLL można kupić z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, a zwrot niewykorzystanego biletu będzie możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet zakupiono.

Nie przeocz

Jak kupić e-bilet autostradowy stacjonarnie na stacji benzynowej?

Od 1 grudnia e-bilet autostradowy będzie można kupić na stajach Orlenu na dwa sposoby w aplikacjach mobilnych Orlen Pay i mFlota oraz stacjonarnie na 234 stacjach. W kolejnym etapie e-bilet autostradowy będzie też dostępny w aplikacji Orlen Vitay.
Stacje, na których będzie można kupić e-bilet autostradowy będą specjalnie oznaczone naklejkami umieszczonymi na drzwiach wejściowych. Na tych stacjach możesz kupić e-bilet przy dedykowanych i oznaczonych kasach. Na stacjach będą dostępne materiały z informacjami na temat płatnych odcinków autostrad objętych systemem e-TOLL.

Lista stacji na Śląsku oferujących e-bilet autostradowy

 • Katowice Murckowska 5
 • Katowice aleja Roździeńskiego 102
 • Lędziny Tyska 6
 • Jaworzno Trasa A-4
 • Katowice Murckowska 22
 • Gliwice Toszecka 8
 • Gliwice Sikorskiego 115
 • Jaworzno Trasa A -4
 • Mikołów Gliwicka 254
 • Katowice Al. Roździeńskiego 194
 • Pszczyna Górnośląska 42
 • Gliwice Pszczyńska 318
 • Gliwice Pszczyńska 52
 • Pyskowice Gliwicka 3
 • Lgota Częstochowska 90
 • Wieszowa Autostrada A1
 • Wieszowa Autostrada A1
 • Katowice Piotrowicka 92
 • Sosnowiec Logistyczna
 • Tychy Fabryczna 3A
 • Żory Dworcowa 21

Biletomaty będą, ale nie wiadomo kiedy

Na autostradowych Miejscach Obsługi Podróżnych mają także stanąć w przyszłości biletomaty. To jednak melodia przyszłości…

- Pierwszy przetarg dotyczący zakupu i montażu biletomatów został unieważniony z powodu kwot przewyższających budżet na ten cel. Obecnie ogłoszenie kolejnego przetargu zaplanowane jest na początek przyszłego roku. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy uda się rozstrzygnąć przetarg, bo przecież trzeba jeszcze m.in. brać pod uwagę ewentualne odwołania, co może wydłużyć cały proces – mówi Daniel Rusak.

Uwaga, zmieni się organizacja ruchu na bramkach

Od 1 grudnia zmieni się także organizacja ruchu w punktach poboru opłat. Na autostradzie A4 w Żernicy i Karwianach kierowcy będą mogli wjeżdżać na autostradę czterema prawymi skrajnymi pasami. Pozostałe pasy zostaną zagrodzone.
Nadal bezpłatna pozostaje autostradowa obwodnica Gliwic.

- Jeśli ktoś będzie korzystał tylko z odcinka A4 Kleszczów - Żernica, może to robić jak dotąd. Nie musi kupować żadnego biletu, czy korzystać z aplikacji etoll pl. Przejazd jest bezpłatny. Natomiast, gdy planuje jeszcze przejazd kolejnym odcinkiem A4, wtedy powinien uruchomić aplikację etoll pl lub wykupić bilet autostradowy – podkreśla Tomasz Pawelski.

Jeśli podczas przejazdu autostradą nagle będziemy musieli zmienić plany i zjechać innym węzłem czy zjazdem, niż zadeklarowaliśmy kupując e-bilet autostradowy, trzeba będzie dokonać korekty opłaty. Można to będzie zrobić poprzez aplikację etollpl bilet. Gdy tak się stanie, a korzystaliśmy z płatności aplikacją etoll pl – zmiana trasy i oplata za przejazd zostanie wykryta i pobrana automatycznie.

Musisz to wiedzieć

Funkcjonariusze skarbówki już prowadzą kontrole na A4 i A2

Na autostradach już działają funkcjonariusze skarbówki, którzy mogą sprawdzać i w razie potrzeby zatrzymywać pojazdy na autostradzie do kontroli. Mają do dyspozycji nowoczesne, naszpikowane elektroniką radiowozy. Jeśli podczas kontroli okaże się że nie zapłaciliśmy za przejazd, dostaniemy mandat 500 złotych (sam. ciężarowe 1500 zł).

- Jeśli z jakichś przyczyn nie zapłaciliśmy za przejazd autostradą, możemy to również zrobić jeszcze wstecznie w ciągu trzech kolejnych dni. Jeśli tego nie zrobimy, dostaniemy wezwanie do zapłaty 500 złotych. Jest możliwość zredukowania tej opłaty o 100 złotych, jeśli płatności dokonamy bardzo szybko – zapowiada Dariusz Rostkowski, dyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej Ministerstwa Finansów.

Przedstawiciele MF i KAS zapewniają, że dane osobowe i wrażliwe, zbierane przez aplikację na potrzeby rejestracji przejazdu autostradą nie będą używane przez niepowołane do tego osoby.

- Dane obecne w systemie są używane tylko na potrzeby poboru i naliczania opłat. Dostęp do nich, chcę tu jednak podkreślić, że zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi w naszym kraju przepisami, mogą mieć tylko określone służby. Wszelkie dane nadmiarowe są automatycznie kasowane – twierdzi szefowa KAS.

Co się stanie z pracownikami obsługi w punktach poboru opłat na autostradowych bramkach? To właśnie u nich mogliśmy dotąd kupić bilet przejazdu autostradą. Od 1 grudnia już ich nie będzie.

- To pracownicy zatrudniani przez podmioty zewnętrzne. Nie są to pracownicy KAS anie MF więc to w ramach konkretnych firm będą podejmowane decyzje odnoście przyszłości tych pracowników - mówią przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Polnische Wirtschaft.

Jak zwykle pełne dziadostwo.
G
Gość
Jak zwykle syf i huy.

Polnische Wirtschaft.
A
Antoni.
Czytałem recenzje kierowców na ten temat , aż strach wjechać na autostradę z takimi skomplikowanymi opłatami.. Na dodatek wymyślili tak drakońskie kary .

Rozumie karę np. 50 zł. za jakiś błąd w opłacie ,ale nie od razu 500 zł
Dodaj ogłoszenie